Ухвала від 06.11.2014 по справі 804/4739/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2014 року м. Київ К/800/20640/14

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Олендера І.Я. (доповідача), Бутенка В.І. Листка Т.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до начальника Баглійського районного відділу в м. Дніпродзержинську Головного управління державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито за касаційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2014 року та постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 1 червня 2013 року, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду першої інстанції з позовом в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив визнати протиправним рішення начальника Баглійського районного відділу в м. Дніпродзержинську ГУ ДМС України в Дніпропетровській області про відмову в прийнятті документів для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон; зобов'язати відповідача прийняти документи для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон згідно Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення; зобов'язати відповідача видати паспорт згідно Порядку провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини; постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 1 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Суди попередніх інстанцій мотивували свої рішення тим, що на час звернення позивача до відповідача із заявою щодо здійснення оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, останній не був наділений відповідними повноваженнями щодо прийняття рішень про виготовлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

У поданій касаційній скарзі позивач заявив вимоги про скасування рішень судів попередніх інстанцій, як таких, що постановлені із порушенням норм матеріального і процесуального права, ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог.

У доводах касаційної скарги, заявник зазначає, що відповідачем протиправно, в порушення Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, відмовлено позивачу у прийнятті документів для оформлення і видачі паспорта для виїзду за кордон.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, відповідно до пункту першого частини першої статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступні обставини.

21.02.2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою щодо здійснення оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Листом № 1220/446 від 14.03.2013 року відповідачем відмовлено позивачу у видачі вищевказаних документів у зв'язку з тим, що у нього відсутні повноваження щодо прийняття рішень про виготовлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та роз'яснено позивачеві що звертатись необхідно до Заводського районного відділу ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, а саме в сектор централізованого оформлення документів № 6 Заводського районного відділу (а.с. 16-18).

Перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.

Порядок реалізації права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України регулюється Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

Згідно з ст. 7 вищезазначеного Закону правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду закордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 № 231, встановлено що оформлення і видача паспорта (проїзного документа) здійснюється громадянам України, які постійно проживають в Україні, - територіальними органами та підрозділами ДМС.

Порядком провадження за заявами про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1603 від 21 грудня 2004 року (далі - Порядок), розробленого відповідно до пункту 13 Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року № 231, визначено процедуру прийому та розгляду заяв про оформлення паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, а також прийняття за ними рішень.

Відповідно до пункту 2 Порядку заява про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон або проїзного документа дитини подається за місцем проживання особи до управлінь (відділів) у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб головних управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, місті Києві та Київській області, управлінь МВС України в областях та місті Севастополі, відділів, відділень у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб міських, районних управлінь (відділів) МВС.

Пунктом 16 Порядку встановлено, що з мірою впровадження централізованого порядку оформлення паспортів/проїзних документів, за умови дотримання вимог пункту 12 цього Порядку, повноваження з прийняття рішень про їх виготовлення та видачу ДДГІРФО МВС України можуть бути надані територіальним підрозділам, у яких розміщено вузли місцевого рівня Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що вузол місцевого рівня Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування по місту Дніпродзержинськ розміщено у Заводському районному відділі ГУ ДМС України в Дніпропетровській області - сектор централізованого оформлення документів № 6 Заводського районного відділу, яким здійснюється прийом громадян міста Дніпродзержинськ з питань оформлення, виготовлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Положенням про Баглійський районний відділ в м. Дніпродзержинськ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області та Посадовою інструкцією начальника Баглійського районного відділу в м. Дніпродзержинськ ГУ ДМС України в Дніпропетровській області не передбачені повноваження з організації та здійснення прийому документів для оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції вважає правильним висновок судів попередніх інстанцій, що на час звернення позивача до відповідача із заявою щодо здійснення оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, останній не був наділений відповідними повноваженнями щодо прийняття рішень про виготовлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, а тому жодним чином не порушив права, свободи чи охоронювані законом інтереси позивача відмовляючи у прийнятті вищевказаних документів.

За змістом ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що з оскаржуваних судових рішень вбачається, що при їх ухвалені, суди попередніх інстанцій не допустили порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для скасування чи зміни судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 5 лютого 2014 року та постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 1 червня 2013 року у справі № 804/4739/13-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді І.Я. Олендер

В.І. Бутенко

Т.О. Лиска