08 грудня 2014 року Справа № 141802/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Обрізко І.М.
суддів Левицької Н.Г., Онишкевича Т.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2011 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі міста Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку,-
ДПІ у Сихівському районі м.Львова звернулася з позовом про стягнення з ОСОБА_1 податоку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 40 440,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідачем при проведенні першої реєстрації транспортного засобу не сплачено до бюджету суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. ДПІ направлявся виклик відповідачу з питання сплати вищезгаданого податку. Доказів про зарахування вказаного податку в дохід Державного бюджету відповідачем не надано, що є підставою його стягненню податковим органом в примусовому порядку.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2011 року позовні вимоги задоволено повністю. Суд виходив із норми ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» № 1963-XII від 11 грудня 1991 року в якій передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, а відповідачем зареєстровано два автомобіля без сплати податку з транспортного засобу.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням сторона відповідача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Покликання маються на те, що відповідно до ч.6 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», де чітко зазначено, що перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться у разі відсутності документів про сплату податку або документів, що дають право на користування пільгами.
У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року N 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.
Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на ім'я ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль VOLKSVAGEN T4 (державний номерний знак НОМЕР_1) 1998 року випуску, автомобіль MERCEDES BENZ VITO 110CDI (державний номерний знак НОМЕР_2) 2002 року випуску.
Згідно розрахунку суми податку з власників транспортних засобів під час здійснення першої реєстрації транспортних засобів в Україні, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 40 440,00 грн.
Згідно ч.6 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.
Пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Враховуючи вищезазначені норми, колегія суддів приходить до висновку, що державній реєстрації транспортного засобу передує обов'язкова процедура проплати відповідних платежів, а тому висновки суду першої інстанції є передчасними, оскільки не з'ясовано обставин реєстрації автомобіля.
Вказана позиція не суперечить практиці касаційного суду, що мається в справі.
За таких обставин, проаналізувавши вищевикладене, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 195, 196 ч.4, 197, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити, скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2011 року по справі № 2а-2752/11/1370 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову Державної податкової інспекції у Сихівському районі міста Львова до ОСОБА_1 про стягнення податку.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.М. Обрізко
Судді Н.Г. Левицька
Т.В. Онишкевич