Постанова від 05.12.2014 по справі 810/6331/14

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2014 року 810/6331/14

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Києві адміністративну справу

за позовомУправління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області

доОСОБА_1

простягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів у сумі 9171,03 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача утворилась заборгованість внаслідок того, що останній за період з 01.04.2014 по 30.06.2014 виплачено державну допомогу на дитину одинокій матері та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в загальному розмірі 9171,03 грн., проте ОСОБА_1 на підставі рішення Миронівського районного суду Київської області від 19.03.2014 № 371/139/14-ц позбавлена батьківських прав у відношенні її неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3. З метою відшкодування надмірно отриманих коштів позивачем на адресу відповідача направлено повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 22.07.2014 №10-13/900, яка залишена без задоволення.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи в порядку скороченого провадження, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення (рекомендованого).

Разом з тим, відповідач не скористався наданим частиною третьою статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України правом щодо подачі заперечень на адміністративний позов, а тому суд розглядає справу на підставі наявних у ній доказів.

Всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Миронівської РДА Київської області із заявою від 15.01.2014 про призначення усіх видів соціальної допомоги.

При написанні заяви відповідач була повідомлена про обов'язок повідомляти Управління про будь-які зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги.

23.01.2014 УСЗН Миронівської РДА Київської області прийняті рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та про призначення допомоги сім'ям з дітьми.

03.07.2014 до УСЗН Миронівської РДА Київської області надійшов лист служби у справах дітей та сім'ї Миронівської РДА від 01.07.2014 №01-31/344, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відповідно до рішення Миронівського районного суду Київської області від 19.03.2014 №371/139/14-ц позбавлена батьківських прав відносно її неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

У зв'язку з цим, 22.07.2014 УСЗН Миронівської РДА Київської області було вручено відповідачу повідомлення про повернення надміру виплачених коштів від 22.07.2014 №10-13/900.

Однак, дане повідомлення залишилось відповідачем без задоволення, у зв'язку з чим позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Пунктом 5 частини 1 статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що відповідно до цього Закону призначається такий вид державної допомоги сім'ям з дітьми як допомога на дітей одиноким матерям.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Відповідно до ч. 1 ст. 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

В силу вимог статті 18-4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у випадку позбавлення отримувача допомоги батьківських прав виплата дороги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Відповідно до п. 36 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751, виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі позбавлення отримувача допомоги батьківських прав. Виплата допомоги припиняється або зупиняється на підставі поданих обґрунтованих пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, у якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Пунктом 12 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250, передбачено, що у разі коли особам, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості або приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Судом встановлено та повністю підтверджується матеріалами справи, що за період з 01.04.2014 по 30.06.2014 ОСОБА_1 надмірно отримала державні кошти у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченій сім'ї в розмірі 9171,03 грн.

На час розгляду судом цієї справи вказані кошти відповідачем добровільно не повернуто, доказів на спростування цієї обставини суду не надано.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про правомірність звернення УСЗН Миронівської РДА Київської області з позовом щодо їх стягнення у примусовому порядку.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Позивачем доведено належними і достатніми доказами факт незаконного отримання відповідачем допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченій сім'ї, а також наявність у позивача правових підстав і компетенції щодо стягнення з відповідача суми заборгованості.

У свою чергу, відповідач не надав суду доказів необґрунтованості стягнення одержаної ним у період з 01.04.2014 по 30.06.2014 державної соціальної допомоги.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області кошти в сумі 9171 (дев'ять тисяч сто сімдесят одна) грн.. 03 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Суддя Балаклицький А. І.