01 грудня 2014 року Житомир справа № 806/4695/14
категорія 6.2.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токаревої М.С.,
за участі секретаря Смолінської І.П.,
за участі позивача, представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Брусилівської районної державної адміністрації Житомирської області та Головного управління Держземагенства у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить визнати протиправним дії Брусилівської районної державної адміністрації, які полягають у неприйнятті рішення щодо затвердження проекту землеустрою про відведення йому земельної ділянки площею 7,6885 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована за межами населених пунктів Містечківської сільської ради Брусилівського району Житомирської області та зобов'язати Брусилівську РДА прийняти рішення по його заяві від 28.07.2014 року щодо затвердження зазначеного проекту землеустрою.
У ході розгляду справи судом було змінено процесуальний статус Головного управління Держземагенства у Житомирській області з третьої особи на співвідповідача.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача Брусилівської РДА у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив. На адресу суду надійшли заперечення вказаного відповідача у яких він просив відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача Головного управління Держземагенства у Житомирській області у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що розпорядженням Голови Брусилівської районної державної адміністрації №19 від 20.01.2012 року було надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населених пунктів Містечківської сільської ради.
На підставі зазначеного розпорядження позивачем було замовлено та отримано виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості) площею 7,6885 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель запасу, що розташовані за межами населених пунктів Містечківської сільської ради.
Для затвердження вказаного проекту землеустрою позивач звернувся із відповідною заявою до голови Брусилівської РДА, однак листом від 30.04.2014 року №121 ОСОБА_1 було повідомлено, що його звернення розглянуто, та вказано що на даний час у районних державних адміністрацій відсутні повноваження щодо надання у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель запасу за межами населених пунктів.
Одночасно рекомендовано ОСОБА_1 звернутись щодо вирішення вказаного у його зверненні питання до Головного управління Держземагенства у Житомирській області.
Позивач з врахуванням листа Брусилівської РДА від 30.04.2014 року №121 звернувся до Головного управління Держземагенства у Житомирській області, однак йому було також відмовлено у вчиненні дій вказаних у його заяві з обгрунтуванням, що це не належить до компетенції Головного управління.
Для належного та повного захисту прав, свобод та інтересів позивача про захист яких він просить, суд вважає, за необхідне, у відповідності до ч.2 ст.11 КАС України вийти за межі позовних вимог.
Суд погоджується з позицією Брусилівської РДА щодо того, що на даний час у районних державних адміністрацій відсутні повноваження щодо надання у власність або користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення із земель запасу за межами населених пунктів.
Що стосується твердження Головного управління Держземагенства у Житомирській області що дії, які просив вчинити позивач у своїй заяві не належать до компетенції Головного управління то суд вважає таку позицією помилковою та такою, що не грунтується на нормах чинного законодавства зважаючи на наступне.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 №5245-VI, який набрав чинності 01.01.2013 року, внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України в частині повноважень щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування.
Зокрема пунктом 4 статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Так, наказом Держземагентства України від 28.02.2013 року за № 72 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб" (зі змінами згідно наказу Держземагентства України від 09.04.2013 року за № 142) затверджено Методичні рекомендації щодо порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб.
Методичні рекомендації визначають рекомендований механізм порядку реалізації головними управліннями Держземагентства в областях, містах Києві та Севастополі (далі - територіальні органи) повноважень з передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб.
Рішення територіальних органів про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою чи про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність або користування рекомендується приймати у вигляді наказу (далі - наказ). У разі якщо проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення державної власності розроблені на підставі рішень, прийнятих до 01.01.2013 року органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування, які на той час відповідно до повноважень, встановлених статтею 122 Земельного кодексу України, розпоряджалися земельними ділянками, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності та надання її у власність або користування рекомендується приймати відповідним територіальним органом. У разі якщо рішення про надання у оренду земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення державної власності прийняті органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування до 01.01.2013 року, але відповідні договори оренди не були укладені, їх укладання рекомендується приймати відповідними територіальними органами.
Крім того, слід відмітити, що позицію суду щодо того, що вирішення питання щодо затвердження проекту землеустрою відноситься до компетенції Головного управління Держземагенства у Житомирській області підтвердженого також і наявним у матеріалах справи листом Держземагенства України від 10.06.2014 року №О-1003/0-1948/6-14.
Зважаючи на наведені обставини та норми чинного законодавства, суд вважає, що у задоволенні позову до Брусилівської РДА слід відмовити.
Водночас, порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Головного управління Держземагенства у Житомирській області вирішити питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 7,6885 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва що розташована за адресою: за межами населених пунктів Містечківської сільської ради, Брусилівського району, Житомирської області, оскільки такі дії, на даний час відносяться до компетенції саме цього органу.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Держземагенства у Житомирській області вирішити питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 7,6885 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва що розташована за адресою: за межами населених пунктів Містечківської сільської ради, Брусилівського району, Житомирської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 08 грудня 2014 р.