12 грудня 2014 р. Справа № 804/19612/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Ніколайчук С.В.
при секретарі судового засідання Федуркіній А.В.;
за участю:
представник позивача Решетнік Ю.М.;
представник відповідача Шевченко А.І.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Фермерського господарства "Нове" до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
27.11.14р. Фермерське господарство "Нове" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, що полягають у неприйнятті податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «НОВЕ» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку;
-зобов'язати Східно-Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «Нове» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку;
-стягнути з Державного бюджету України на користь Фермерського господарства «НОВЕ» судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначив, що 14.01.14р. між Східно-Дніпровською ОДПІ та ФГ «НОВЕ» було укладено договір №140120141 про визнання електронних документів. 19.11.14р. позивачем було направлено засобами телекомунікаційного зв'язку звітну податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену) разом з копією записів у реєстрах отриманих та виданих податкових накладних за жовтень 2014р. Цього дня, у 13:21:21 надійшла квитанція №2 з відміткою про прийняття пакету документів (копій записів у РОВПН), а згодом о 13:22:01 квитанція №2 відносно декларації з ПДВ з позначкою «Пакет не прийнято. Виявлені помилки: «Платник податків не платник ПДВ в періоді або невірно вказано індивідуальний податковий номер або не зареєстровано як суб'єкта спеціального режиму оподаткування». Вищевказаний договір є діючим, від-так зобов'язання сторін по договору мають виконуватися належним чином: в повній мірі та у передбачені строки. Позивач вважає, що відмова у прийнятті податкової декларації з ПДВ за жовтень 2014р. в електронному вигляді є необґрунтованою та такою, що суперечить досягнутим домовленостям між Східно-Дніпровською ОДПІ та ФГ «НОВЕ».
Ухвалою суду від 01.12.14р. відкрито провадження по справі №804/19612/14 та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 12.12.14р.
12.12.14р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд позов задоволити посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Відповідач, щодо задоволення адміністративного позову заперечував, заявив в судовому засіданні клопотання про зупинення провадження у справі №804/19612/14 до вирішення по суті у касаційному порядку справи №804/5158/14, так як вона є пов'язаною з даною справою.
Ухвалою суду від 12.12.14р. в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження по даній справі відмовлено.
Заслухавши представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного:
Фермерське господарство "Нове" (далі- ФГ "Нове") зареєстровано державним реєстратором Васильківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області за юридичною адресою: 52610, Дніпропетровська область, Васильківський район, с. Великоолександрівка, вул. Крупської, 128, як юридичну особу, про що видано відповідне свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 за № 118827 та перебуває на обліку платників податків у Східно-Дніпровській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та зареєстровано платником податку на додану вартість.
У відповідності до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ за № 681348, видами діяльності позивача за КВЕД є: вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур, насіння олійних культур; роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; допоміжна діяльність у рослинництві; розведення великої рогатої худоби молочних порід.
Судом встановлено, що 14.01.14р. між Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області та Фермерським господарством «НОВЕ» було укладено Договір від 14 січня 2014 року за №140120141 про визнання електронних документів, відповідно до умов якого податкові документи (податкова звітність, реєстр отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інша податкова звітність), подані платником податків в електронному вигляді із застосуванням електронного підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку визнаються як оригінали.
За умовами пункту 3.1 розділу 3 Договору Східно-Дніпровська ОДПІ зобов'язалась забезпечити приймання податкових документів в електронному вигляді платника податків у терміни, визначені законодавством для податкових документів в паперовому вигляді, та їх комп'ютерну обробку.
Пунктом 49.1 та п. 49.3 ст. 49 ПК України встановлено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п. 49.5 ст. 49 цього Кодексу у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
Пунктом 49.8 ст. 49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно положеннями п. 48.1, п. 48.3, п. 48.4, 48.7 ст. 48 ПК України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
-повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку ( за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
- відмітка про звітування за спеціальним режимом;
- код виду економічної діяльності (КВЕД);
- код органу місцевого самоврядування за КОПТУУ;
- індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією.
Як передбачено абзацем 1 п. 49.9 ст. 49 ПК України, за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Відповідно п. 49.11 ст. 49 ПК України у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.
Підпунктом 49.12.2 п. 49.12 ст. 49 ПК України визначено, що повідомлення є юридичною формою рішення про можливість його оскарження.
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначені Інструкцією з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008р. №233 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16.04.2008р. за № 320/15011 (далі - Інструкція), дія якої поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді.
Відповідно до п .2 вказаної Інструкції для подання податкових документів до органів ДПС в електронному вигляді платник податків повинен мати: спеціалізоване програмне забезпечення для формування податкових документів в електронному вигляді у затвердженому форматі (стандарті); доступ до мережі Інтернет та можливість відправлення/приймання електронних повідомлень по електронній пошті; засіб КЗІ (сумісний за форматами даних із засобами КЗІ, що використовуються в органах ДПС); чинні посилені сертифікати відкритих ключів, сформованих акредитованим центром сертифікації ключів для платника податків та уповноважених посадових осіб платника податків, підписи яких є обов'язковими для податкової звітності у паперовій формі.
Пунктом 7 Інструкції передбачено, що підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є: його відповідність затвердженому формату (стандарту); підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обов'язковими для звітів в паперовій формі за умов встановлених в статтею 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис"; чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/блокований).
Як вбачається з матеріалів справи, 19 листопада 2014 року Фермерське господарство «НОВЕ» подало до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області через засоби телекомунікаційного зв'язку звітну податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену) за жовтень 2014 року, а також копію записів у реєстрах отриманих та виданих податкових накладних за жовтень 2014 року.
На підтвердження отримання Східно-Дніпровською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податкової звітності ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО «НОВЕ» були надіслані:
Квитанція №1 та повідомлення про отримання звітності, згідно яких податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену) за жовтень 2014р. доставлено до центрального рівня ДПС України 19.11.14р.
Квитанція № 2, згідно якої реєстр отриманих та виданих податкових накладних доставлено до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області 19 листопада 2014 року та прийнято на відповідному рівні;
Квитанція № 2, згідно якої податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену) за жовтень 2014р. доставлено до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області 19 листопада 2014 року, однак не прийнято через те, що виявлені помилки, а саме: платник податку не платник ПДВ в період або невірно вказано індивідуальний податковий номер або не зареєстровано як суб'єкта спеціального режиму оподаткування. Вищевказані обставини податковим органом не заперечуються.
Згідно, п. 7.3, п. 7.4 та п. 7.5 Інструкції після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту). Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним. Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Відповідно п. 7.6 Інструкції, якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.
Східно-Дніпровською ОДПІ відповідно до приписів п. 49.11 ст. 49 ПК України, не було надано письмового повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації позивача із зазначенням причин такої відмови.
Проаналізувавши викладені норми, суд вважає електронне повідомлення від 19.11.2014 року, направлене Східно-Дніпровською ОДПІ до позивача з використанням програмного забезпечення для інформування та подання звітності «Єдиного вікна подання електронної звітності», фактично відмовою контролюючого органу у прийнятті декларацій з податку на додану вартість за жовтень 2014 р.
Таке повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації, крім посилань на те, що платник податків не платник ПДВ в періоді або невірно вказано індивідуальний податковий номер або не зареєстровано як суб'єкта спеціального режиму оподаткування, жодних інших посилань на те, в чому саме полягає порушення норм законодавства, не містить.
Крім того, Наказом ДПС України від 14.06.12р. №516 затверджені «Методичні рекомендації щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України», пунктом 4.4. яких передбачено, що прийняття податкової декларації є обов'язком ОДПС.
Суд вважає за необхідне зауважити, що підстави для відмови у одержанні податкової звітності платника податків як помилка: «Платник податків не платник ПДВ в періоді або невірно вказано індивідуальний податковий номер або не зареєстровано як суб'єкта спеціального режиму оподаткування» норми ПК України не містять.
До того ж, посилання податкового органу на помилку щодо відсутності статусу суб'єкта спеціального режиму оподаткування є безпідставним та таким, що спростовується належними письмовими доказами.
Фермерське господарство "НОВЕ" двічі зверталось до Східно-Дніпровської ОДПІ з листами про видачу довідки про набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, однак двічі отримувало відмову.
У зв'язку з чим, було подано адміністративний позов з вимогами визнати протиправною відмову Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області в набутті Фермерським господарством "Нове" статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік та зобов'язати Східно-Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області видати Фермерському господарству "Нове" довідку про набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.05.2014р. у справі № 804/5158/14, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 20.10.2014 року, адміністративний позов задоволено повністю та зобов'язано податковий орган видати Фермерському господарству "Нове" довідку про набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік.
У відповідності до вимог ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що податковий орган зобов'язаний надати Фермерському господарству "Нове" довідку про набуття статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку на 2014 рік, а посилання Східно-Дніпровської ОДПІ на те, що позивач не зареєстрований як суб'єкт спеціального режиму оподаткування не відповідає дійсності.
Під час судового розгляду судом досліджена звітна декларація з податку на додану вартість за жовтень 2014 р. з додатками, зі змісту якої вбачається, що декларація оформлена відповідно до приписів чинного законодавства, містить обов'язкові реквізити, підписи уповноважених осіб та печатку підприємства.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дії Східно-Дніпровської ОДПІ щодо неприйняття податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «НОВЕ» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, яка містить всі обов'язкові реквізити, є протиправними, а тому позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, що полягають у неприйнятті податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «НОВЕ» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку тазобов'язати Східно-Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «Нове» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних дій, в той час як докази, якими позивач обґрунтовував свої вимоги, є законними, допустимими, обґрунтованими, такими, що відповідають дійсним обставинам справи.
За таких обставин, проаналізувавши норми чинного законодавства та дослідивши докази, долучені до матеріалів справи, суд дійшов висновку, що контролюючим органом без достатніх правових підстав відмовлено позивачу у прийнятті податкової звітності (податкова декларація з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року), відповідач діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.
В позовній заяві позивач також просить судові витрати покласти на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Таким чином, документально підтверджені позивачем судові витрати - судовий збір сплачений згідно квитанції від 27.11.2014 р. №27112014135314 у розмірі 73, 08 грн. підлягає стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Фермерського господарства "Нове" до Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволити.
Визнати протиправними дії Східно-Дніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, що полягають у неприйнятті податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «НОВЕ» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.
Зобов'язати Східно-Дніпровську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області прийняти податкову декларацію з податку на додану вартість (скороченої) за жовтень 2014 року Фермерського господарства «Нове» в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Фермерського господарства «НОВЕ» (код ЄДРПОУ20236153) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійка).
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 грудня 2014 року
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили станом на 16.12.14р. Суддя З оригіналом згідно Помічник судді С.В. Ніколайчук С.В. Ніколайчук Бринза О.В.