25 грудня 2014 року Справа № 808/9432/14 Провадження №ДО/808/1320/14 м.Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Недашківська К.М., перевіривши матеріали адміністративного позову Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про стягнення коштів, та перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» (далі іменується - позивач) до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у зв'язку з відсутністю фінансування у розмірі 688922 грн. 40 коп.
За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову в порядку статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується - КАС України), суд встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 105, 106 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, позивачем всупереч зазначеним вимогам Кодексу, у додатках зазначено, проте до матеріалів позовної заяви не додано документів, які приєднуються до позовної заяви, а саме: витяг з ЄДРПОУ Державного підприємства «Шахта «Комсомолець»; довідка з органу статистики по Державному підприємству «Шахта «Комсомолець»; витяг зі статуту Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» копія наказу Міністерства вугільної промисловості України від 09.11.2077 №493 «Про створення Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» з метою виконання робіт по видобутку вугільної продукції»; копія наказу Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ю. Бойко №598 від 09.08.2012 «Про створення ліквідаційної комісії та забезпечення заходів по ліквідації Державного підприємства «Шахта «Комсомолець»; копія наказу Міністра енергетики та вугільної промисловості України №718 від 14.10.2014 «Про призначення ОСОБА_2 головою ліквідаційної комісії Державного підприємства «Шахта «Комсомолець», - про що канцелярією суду складений акт про нестачу матеріалів від 19.12.2014 №146.
Окрім того, в додатках не зазначено та до матеріалів справи не додано копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, що є порушенням частини 3 статті 106 КАС України.
Також позивачем до позовної заяви не доданий доказ сплати судового збору. Натомість, у прохальній частині позовної заяви позивач просить відстрочити сплату судового збору до вирішенням справи по суті, оскільки підприємство знаходиться на території, розташованій у зоні проведенням антитерористичної операції. Позивач посилається на Указ в.о. Президента України від 13.04.2014 №405/2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України».
Вивчивши зміст цього клопотання, суд з'ясував, що позивачем не наведено у ньому жодних обставин, які б дійсно перешкоджали йому сплатити суму судового збору через установи банків, що розташовані у м. Донецьку.
Вивчивши зміст Указу в.о. Президента України від 13.04.2014 №405/2014 «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози та збереження територіальної цілісності України» суд з'ясував, що цим Указом не обмежувалось фінансування Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» та не вводилось надзвичайного стану в роботі установ банків, що розташовані в зоні проведення антитерористичної операції, в тому числі у м. Донецьку, не обмежено порядок проведення банківських операцій, не змінено технології їх проведення, не припинено роботу структурних підрозділів Національного банку України, інших банківських установ.
Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на неотримання видатків згідно їх бюджетного призначення та знаходження підприємства в зоні проведення антитерористичної операції, як на причину неможливості надати доказ сплати судового збору.
Відповідно до частин 4 та 5 статті 106 КАС України, позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Адміністративний позов підписано головою ліквідаційної комісії Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» ОСОБА_2, проте, як вже було зазначено вище, в додатках до позовної заяви відсутня копія наказу Міністра енергетики та вугільної промисловості України №718 від 14.10.2014 «Про призначення ОСОБА_2 головою ліквідаційної комісії Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» або будь-який інший документ (довіреність, доручення тощо), що підтверджує повноваження вказаної особи підписувати будь-які документи від імені Державного підприємства «Шахта «Комсомолець»контролюючого органу.
Відповідно до частини 1 статті 105 КАС України, адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви особисто позивачем або його представником. Позовна заява може бути надіслана до адміністративного суду поштою.
Частиною 4 статті 105 КАС України встановлено, що адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Позовна вимога підприємства звернута до суб'єкта владних повноважень, проте в порядку адміністративного судочинства розгляд позову про стягнення грошових коштів з такого суб'єкта владних повноважень неможливий як самостійна вимога.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву Державного підприємства «Шахта «Комсомолець» до Міністерства енергетики та вугільної промисловості України про стягнення коштів - залишити без руху.
Надати Державному підприємству «Шахта «Комсомолець» строк для усунення недоліків позовної зави до 16 лютого 2015 року .
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені у встановлений судом строк, шляхом надання суду та фактичного отримання судом до встановленої дати копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб; доказів, що підтверджують повноваження особи на підписання позову; квитанції про сплату судового збору у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 (сімдесят) коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів: ДКСУ у Ленінському районі м. Запоріжжя; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38025423; банк отримувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; код банку отримувача (МФО) 813015; рахунок отримувача: 31215206784006; код класифікації доходів бюджету: 22030001; призначення платежу: судовий збір, П.І.Б. платника (найменування ЮО), Запорізький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35450335.
Роз'яснити Державному підприємству «Шахта «Комсомолець», що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Копію даної ухвали надіслати Державному підприємству «Шахта «Комсомолець».
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.М. Недашківська