17 грудня 2014 року Справа № 9104/48984/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Глушка І.В., Коваля Р.Й.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25 травня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії,
встановив:
У вересні 2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, в якому просив зобов'язати відповідача відповідно до вимог ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» провести перерахунок пенсійного забезпечення позивача на підставі реальних відсотків щомісячної премії, що виплачувалась на посаді з якої він звільнявся на пенсію з 01.01.2008 р. та відображена в довідці УМВС України на Львівській залізниці від 08.06.2010 р. № К-51.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він подав відповідачу довідку УМВСУ на Львівській залізниці від 08.06.2010 року про розмір премії встановленої в січні 2008 р. співробітнику, що працював на той час на посаді, з якої він у 2005 році звільнився на пенсію. Однак, відповідач, в порушення вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», відмовився провести перерахунок розміру грошового забезпечення позивача.
Відповідач Головне УПФ України в Івано-Франківській області позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю та у зв'язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Постановою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25.05.2011 року в задоволенні позову відмовлено.
З цією постановою суду не погодився позивач ОСОБА_1 та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 17.07.1992 р. № 393» передбачено, що перерахунок пенсії військовослужбовців мав бути проведений з 01.01.2008 р.. Таким чином, позивач у відповідності з вимогами ст.ст. 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має право на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням розміру премії 100% встановленої в січні 2008 р. на посаді з якої позивач у 2005 році звільнився. Вказує апелянт на помилковість висновків суду першої інстанції про те, що наказ Лінійного Управління на Львівській залізниці № 29 о/с від 13.01.2008 року про встановлення з січня 2008 року премії у розмірі 100%, підлягав реєстрації в Міністерстві Юстиції України. Крім цього зазначає апелянт, що строк звернення до суду з позовними вимогами ним не пропущено, оскільки про порушення своїх прав він дізнався з часу особистого звернення до ПФ у 2010 році.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 25.05.2011 р. та прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, з врахуванням наступного.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що з 31.12.2005 р. позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При обчисленні позивачу розміру пенсії, відповідачем ГУ ПФУ в Івано-Франківській області враховано грошове забезпечення до якого увійшли посадовий оклад, процентне підвищення посадового окладу, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення, зокрема, 33,3 % премії (а.с. 30, 31).
З 01.01.2008 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, з урахуванням 17,3 % премії, і по даний час позивач отримує пенсію розраховану з врахуванням премії у розмірі 17,3 % (а.с. 41-56).
На звернення позивача від 13.08.2010 р. про проведення перерахунку пенсії з урахуванням 100 % премії, відповідачем відмовлено у такому перерахунку (а.с. 8, 9).
Суд апеляційної інстанції не погоджується із доводами відповідача і висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про перерахунок пенсії позивача.
Так, частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції на час здійснення перерахунку пенсії позивача) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, проценту надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством, та у порядку, встановленому КМ України.
Порядок перерахунку пенсій, раніше призначених за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» врегульований ст. 63 цього Закону, якою передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 вказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання статтей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Таким чином, суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що обов'язковою умовою для проведення перерахунку пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців за рішенням Кабінету Міністрів України, при цьому, в разі зменшення розміру пенсії внаслідок проведення такого перерахунку, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Матеріалами адміністративної справи підтверджується, що з 31.12.2005 р. позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з врахуванням грошового забезпечення, до якого увійшов розмір премії 33,3%.
Однак, з 01.01.2008 року відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, із розрахунку 17,3 % премії, тобто у розмірі меншому, ніж було встановлено раніше.
Тому, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що відповідач проводячи перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2008 р. та зменшуючи розмір премії діяв всупереч ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, суд апеляційної інстанції вважає безпідставними твердження апелянта щодо перерахунку йому пенсії військовослужбовця з урахуванням наказу Лінійного управління на Львівській залізниці № 29 о/с від 13.05.2008 р. «По особовому складу», оскільки цим Наказом преміювання у розмірі 100% з 01.01.2008 року передбачено для визначеного кола осіб, що не пов'язано зі зміною розмірів преміювання установлених законодавством для відповідних категорій військовослужбовців.
Таким чином, підлягають до часткового задоволення позовні вимоги про проведення перерахунку пенсії позивача, а саме, такий перерахунок повинен бути здійснений із розрахунку 33,3% премії.
Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на необхідність застосування у розглядуваному адміністративному спорі строку звернення до адміністративного суду.
Так, відповідно до ст. 99 КАС України (тут і надалі в редакції, чинній на час виникнення у позивача права на звернення до суду із вимогами про перерахунок пенсії із 01.01.2008 року), адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Із матеріалів справи видно, що позивач звернувся із позовом до суду 13.09.2010 року. Позивачем не наведено поважності причин пропуску строку звернення до суду за період до 13.09.2009 року, оскільки про розміри своєї пенсії позивач знав і міг дізнатись щомісячно при отриманні пенсії.
Тому, пропуск річного строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог за період з 01.01.2008 р. по 12.09.2009 року.
З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції від 25.05.2011 року прийнята за результатами неповного з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому постанову суду слід скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволити частково.
Постанову Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 25 травня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 33,3% премії, починаючи з 13.09.2009 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із розрахунку 33,3% премії, починаючи з 13.09.2009 р. та з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.
На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: І.В. Глушко
Р.Й. Коваль
Повний текст постанови виготовлено та підписано 22.12.2014 року.