Ухвала від 10.12.2014 по справі К/9991/52497/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 року м. Київ К/9991/52497/11

головуючого-судді: Юрченка В.В.,

суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г.,

секретар судового засідання Прокопчук Н.В.,

розглянувши у порядку касаційного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та перерахунок пенсії за касаційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 жовтня 2010 року та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2011 року,

ВСТАНОВИЛА:

10 грудня 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що з 1 серпня 2008 року він має право на перерахунок пенсії згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, оскільки на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 Міністр оборони України видав наказ «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України» від 28 липня 2008 року № 377, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2008 року за № 761/15452, яким збільшено розмір посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило в проведенні перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії; зобов'язати відповідача перерахувати пенсію позивача у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294, наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 з урахуванням посадового окладу у розмірі 1250 грн з 1 серпня 2008 року по час ухвалення рішення суду; стягнути з відповідача на користь позивача невиплачену суму пенсії за період з 1 серпня 2008 року по час ухвалення рішення суду в розмірі не менше 1886,72 грн; стягнути з відповідача на користь позивача компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з пропущенням строків нарахування та виплати пенсії з 1 серпня 2008 року по час фактичного розрахунку в розмірі не менше 141,50 грн; постанову суду звернути до негайного виконання.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 27 жовтня 2010 року позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 серпня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 та наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377 з урахуванням зміни посадового окладу в складі загального грошового забезпечення з 1 серпня 2008 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2011 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задоволено частково. Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 27 жовтня 2010 року скасовано. Позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо несвоєчасного перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, встановленого наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 10 грудня 2008 року перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, встановленого наказом Міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377.

Позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року №377 з 1 вересня 2008 року по 9 грудня 2008 року залишено без розгляду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Вказуючи на допущені, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм чинного процесуального та матеріального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи в межах доводів касаційної скарги правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи по суті встановлено, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді викладача кафедри комплексів і приладів артилерійської розвідки факультету ракетних військ і артилерії Одеського інституту Сухопутних військ. Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 19 вересня 2005 року № 111 позивача звільнено у запас за пунктом 67 «б» (за станом здоров'я) Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України. Позивачу призначена пенсія за вислугу років з 1 жовтня 2005 року.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України постановою № 1294 делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, тому Наказ Міністра оборони України «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України» від 28 липня 2008 року № 377, яким затверджені схеми розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб.

Таким чином, висновок суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позовних вимог відповідає правильному застосуванню норм матеріального права.

Зазначена правова позиція була неодноразово висловлена Верховним Судом України у постановах від 24 квітня 2012 року (справа № 21-84а12), від 16 січня 2013 року (справа № 21-416а12), від 16 квітня 2013 року (справа № 21-111а13) та від 8 жовтня 2013 року (справа № 21-283а13), які відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковими для всіх судів України.

Відповідно до вимог частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.

Оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для їх скасування відсутні.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.

Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, якіберуть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Головуючий Юрченко В.В.

Судді Амєлін С.Є.

Кобилянський М.Г.