ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
№ 910/22249/14 22.12.14
За позовомОб'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14"
доКомунального підприємства "Керуюча дирекція Шевченківського району"
третя особа-1Київська міська рада
третя особа-2Шевченківська районна в місті Києві державна адміністрація
прозобов'язання передати на баланс багатоквартирний будинок
Суддя Літвінова М.Є.
Представники сторін:
від позивача: Шурпо Л.Є.- представник за довіреністю;
від відповідача: не з'явились;
від третьої особи-1: не з'явились;
від третьої особи-2: не з'явились.
Рішення прийняте 22.12.2014, у зв'язку з оголошенням перерви з 15.12.2014 на 22.12.2014.
У судовому засіданні 22.12.2014, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана хмельницького, 12-14" звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Комунального підприємства "Керуюча дирекція Шевченківського району" про зобов'язання передати на баланс багатоквартирний житловий будинок, який розташований за адресою: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 12-14.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 17.10.2014 порушено провадження у справі №910/22249/14, розгляд призначений на 10.11.2014.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 10.11.2014 було відкладено розгляд справи на 01.12.2014.
Ухвалою від 01.12.2014 відкладено розгляд справи на 15.12.2014 та в порядку ст. 27 ГПК України, залучено до участі у справі треті особи: Київська міська рада та Шевченківську районну у місті Києві державну адміністрацію.
В судовому засіданні 15.12.2014, відповідно до ст. 77 ГПК України, оголошено перерву на 22.12.2014 та продовжено строк вирішення спору на 15 днів.
У відзиві на позов відповідач заперечив проти позовних вимог з тих підстав, що підприємство має право виключно за згодою власника або уповноваженого органу відчужувати закріплене за ним майно…., а також списувати з балансу основні засоби в установленому порядку. Крім того, відповідач зазначив, що наприкінці 2013 року Прокуратурою міста Києва проводилась перевірка по спірному будинку та вирішувались питання щодо повернення в комунальну власність житлових та нежитлових приміщень у будинках №№12,14 по вул. Б.Хмельницького, КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" була призупинена передача зазначеного будинку.
В судовому засіданні 22.12.2014, на підставі ч.2 ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, господарський суд міста Києва,-
16.09.2013 проведені позачергові загальні збори членів Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14" оформлені протоколом № 2.
Відповідно до вказаного протоколу №2 від 16.09.2013, присутніми були прийняті рішення по порядку денного про прийняття багатоквартирного житлового будинку, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14, на баланс Об»єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14". Уповноважено Шевченка Ю.В., Бойка І.М., Шурпо Л.Є. увійти в комісію, створену для прийняття будинку на баланс ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14". Уповноважено Шевченка Ю.В. підписати акт прийому-передачі будинку, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14", на баланс ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14".
Розпорядженням "601 від 04.10.2013 "Про забезпечення передачі житлового будинку №12-14 по вул. Богдана Хмельницького у Шевченківського районі міста Києва на баланс об»єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14", забезпечити передачу житлового будинку №12-14 по вул. Б.Хмельницького, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва та переданий до сфери управління Шевченківської районної у м. Києві державної адміністрації, з балансу КП "Керуюча дирекція Шевченківського району " на баланс об»єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького 12-14".
Вказаним розпорядженням доручено балансоутримувачу будинку - КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" здійснити необхідні організаційно-правові заходи, пов'язані з прийманням-передачею вказаного житлового будинку.
У зв'язку з прийняттям зазначеного розпорядження, позивач звернувся до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації з листом №6 від 23.09.2014, в якому просив забезпечити передачу КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" житлового будинку №12-14 по вул. Б.Хмельницького у м. Києві на баланс ОСББ.
У відповідь на звернення, адміністрація листом №542 від 30.10.2014 повідомила, що вказане питання може бути розглянуте після рішення у даній справі.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що у зв'язку з перевіркою в 2013 році Прокуратурою міста Києва щодо повернення в комунальну власність житлових та нежитлових приміщень у будинках №12,14 по вул. Б.Хмельницького, КП "Керуюча дирекція Шевченківського району" була призупинена передача зазначеного будинку.
Згідно зі ст. 385 Цивільного кодексу України власники квартир для забезпечення експлуатації багатоквартирного житлового будинку, користування квартирами та спільним майном житлового будинку можуть створювати об'єднання власників квартир (житла). Таке об'єднання може бути створено також власниками житлових будинків. Об'єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
За змістом ст. 1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання) - юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Частиною 1 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об'єднання може бути створене в будинку будь-якої форми власності з числа тих, хто приватизував або придбав квартиру, а також власника будинку або його уповноваженої особи, власників жилих приміщень, а також власників нежилих приміщень.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України. В одному житловому комплексі може бути створене тільки одне об'єднання.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Частиною 13 ст. 6 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що установчі збори приймають рішення про створення об'єднання і затверджують його статут.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" до виключної компетенції загальних зборів членів об'єднання відноситься: затвердження статуту об'єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об'єднання; питання про використання об'єктів, що перебувають у спільній власності членів об'єднання; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; затвердження договорів (угод), укладених на суму, що перевищує визначену в статуті об'єднання; визначення розмірів внесків та платежів членами об'єднання; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення членів об'єднання і правління; визначення обмежень на користування об'єктами, які перебувають у спільній власності об'єднання; прийняття рішень про передачу в оренду об'єктів, які перебувають у спільній власності членів об'єднання, фізичним і юридичним особам; затвердження угод про заснування товариств або участі у товариствах.
Статтею 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначено, що об'єднання після набуття статусу юридичної особи може: прийняти на власний баланс весь житловий комплекс. Передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 11.10.2002 № 1521 затверджено Порядок передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (далі - Порядок № 1521), який регулює процедуру передачі житлового комплексу на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об'єднання), а також житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, з балансу колишнього балансоутримувача.
Пунктом 2 вказаного Порядку № 1521 визначено, що загальні збори об'єднання вирішують питання зокрема про прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання.
Передача житлового комплексу або його частини з балансу на баланс проводиться разом з планом земельної ділянки, технічним паспортом будинку та відповідною технічною документацією (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж тощо) у двомісячний термін після надходження відповідного звернення від об'єднання (п. 5 Порядку № 1521).
Відповідно до п. 7 Порядку № 1521 датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання-передачі.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов'язковим для неї (ст. 14 Цивільного кодексу України).
Статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України визначено переліки способів захисту порушених прав.
Частиною 1 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частина 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визначає, що способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1)визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі;6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Згідно зі ст. 20 Господарського кодексу України, кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Як свідчать обставини справи, 16.09.2013 загальними зборами ОСББ прийнято рішення, яке оформлено протоколом № 2 про передачу на баланс ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14" багатоповерхового житлового будинку, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14, тобто позивачем згідно ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" та Порядку № 1521 реалізовано право на прийняття будинку на баланс.
Реалізація позивачем такого права кореспондується з обов'язком попереднього балансоутримувача, тобто відповідача, вчинити дії з передачі відповідного будинку, що передбачено п. 5 Порядку № 1521.
Судом встановлено, що реалізуючи право, надане об'єднанню співвласників багатоквартирного будинку на підставі вищенаведених правових норм, позивачем на загальних зборах 16.09.2013 прийнято рішення про прийняття на баланс спірного житлового будинку, натомість відповідач не приступив до виконання вказаного рішення та передачі житлового будинку на баланс позивача.
Частина 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно з ч. 2 ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Посилання відповідача на неможливість самостійного прийняття ним рішення про передачу будь-кому нерухомого майна, судом не приймається, оскільки відповідно до ст. 11 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" право об'єднання прийняти на власний баланс житловий будинок пов'язане саме з набуттям ним статусу юридичної особи та прийняттям об'єднанням відповідного рішення про прийняття на баланс будинку.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про зобов'язання передати на баланс Об'єднання співвласників багатоповерхового будинку "Богдана Хмельницького, 12-14" житловий будинок, розташований за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14, є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в цій частині.
Стосовно вимог позивача: з підписанням акта приймання-передачі данного житлового будинку згідно чинного законодавства, то ця частина вимог задоволенню не підлягає з огляду на наступне.
Відповідно до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку"(стаття 11) передача майна з балансу на баланс відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядком передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 № 1521, передбачено, що для приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс утворюється відповідна комісія. У разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу на баланс об'єднання утворюється комісія у складі представників попереднього балансоутримувача та об'єднання, а у разі прийняття рішення про передачу житлового комплексу або його частини на баланс іншої юридичної особи, статут якої передбачає можливість провадження такої діяльності, - у складі представників попереднього балансоутримувача, юридичної особи, на баланс якої передається майно, та об'єднання. Комісія визначає технічний стан житлового комплексу або його частини відповідно до вимог законодавства та складає акт приймання-передачі згідно з додатком до цього Порядку. Кожній із сторін, що бере участь у прийманні-передачі, надається примірник акта приймання-передачі, підписаний членами комісії та затверджений керівництвом кожної сторони (підписи скріплюються печаткою). Датою передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс є дата підписання акта приймання-передачі.
Таким чином, для передачі будинку з балансу на баланс законодавством встановлена чітка процедура, яка передбачає, в тому числі, необхідність складання та підписання акта приймання-передачі. При цьому, законодавець не встановлює винятків щодо необхідності дотримання зазначеної процедури у випадку зобов'язання передачі приміщення на баланс за рішенням суду. В такому разі, будучи зобов'язаним передати приміщення на баланс ОСББ "Богдана Хмельницького, 12-14", відповідач не позбавлений обов'язку дотримання встановленої законом процедури, а отже, вимоги позивача про підписання акта приймання-передачі будинку є похідними від вимог про зобов'язання передати будинок на баланс і повністю ними охоплюються.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку із задоволенням позову, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позов задовольнити частково.
2.Зобов'язати Комунальне підприємство "Керуюча дирекція Шевченківського району" (04050, м. Київ, вул. Білоруська, 1, код 34966254) передати на баланс Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14" (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14, код 38871397) багатоквартирний житловий будинок, розташований за адресою: м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14.
3.В частині позовних вимог: з підписанням акта приймання-передачі, відмовити.
4.Стягнути з Комунального підприємства "Керуюча дирекція Шевченківського району" (04050, м. Київ, вул. Білоруська, 1, код 34966254) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Богдана Хмельницького, 12-14" (01030, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 12-14, код 38871397) судовий збір у розмірі 1 218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.).
5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
6.Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Дата підписання
повного тексту рішення: 22.12.2014.
Суддя М.Є. Літвінова