11 грудня 2014 року Справа № 9104/171200/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Клюби В. В.
суддів: Кухтея Р. В., Левицької Н. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Рожнятівського районного суду Івано - Франківської області від 09 серпня 2012 року по справі №913/1710/2012 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій та стягнення грошових коштів, -
ОСОБА_1 звернулася до Рожнятівського районного суду Івано - Франківської області з адміністративним позовом до Управління праці і соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації і просила: визнати бездіяльність відповідача з приводу відмови нарахувати і виплатити 20 відсотків надбавки, як особам, що проживають в населеному пункті, якому надано статус гірського, відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів» протиправною; провести перерахунок та здійснити виплату у розмірі 20 відсотків надбавки до сум по виплаті державної соціальної допомоги на дітей - сиріт, позбавлених батьківського піклування, а також грошового забезпечення прийомним батькам відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» за період з 14 лютого 2008 року по даний час.
Постановою Рожнятівського районного суду Івано - Франківської області від 09 серпня 2012 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав до Львівського апеляційного адміністративного суду на вказану постанову суду першої інстанції апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Обгрунтовуючи доводи апеляційної скарги, посилається на ті обставини, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, відповідач при нарахуванні допомоги дітям та грошового забезпечення повинен керуватися положеннями ч. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні».
Оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 183 - 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні в справі матеріали та докази, перевіривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.
Ухвалюючи оскаржуване судове рішення, суд першої інстанції виходив з тих мотивів, що ні розпорядженням Рожнятівської районної державної адміністрації №49 від 14 лютого 2008 року про створення прийомної сім'ї, ні договором, укладеним між Рожнятівською районною державною адміністрацією та прийомними батьками, не передбачено виплати надбавки до соціальної допомоги сім'ї та грошового забезпечення матері відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», оскільки батьками перед адміністрацією такі вимоги не ставилися.
Колегія суддів апеляційного суду не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що розпорядженням Рожнятівської районної державної адміністраці № 49 від 14 лютого 2008 року на базі сім'ї ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які проживають у селі Петранка, створено прийомну сім'ю, куди влаштовано малолітню ОСОБА_3.
Як вбачається з посвідчення серії НОМЕР_1, ОСОБА_1 та ОСОБА_3 наділені статусом особи, яка проживає на території гірського населеного пункту та має право на гарантії та пільги, встановлені Законом України «Про статус гірських населених пунктів».
Позивач звернулася до відповідача з відповідною заявою про проведення перерахунку виплачуваної сім'ї допомоги з врахуванням 20 відсотків надбавки відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів», однак отримала відмову у призначенні та виплаті такої надбавки.
Даючи правову оцінку оскаржуваному судовому рішенню та доводам особи, яка подала апеляційну скаргу, колегія суддів апеляційного суду звертає увагу на таке.
Відповідно до п.1 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №81, цей порядок визначає механізм призначення і виплати за рахунок коштів державного бюджету державної соціальної допомоги на дітей - сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (далі - діти), грошового забезпечення батькам - вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», а також сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за батьків - вихователів і прийомних батьків.
Згідно п. 4 цього Порядку, призначення і виплата соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюються управлінням праці і соціального захисту населення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, структурним підрозділом з питань праці і соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради дитячому будинку сімейного типу або прийомній сім'ї на підставі підготовлених службою у справах дітей документів, що зберігаються протягом п'яти років після припинення виплати соціальної допомоги та грошового забезпечення.
Відповідно до п. 6 Порядку, призначення соціальної допомоги та грошового забезпечення здійснюється з моменту влаштування дитини у дитячий будинок сімейного типу або прийомну сім'ю включно до дня досягнення дитиною 18 - річного віку, а у разі навчання у загальноосвітніх навчальних закладах, за денною формою у вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації та професійно - технічних навчальних закладах - до 23 років або до закінчення відповідних навчальних закладів.
Розмір соціальної допомоги становить два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку, що встановлено статтею 8 Порядку, а статтею 9 визначено, що розмір грошового забезпечення становить 35 відсотків двох прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину і не залежить від пенсії, аліментів, стипендії чи державної допомоги на кожну дитину-вихованця та на кожну прийомну дитину.
Згідно ч. 10 Порядку, у разі встановлення іншого прожиткового мінімуму розмір соціальної допомоги та грошового забезпечення перераховується без додаткового звернення батьків - вихователів і прийомних батьків.
Разом з цим, згідно ч. 4 ст. 256 - 2 Сімейного кодексу України прийомні батьки є законними представниками прийомних дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікун або піклувальники.
Відповідно до ч. 4 ст. 256 - 3 Сімейного кодексу України за прийомними дітьми зберігається право на аліменти, пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, які вони мали до влаштування в прийомну сім'ю.
Разом з тим, відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» встановлено розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.
Як підтверджується матеріалами справи позивач та її прийомна дитина наділена статусом особи, що проживає в гірському населеному пункті.
Державна соціальна допомога, встановлена цим Порядком, є державною матеріальною допомогою в розумінні Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», тому її збільшення передбачене самим Законом, який має вищу юридичну силу, і не потребує додаткового зазначення у вказаному Порядку.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку про підставність позовних вимог щодо зобов'язання відповідача провести перерахунок і виплату 20 відсотків надбавки по виплаті державної соціальної допомоги на прийомну дитину та грошового забезпечення позивачу, як прийомній матері відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» за період з 30 січня 2012 року.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм матеріального права з дотриманням процесуальних норм, та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин справи.
Колегія суддів апеляційного суду з урахуванням встановлених судом обставин справи та доказів, вважає, що суд першої інстанції не дотримався вищезазначених вимог.
Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення є, зокрема, порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Виходячи із змісту вищевказаних статей Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги дають підстави для висновку про порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Тому постанову суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Керуючись ст. ст. 159, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Рожнятівського районного суду Івано - Франківської області від 09 серпня 2012 року по справі №913/1710/2012 скасувати та прийняти нову постанову.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Рожнятівської районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 20 відсотків надбавки по виплаті державної соціальної допомоги на прийомну дитину та грошового забезпечення позивачу, як прийомній матері, відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» за період з 30 січня 2012 року.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії постанови особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В. В. Клюба
Судді: Р. В. Кухтей
Н. Г. Левицька