Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10 грудня 2014 року Справа № П/811/2848/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області
до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про застосування заходів реагування,
за участю:
секретаря судового засідання - Черної О.Ю.,
представників:
позивача - не з'явився,
відповідача - не з'явився,
Головне управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області звернулось з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зобов'язання призупинити виробництво, реалізацію продукції та надання послуг в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташоване за адресою АДРЕСА_1, до усунення порушень санітарного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перевіркою закладу позивача виявлено порушення вимог санітарного законодавства. Тому, з метою захисту здоров'я населення та забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, діяльність кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" необхідно зупинити до приведення її у відповідність з вимогами санітарного законодавства.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.91).
В судове засідання належно повідомлений відповідач не з'явився, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без його участі (а.с.96-98).
У відповідності до ч.1 ст.41 КАСУ фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
13 серпня 2014 року посадовими особами Головного управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області на підставі посвідчення (направлення) №20 від 12.08.2014 р. (а.с.12) та відповідно до наказу №48 від 12.08.2014 р. (а.с.11) проведено позапланову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", де здійснює свою підприємницьку діяльність фізична особа-підприємець - ОСОБА_1. Кафе знаходиться за адресою АДРЕСА_1 (а.с.13-17).
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 13.08.2014 р., висновками якого встановлено порушення відповідачем вимог чинного санітарного законодавства, які створюють загрозу життю та здоров'ю відвідувачів (а.с.13-17).
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" від 24.02.1994 р. №4004-ХІІ державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.33 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" державний санітарно-епідеміологічний нагляд є основним напрямком діяльності державної санітарно-епідеміологічної служби.
У відповідності до п.1 Положення про Державну санітарно-епідеміологічну службу України, затвердженого указом Президента України від 06.04.2011 р. №400/2011, Державна санітарно-епідеміологічна служба України (Держсанепідслужба України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра охорони здоров'я України.
Згідно з п.3 вказаного Положення основними завданнями Держсанепідслужби України є реалізація державної політики у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
На підставі п.7 зазначеного Положення Держсанепідслужба України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі і на водному, залізничному, повітряному транспорті.
Відповідно до з п.1 Положення про Головне управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області, затвердженого наказом Держсанепідслужби України від 11.06.2012 р. №63 Головне управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області та його відокремлені структурні підрозділи в містах (міські управління) та районах (районні або міжрайонні управління) підпорядковуються Державній санітарно-епідеміологічній службі України і є її територіальним органом (а.с.20).
На підставі пп.4.4 п.4 вказаного Положення Головне управління Держсанепідслужби у Кіровоградській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний санітарно-епідеміологічний нагляд та контроль за дотриманням вимог санітарного законодавства органами виконавчої влади і органами місцевого самоврядування. підприємствами. установами. організаціями незалежно від форми їх власності, фізичними особами та громадянами, виконанням ними санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів (а.с.20-21).
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Згідно з абз.1 ч.5 ст.4 Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач просила суд надати час для усунення допущених нею порушень. Судом таке клопотання задоволене (а.с.39, 51).
Натомість усіх порушень позивач не усунула.
Так, під час повторної перевірки встановлено, що неусунитими залишились такі порушення (а.с.99-102):
- відсутній експлуатаційний дозвіл на кафе, що є порушенням ст. 22 Закону України "Про безпечність та якість харчових продуктів", п.2 постанови КМУ від 12.05.2007р. №712 "Про затвердження Порядку видачі експлуатаційного дозволу для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів";
- асортимент страв, що виготовляється в кафе не затверджений власником та не наданий під час перевірки;
- вхід та в'їзд на територію кафе окремі, але перехрещуються під час завантаження продукції на склад;
- відсутнє огородження на сміттєзбиральному майданчику, що є порушенням п.2.3 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- біля входу в кафе встановлено наливний рукомийник, що є порушенням п.8.2 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- вигрібна яма перенесена на відстань 12,5 м, що є порушенням п.3.7 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- внутрішній туалет без предтуалетника, що є порушенням п.3.11 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- складське приміщення використовується для зберігання посуду (кухонного та столового, зберігається на стелажах, що є порушенням п.9.16 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- відсутній трап для стікання води у виробничому приміщенні, що є порушенням п.3.11 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- для миття посуду використовується дві двох-секційні мийні ванни (одна для миття столового та кухонного посуду, друга - для миття стаканів). Кількість мийних ванн для миття посуду недостатнє, що є порушенням п.9.12 СанПіНу 42-123-5777-91;
- мийні ванни підключені до внутрішньої каналізаційної мережі безповітряного розриву, що є порушенням п.3.6 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- у виробничому приміщенні відсутні рукомийник для миття рук працівників, відсутні мийні ванни для миття сировини, мийна дільниця не відокремлена від основного виробничого приміщення, що є порушенням п.п.3 СанПіНу 2-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- відсутня спеціальна тара для збирання харчових відходів у виробничому приміщенні, що є порушенням п.12.12 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- поточність технологічного процесу приготування страв, надходження чистого та брудного посуду не витримується, що є порушенням п.8.1, п.11.1 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- набір виробничих приміщень та кількість виробничого обладнання недозволяє приготування різноманітних, складних страв одночасно (м'ясних, рибних, овочевих страв, закусок, бутербродів, салатів тощо), що є порушенням п.11.2 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- відсутні умови для зберігання одягу відвідувачів. Рукомийник для відвідувачів відсутній, що є порушенням п.8.2 СанПіНу 42-123-5777-91 "Санітарні правила для підприємств громадського харчування";
- відсутній автотранспорт на підприємстві для транспортування харчових продуктів, що є порушенням п.10.1, п.10.2, п.10.4 СанПіНу 42-123-5777-91"Санітарні правила для підприємств громадського харчування" (а.с.99-102).
Доказів усунення перелічених порушень ОСОБА_1 не надано, в судове засідання вона не з'явилася.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги не усунення в повному обсязі відповідачем порушень вимог санітарного законодавства, суд дійшов висновку, що подальше провадження господарської діяльності з реалізації харчових продуктів у громадському закладі харчування кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1" створює ризик та загрозу життю і здоров'ю споживачів, а тому позовні вимоги Головного управління Держсанепідемслужби у Кіровоградській області є обґрунтованими.
Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Водночас суд зауважує, що відповідно до абз.8 ч.5 ст.4 Закону застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Згідно з ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
З огляду на викладене, керуючись ст. ст. 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Застосувати відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1 (АДРЕСА_2) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом зупинення виробництва, реалізації продукції та надання послуг в кафе "ІНФОРМАЦІЯ_1", що розташовано за адресою АДРЕСА_1.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду С.В. Дегтярьова