Ухвала від 18.12.2014 по справі 587/2251/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2014 р.Справа № 587/2251/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Подобайло З.Г.

Суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області на постанову Сумського районного суду Сумської області від 29.10.2014р. по справі № 587/2251/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернулась до суду першої інстанції із позовом, в якому просила визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області про відмову призначити пенсію державного службовця на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1, з урахуванням довідок від 18 серпня 2014 року за №25/02.2-12, виданих Головним Управлінням Пенсійного фонду в Сумській області. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області здійснити з 18 серпня 2014 року перерахунок призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця ОСОБА_1, з урахуванням повної суми матеріальної на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з урахуванням довідок від 18 серпня 2014 року за №25/02.2-12, виданих Головним Управлінням Пенсійного фонду в Сумській області.

Постановою Сумського районного суду Сумської області від 29 жовтня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумській області про відмову призначити їй пенсію державного службовця на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 з урахуванням довідок від 18 серпня 2014 року за № 25/02.2-12 та № 24/02.2-12, виданих головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області здійснити з 18 серпня 2014 року перерахунок призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, з урахуванням довідок від 18 серпня 2014 року за № 25/02.2-12 та № 24/02.2-12, виданих управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області.

Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, вважає постанову прийнятою з порушенням норм матеріального права, просить скасувати постанову суду , постановити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши постанову суду першої інстанції , матеріали справи у їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ОСОБА_1, працювала в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області на посаді головного спеціаліста загального відділу управління персоналу, організаційно-інформаційного та господарського забезпечення.

18 серпня 2014 року за №25/02.2-12 Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області була надана довідка про складові заробітної плати(посадовий оклад, надбавка вузької області ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років) для нарахування пенсії державного службовця.

18 серпня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області для нарахування пенсії державного службовця.

З 18 серпня 2014 року ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця, відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», але при призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань , а також індексація заробітної плати.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації з 18.08.2014р.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Відповідно ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів, або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до ст.37-1 України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно ч.І ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначена структура заробітної плати. Так, заробітна плата включає: основну заробітну плату, яка є винагородою за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців; додаткову заробітну плату, яка є винагородою за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій; інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, за змістом наведених норм слідує, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Зазначене узгоджується з практикою Верховного Суду України, викладеною у постанові від 04 березня 2014року у справі № 21-3а14.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця, а, отже, відповідачем безпідставно не включено для розрахунку пенсії позивача матеріальну допомогу на оздоровлення та соціально-побутові потреби і індексацію з моменту її звернення із відповідною заявою про перерахунок пенсії та надання уточнюючих довідок.

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області безпідставно не здійснила перерахунок пенсії позивачу з даних заробітної плати, викладених у довідках від 18.08.2014 року за №25/02.2-12 та № 24/02.2-12 про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально- побутових питань , індексація заробітної плати.

Колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги є помилковими, не ґрунтуються на вимогах діючого законодавства та не спростовують правомірність висновків суду першої інстанції.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сумському районі Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Сумського районного суду Сумської області від 29.10.2014р. по справі № 587/2251/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.

Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Григоров А.М.

Повний текст ухвали виготовлений 19.12.2014 р.