Постанова від 30.09.2014 по справі 804/13953/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2014 р. Справа № 804/13953/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кальника В.В.

при секретарі судового засідання Шкуті А.А.

за участю:

представника позивача Дорошенка І.О.

представника відповідача Рубцової В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування рішень №11 від 01.04.2014 року та № 12 від 01.04.2014 року, -

ВСТАНОВИВ:

Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області, в якому, з урахуванням заяви від 30.09.2014 року, просить скасувати Рішення № 11 від 01.04.2014 року про застосування фінансової санкції до Управ ління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровсь кої області по застрахованій особі ОСОБА_3 в розмірі 836,64 грн. та Рішення № 12 від 01.04.2014 р. про застосування фінансової санкції до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропет ровської області по застрахованій особі ОСОБА_4 в розмірі 170, 00 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем здійснено позапланову перевірку Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради з питань дотримання вимог законодавства щодо достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, по застрахованих особах за період з 01.01.2007р. по 31.12.2007р., про що складено акт №02 від 31.01.2014р., на підставі якого, відповідачем прийняті оскаржувані рішення. На думку позивача, застосування до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради фінансових санкцій є безпідставним, а оскаржувані рішення підлягають скасуванню.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що дії управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Води в частині застосування фінансових санкцій до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради є правомірними та законними.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, 14.01.2014 року Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради було надано до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2007 рік по застрахованій особі ОСОБА_3 з позначкою «початко ва».

Згідно Протоколу № 167 від 01.02.2007 року Управлінням праці та соціального захис ту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області було призначено виплату державної соціальної допомоги з надбавкою ОСОБА_3, яка здійснювала догляд за дитиною-інвалідом (ОСОБА_5 - дата народження 08.03.1989 року) за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. З 01.04.2007 року, по досягненню повноліття, одержувачем до помоги стала сама інвалід з дитинства - ОСОБА_5 (розпорядження № 690277 від 02.04.2007 р.). Призначення допомоги ОСОБА_5 було здійснено під тим же особовим рахунком по відповідній справі, згідно методики ведення справ, що і ОСОБА_3 В базі даних зберігся повний період призначення допомоги, а одержувач допо моги залишився останній, тобто ОСОБА_5 Відповідно до цього ОСОБА_3 випала з бази даних персоніфікованого обліку за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р.

Перевіркою підтверджено правильність направлення страхувальником (заява від 14.01.2014 р.) індивідуальної відомості про застраховану особу ОСОБА_3 з позначкою «початкова» за період з 01.01.2007 р. по 31.03.2007 р. для зарахування пенсійного стажу в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області 14.01.2014 р. було надано до управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води в Дніпропетровській області «Індивідуальну відомість про застраховану особу» за 2007 рік по застрахованій особі ОСОБА_6 з позначкою «коригуюча».

Згідно Протоколу № 670 від 27.12.2006 року Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської Дніпропетровської області ради ОСОБА_7 було призначено виплату державної соціальної допомоги з надбавкою, яка здійснювала догляд за дитиною-інвалідом (ОСОБА_8 дата народження 09.03.2003 року) за період з 01.01.2007 по 31.12.2007 року, в індивідуальній відомості про застраховану особу, що використовують ся в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, за 2007 рік. Одно часно встановлено, що з 08.10.2007р по 14.10.2010р. ОСОБА_7 перебувала на обліку та отримува ла державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. До бази даних для формування індивідуальних відомостей, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування за 2007 рік вона занесена як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 08.10.2007 по 31.12.2007р.

Період отримання допомоги ОСОБА_4 по догляду за дитиною-інвалідом з 01.01.2007 по 31.12.2007 року не відображений в електронній базі даних Управління для здійснення персоніфікованого обліку ПФУ.

В зв'язку з вищезазначеними обставинами з 20.01.2014 р. по 31.01.2014 р. на підставі направлення від 17.01.2014 року № 03 з 20.01.2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області проведена пере вірка Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради щодо достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу, що викорис товуються в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, за результатами якої було складено Акт від 31.01.2014р. № 02.

Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено наступні порушення: п.4 ч.2ст.17 Закону України № 1058, п. 1.3 розділу 1 та п.8.3 розділу 8 «Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» від 10.06.2004 року № 7-6, а саме:

- несвоєчасне подання відомостей про застраховану особу, що використовується в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, за 2007 рік по ОСОБА_3;

- подання недостовірних відомостей про застраховану особу, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, за 2007 рік по ОСОБА_4 (до 12.01.2008р.- ОСОБА_7.).

Також, перевіркою встановлено, що при наданні коригуючої «Індивідуальної відомості про застраховану особу» за 2007 рік на застраховану особу ОСОБА_7 (дата реєстрації в органі Пенсійного фонду України 29.01.2009р.) страхувальником не було змінено прізвище «Коробова» на «Кришень» згідно наданої копії Свідоцтва про шлюб серії І-КИ № 108411 від 12.01.2008р. та відповідно до Протоколу управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради № 01 р 409561 від 20.02.2008 року про зміну прізвища ОСОБА_7 на ОСОБА_4, тим самим страхувальником було порушено вимоги п.11 ч.2 ст.17 Закону № 1058.

За результатами перевірки, начальником управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області, на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІУ від 09.07.2003 р. було винесене Рішення № 04 від 14.02.2014 р. про застосування фінансової санкції до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_3 в розмірі 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.

20.02.2014 року вищезазначене Рішення було оскаржене в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Рішенням про результати розгляду скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.03.2014 року скарга начальника Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровської області була задоволена, Рішення № 04 управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області від 14.02.2014 року було скасовано, управлінню Пенсійного фо нду України в м. Жовті Води Дніпропетровської області була дана вказівка прийняти нове рішення з урахуванням поправок, які надало Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Відповідно до вказівки Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області начальником управління Пенсійного фонду України в м. Жовті Води Дніп ропетровської області були винесені Рішення № 11 від 01.04.2014 року про застосування фі нансової санкції до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської місь кої ради Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_3 в розмірі 836,64 грн. та Рішення № 12 від 01.04.2014 р. про застосування фінансової санкції до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської мі ської ради Дніпропетровської області по застрахованій особі ОСОБА_4 в розмірі 170,00 грн.

Не погоджуючись з прийнятими рішеннями, позивач звернувся за захистом своїх прав та інтересів до суду.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд виходить із того, що за період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV. Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Згідно з пунктом 5 частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів ПФУ накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI, що набрав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Аналіз наведених норм законодавства дає підстави вважати, що управління ПФУ протиправно винесло рішення № 11, № 12 від 01.04.2014 року про застосування до позивача фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності, за подання недостовірних відомостей про застраховану особу до органів ПФУ за 2007 рік на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV, оскільки зазначена норма Закону втратила чинність з 1 січня 2011 року згідно із Законом № 2464-VI і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.

Аналогічний висновок щодо застосування вищезазначених норм матеріального права міститься у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2012 року (№ 21-367а12).

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що нарахування після 1 січня 2011 року управлінням ПФУ на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-ІV позивачу штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, за подання недостовірних відомостей про застраховану особу, граничний строк подання якої настав до цієї дати, є протиправним.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі викладеного, враховуючи норми чинного законодавства, та обставини справи в сукупності, суд приходить до висновку, що відповідач при прийнятті оскаржуваних рішень, діяв всупереч нормам чинного законодавства, без врахування всіх обставини справи, правомірність своїх дій останнім не доведена, а відповідно позовні вимоги є обґрунтованими, а оскаржувані рішення №11 від 01.04.2014 року та № 12 від 01.04.2014 року підлягають скасуванню.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради до Управління Пенсійного фонду України в м. Жовтих Водах Дніпропетровської області про скасування рішень №11 від 01.04.2014 року та № 12 від 01.04.2014 року - задовольнити повністю.

Скасувати Рішення № 11 від 01.04.2014 року про застосування фінансової санкції до Управ ління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропетровсь кої області по застрахованій особі ОСОБА_3 в розмірі 836,64 грн. та Рішення № 12 від 01.04.2014 р. про застосування фінансової санкції до Управління праці та соціального захисту населення Жовтоводської міської ради Дніпропет ровської області по застрахованій особі ОСОБА_4 в розмірі 170,00 грн.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 06 жовтня 2014 року.

Суддя В.В. Кальник