18 грудня 2014 року м. Київ К/800/12219/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Леонтович К.Г.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу ТОВ "Нафтаойл" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 року у справі за позовом ТОВ "Нафтаойл" до Департамента міського благоустрою та збереження природнього середовища Виконавчого органу Київської міської ради про скасування припису,
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування припису від 18.07.2013 року № 1306294.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.11.2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції у справі, ТОВ "Нафтаойл" подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно державного акта на право власності на земельну ділянку від 03.04.2006 року серії КВ №140504 позивач є власником земельної ділянки площею 0,1949 га, що розташована на Наддніпрянському шосе у Печерському районі м. Києва; цільове призначення земельної ділянки - будівництво, експлуатація та обслуговування автозаправної станції.
10.08.2010 року позивачу Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві було видано дозвіл на виконання підготовчих робіт № 2132-Пч/С, строк дії якого закінчився 30.12.2010 року.
Також, позивачем у Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було отримано висновок про відповідність намірів забудови земельної ділянки Правилам забудови м. Києва, містобудівній документації від 19.09.2010 року №21-364 строком дії - 6 місяців.
27 травня 2010 року Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища Київської міської державної адміністрації було розроблено містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки для проектування будівництва автозаправної станції по Наддніпрянському шосе у Печерському районі м. Києва №009-237; строк дії - 2 роки.
18 липня 2013 року головним спеціалістом Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) за порушення п. 15.3.9 та п. 13.2.5 Правил благоустрою міста Києва, які є додатком до рішення КМР від 25.12.2008 №1051/1051, стосовно позивача 18.07.2013 було винесено припис №1306294, яким позивача зобов'язано надати в 3-х денний термін до Департаменту міського благоустрою (ДМБ ЗПС) проектно-дозвільну документацію (ПДД) на встановлені тимчасові споруди (ТС) - паркан, приміщення для охорони, вагончики; в разі відсутності ПДД демонтувати ТС власними силами; відновити благоустрій.
Статтею 140 Конституції України передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в м. Києві та м. Севастополі визначаються окремими законами України.
Частиною першою статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюється порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою. Правила розробляються для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», у зв'язку зі здійсненням м. Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право, зокрема, встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.
Згідно пункту 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею 144 Конституції України визначено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
На виконання вищезазначених норм Рішенням Київської міської ради ІІ сесії VI скликання від 25.12.2008 року №1051/1051 затверджені Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила №1051), які визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Відповідно до розділу І «Загальні положення» тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.
Відповідно до пункту 13.2.5 Правил №1051 малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами та тимчасовими спорудами і підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення, у терміни, визначені в приписі Головного управління контролю за благоустроєм. Відповідною, оформленою в установленому порядку, дозвільною документацією для розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм) є Ордер на розміщення тимчасової споруди (в тому числі тимчасовий), виданий Головним управлінням містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Відповідно до статті 35 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після набуття права на земельну ділянку замовник може виконувати підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, державними стандартами і правилами, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, з повідомленням органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня надіслання повідомлення до органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті письмово поінформувати місцевий орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання підготовчих робіт.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту і достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання підготовчих робіт, та виконання підготовчих робіт з порушенням вимог, визначених у цій статті.
Аналогічні норми передбачені пунктом 5 Порядку виконання підготовчих робіт, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466.
Також, пунктом 1 вказаного Порядку передбачено, що підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під'їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.
Підготовчі роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію, а також після подання Держархбудінспекції або її територіальному органу (далі - Інспекція) повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, крім винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень, або отримання зареєстрованої декларації про початок виконання підготовчих робіт.
Як встановлено, позивач надсилав на адресу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, яке зареєстроване Інспекцією 07.08.2012 року за № KB01012134288.
Разом з тим, відповідно до листа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві від 15.07.2013 року №7/26-52/1507/02/4 на об'єкті будівництва за адресою: Наддніпрянське шосе у Печерському районі м. Києва, виконуються будівельні роботи з будівництва автозаправного комплексу без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.
Згідно копії листа ДМБ ЗПС ВО КМР (КМДА) від 18.07.2013 року №064/9527 Департамент відкликав контрольну картку №12060193-Пч на тимчасове порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з встановленням тимчасової огорожі на період виконання підготовчих робіт для будівництва АЗС за адресою Печерський район, Наддніпрянське шосе та запропонував позивачеві повернути контрольну картку до Департаменту.
Строк дії дозволу на виконання підготовчих робіт №2132-Пч/С від 10.08.2010 року, наданий позивачеві Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Києві, закінчився 30.12.2010 року.
Крім цього, наданий позивачеві Головним управлінням містобудування, архітектури та дизайну міського середовища висновок про відповідність намірів забудови земельної ділянки Правилам забудови м. Києва, містобудівній документації від 19.05.2010 № 21-364, також вичерпав термін своєї дії, який закінчився 19.11.2010 року.
Отже, обставини, які були встановлені у цій справі, свідчать, що паркан, приміщення для охорони, вагончики є тимчасовими спорудами, які встановлені без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації.
Таким чином, оскаржений у цій справі припис є правомірним, у зв'язку з чим висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відмову у задоволенні позову є обґрунтованими.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про часткове задоволення позову.
Касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені ст.ст. 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ТОВ "Нафтаойл" відхилити, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.11.2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14.01.2014 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, передбачених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: