Справа № 815/6640/14
19 грудня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
Судді - Гусева О.Г.,
при секретарі судового засідання - Селімової О.В.,
за участю: представника позивача - Кірієвський Ю.П.,
відповідач - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Савранського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 6860, 61 грн., -
До суду надійшов адміністративний позов Савранського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 6860, 61 грн., обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги наступними доводами.
Як зазначає позивач, ОСОБА_2 24.01.2014 року звернувся до Савранського районного центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, та 24.01.2014 року, відповідно до наказу директора Савранського РЦЗ, отримав статус безробітного. Під час перебування на обліку з 24 січня 2014 року по 30 червня 2014 року, відповідач перебував на навчанні в Савранському професійно-технічному аграрному училищі, отже належав до категорії зайнятого населення та не мав права на отримання допомоги по безробіттю.
Савранський РЦЗ прийняв рішення про повернення Відповідачем незаконно отриманих коштів за період з 31.01.2014 року по 30.06.2014 року у сумі 6860, 61 грн.
05.11.2014 року Савранським РЦЗ вручено відповідачу повідомлення про повернення коштів у сумі 6860, 61 грн., однак відповідач не сплатив незаконно отримані кошти, що спонукало звернення позивача до суду з зазначеним адміністративним позовом.
В ході судового розгляду справи, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити.
Відповідач по справі в судове засідання не з'явився, повідомлявся належним чином про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомив, заяву про відкладення розгляду справи до суду не надав. Справа розглядалася на підставі наявних у матеріалах справи доказів у порядку ст.128 КАС України.
У судовому засіданні встановлено слідуючи обставини та відповідні ним правовідносини -
Як встановлено в ході судового розгляду справи, у Савранському районному центру зайнятості - ОСОБА_2 перебував на обліку, як безробітний з 24.01.2014 року по 30.06.2014 року.
Згідно положень п. 2 ч.1 ст. 1 Закону України від 05.07.2012 року № 5067 - VI «Про зайнятість населення», безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Кореспондуючу норму містить п. 6.14 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 р. «Про затвердження Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» - якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин. Якщо безробітний відмовився добровільно повернути зазначені кошти, то питання щодо їх повернення вирішується у судовому порядку.
Судом встановлено, що в період перебування на обліку у центрі зайнятості в якості безробітного, відповідач ОСОБА_2 перебував на навчанні з 01.09.2013 року по 01.02.2014 року в Державному навчальному закладі „Савранське професійно-технічне аграрне училище", відповідно до листа №214 від 16.09.2014 року, у зв'язку з чим відносився до категорії зайнятого населення.
Відповідно до ч.3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року - сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що у період часу з 31.01.2014 року по 30.06.2014 року, ОСОБА_2 отримував допомогу по безробіттю безпідставно, оскільки в зазначений період відносився до зайнятого населення, що виключало підстави виплати та отримання допомоги по безробіттю.
Савранським РЦЗ, відповідно до наказу від 31.10.2014 року №НТ141031 прийнято рішення про повернення ОСОБА_2 незаконно отриманих коштів за період з 31.01.2014 року по 30.06.2014 року у сумі 6860, 61 грн.
Судом встановлено, що відповідачу було направлено лист від 16.10.2014 року №785 про повернення незаконно отриманих коштів, виплачені як допомога по безробіттю ОСОБА_2 за період з 31.01.2014 року по 30.06.2014 року, в сумі 6860 грн. 61 коп.
Виставлений лист про повернення коштів залишений без виконання.
Згідно ст. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Разом з тим позовні вимоги щодо перерахунку на розрахунковий бюджетний рахунок суми боргу на думку суду задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не було доведено необхідності у визначенні способу та порядку виконання даного рішення шляхом перерахунку заборгованості на розрахунковий рахунок.
Відповідно до ч.1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених фактів суд приходить до висновку, що Савранський районний центр зайнятості діяв на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією України та законами України, у межах наданих йому повноважень, у зв'язку з чим, заявлені позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 159-164, 257 КАС України, суд, -
Задовольнити частково адміністративний позов Савранського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості у розмірі 6860, 61 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Савранського районного центру зайнятості суму 6860 (шість тисяч вісімсот шістдесят) гривень 61 (шістдесят одну) копійку.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її повного тексту.
Суддя О.Г. Гусев
19 грудня 2014 року