"18" грудня 2014 р. м. Київ К/9991/64370/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівМороз Л.Л.,
Шведа Е.Ю.,
провівши у порядку письмового провадження касаційний розгляд адміністративної справи за позовом Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства (далі - ВАТ) "Калуський молокозавод" про стягнення штрафних санкцій за касаційною скаргою Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року
У жовтні 2011 року Івано-Франківське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Івано-Франківському окружному адміністративному суді пред'явило позов до ВАТ "Калуський молокозавод" про стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ВАТ "Калуський молокозавод" не сплатив застосовані до нього штрафні санкції у відповідності до постанов Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 серпня 2011 року № 83-ІФ, № 84-ІФ, № 85-ІФ про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, яка прийнята на підставі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Згідно із актами про правопорушення на ринку цінних паперів від 11 серпня 2011 року № 84-ІФ, № 85-ІФ, № 86-ІФ встановлено факт порушення відповідачем вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", а саме:
- неопублікування в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2010 рік;
- нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2010 рік;
- неподання до територіального управління Комісії регулярної річної інформації за 2010 рік.
Просило стягнути з ВАТ "Калуський молокозавод" до державного бюджету штраф у розмірі 5100 грн.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Стягнуто з ВАТ "Калуський молокозавод" до Державного бюджету України штрафні санкції в сумі 5100 грн.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2011 року скасовано та прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати його рішення, а постанову суду першої інстанції залишити в силі.
Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ВАТ "Калуський молокозавод" згідно із статтею 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів" зобов'язаний подавати до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярну інформацію про емітента (річну та квартальну) у строки, у порядку та за формою, що встановлюються Комісією.
11 серпня 2011 року відносно ВАТ "Калуський молокозавод" складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 84-ІФ, № 85-ІФ, № 86-ІФ, в яких відображено факт порушення відповідачем вимог вказаних положень законодавства, що, насамперед, полягають у не опублікуванні в одному із офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2010 рік; нерозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулярної річної інформації за 2010 рік; неподанні до територіального управління Комісії регулярної річної інформації за 2010 рік.
На підставі Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Івано-Франківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанови від 22 серпня 2011 року № 83-ІФ, № 84-ІФ, № 85-ІФ.
У відповідності до вказаних постанов до відповідача застосовані загальні фінансові санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 5100 грн.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не оскаржувалися постанови Управління від 22 серпня 2011 року № 83-ІФ, № 84-ІФ, № 85-ІФ та в добровільному порядку не було сплачено штраф, який встановлений Івано-Франківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Львівський апеляційний адміністративний суд, скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, врахував, що 29 травня 2006 року Господарським судом Івано-Франківської області порушено провадження у справі № Б-12/191 про банкрутство ВАТ "Калуський молокозавод" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Разом з цим, ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17 жовтня 2006 року введено процедуру санації ВАТ "Калуський молокозавод".
Колегія суддів не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій з огляду на наступне.
Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Статтею 5 вказаного Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
У відповідності до статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Статтею 11 вищезазначеного Закону, передбачено право Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовувати до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 12 вказаного Закону штрафи накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення. Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф. Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті.
Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (у зв'язку з реорганізацією - Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку).
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V "Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів", затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв'язку із порушенням вимог статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та пункту 1 глави 7 розділу V Положення "Про розкриття інформації емітентами цінних паперів", що, насамперед, полягає у нерозкритті річної інформації про емітента за 2010 рік, Івано-Франківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відносно відповідача складено акти про правопорушення на ринку цінних паперів № 84-ІФ, № 85-ІФ, № 86-ІФ, на підставі яких прийнято постанови від 22 серпня 2011 року № 83-ІФ, № 84-ІФ, № 85-ІФ, які у подальшому ВАТ "Калуський молокозавод" не оскаржувались.
Однак, 29 травня 2006 року Господарським судом Івано-Франківської області порушено провадження у справі № Б-12/191 про банкрутство ВАТ "Калуський молокозавод" та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Разом з цим, ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 17 жовтня 2006 року введено процедуру санації ВАТ "Калуський молокозавод".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів визначено як зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Згідно із частиною четвертою статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Керуючись саме зазначеними нормами законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що встановлені нормами частини четвертої статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" обмеження є достатньою підставою для звільнення відповідача від обов'язку подання регулярної річної інформації за 2010 рік.
Проте, системний аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати обґрунтованими доводи позивача на помилкове застосування судом апеляційної інстанції вказаної норми законодавства, оскільки застосування положень цієї статті можливе лише з урахуванням змісту поняття мораторію на задоволення вимог кредиторів, який наведено у статті 1 цього ж Закону.
Отже, суду апеляційної інстанції слід було з'ясувати чи заборонено контролюючому органу нараховувати штрафні санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, враховуючи введення мораторію на задоволення вимог кредиторів у зв'язку із порушенням провадження у справі про банкрутство відносно ВАТ "Калуський молокозавод".
Враховуючи викладене, судом апеляційної інстанції не з'ясовано обставини справи, що мають значення для правильного її вирішення, що є порушенням статей 159, 195 Кодексу адміністративного судочинства України.
При встановленні наведених фактів судом апеляційної інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, які призвели до прийняття необґрунтованого судового рішення і не можуть бути перевірені та усунуті судом касаційної інстанції.
За встановленим частиною другою статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України правилом підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Оскільки для вирішення цього спору необхідно встановлювати нові обставини, чого відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України не може робити суд касаційної інстанції, справу необхідно направити на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159, 167, 222, 223, 227, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити частково.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2012 року скасувати, а справу за позовом Івано-Франківського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства "Калуський молокозавод" про стягнення штрафних санкцій направити на новий судовий розгляд до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Швед Е.Ю.