65119, м. Одеса, пр. Шевченка, 29
про повернення заяви про порушення справи про банкрутство
"22" грудня 2014 р.№ 916/5076/14
Суддя РОВИНСЬКИЙ О.Ю., розглянувши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „АТУМ-ПРО" ( м. Одеса, пров. Воронцовський 13, кв. 14, код ЄДРПОУ 37224717 ), які надійшли до господарського суду Одеської області 17.12.2014 р. та зареєстровані за № 5233/14 про порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою, передбаченою ст. 95 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( в подальшому Закон України № 2343-ХІІ).
СУТЬ СПОРУ: 17.12.2014 р. голова ліквідаційної ТОВ „АТУМ-ПРО", звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про визнання ТОВ „АТУМ-ПРО" банкрутом, в порядку передбаченому ст. 95 Закону України № 2343-ХІІ, оскільки в процедурі самостійної ліквідації, виявлена неможливість виконання своїх грошових зобов'язань перед кредиторами на загальну суму у розмірі 2 870 500 грн. 00 коп. у зв'язку з відсутністю майнових активів для їх задоволення.
Заява голови ліквідаційної комісії про порушення провадження справи про банкрутство ТОВ „АТУМ-ПРО" підлягає поверненню з наступних підстав:
Згідно ч.1 ст. 15 Закону України (№2343-ХІІ) господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі; з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону, про що виносить ухвалу.
Підставами для повернення заяви про порушення справи про банкротство та доданих до неї документів, згідно зі ст. 63 Господарського процесуального кодексу України, є: позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано; у позовній заяві не вказано повного найменування сторін, їх поштових адрес; у позовній заяві не вказано обставин, на яких ґрунтується позовна вимога, доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, обґрунтований розрахунок стягуваної чи оспорюваної суми; не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі; порушено правила поєднання вимог або об'єднано в одній позовній заяві кілька вимог до одного чи кількох відповідачів і сумісний розгляд цих вимог перешкоджатиме з'ясуванню прав і взаємовідносин сторін чи суттєво утруднить вирішення спору; не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів; до винесення ухвали про порушення провадження у справі від позивача надійшла заява про врегулювання спору.
Статтею 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлено, особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником в якій зазначено, що обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч. 1 ст. 105 ЦК України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язаний негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення.
Відповідно до вимог ст. 105 Цивільного кодексу України, після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців комісія з припинення юридичної особи поміщає у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, в якому публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги закону, необхідними для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України (№2343-ХІІ) є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст. 105 ЦК України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст. 105 ЦК України.
Частиною 4 ст. 60 Господарського кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 60 Господарського кодексу України, яка регулює загальний порядок ліквідації суб'єкта господарювання, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Пунктами 5, 6 ст. 105 Цивільного кодексу України, встановлено, що строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Відповідно до п. 5 ст. 60 Господарського кодексу України ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.
Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом доходів і зборів, у якому перебуває на обліку суб'єкт господарювання.
Обґрунтовуючи наявність грошових зобов'язань ТОВ „АТУМ-ПРО" у розмірі 2 870 500 грн. 00 коп., голова ліквідаційної комісії посилається на укладений 25.12.2013 р. між Боржником та ПП „Строй-Систем" договору № ФП-2512/1 про надання тимчасової фінансової допомоги на основі повернення, відповідно до умов якого, ПП „Строй-Систем" надає ТОВ „АТУМ-ПРО" тимчасову фінансову допомогу у розмірі 2 870 500 грн. 00 коп., претензії ПП „Строй-Систем" про повернення грошових коштів ТОВ „АТУМ-ПРО" та відповідей на них, будь яких інших відомостей проведення зазначеної фінансової операції до суду не надано.
У відповідності до статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" фінансова звітність - це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Відповідно до п. 44.1 статті 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-XIV „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки, документи які саме послуги надані та інше) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство боржником додається бухгалтерський баланс на останню звітну дату. Зазначений у заяві проміжний ліквідаційний баланс суд не приймає як належний доказ, оскільки на вказаному документі відсутній відбиток штампу державного органу статистики про офіційне прийняття документу.
Таким чином, Заявником не надано доказів проведення відповідних дій, як передумови для звернення ліквідатора (голови ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство відповідно до ст.ст. 105,110,111 ЦК України, ст. 60 ГК України та ст. 95 Закону (№ 2343-ХІІ), в порушення п. 3 ст. 63 ГК України не надано доказів, що підтверджують викладені в заяві обставини, а тому заява голови ліквідаційної ТОВ „АТУМ-ПРО" підлягає поверненню без розгляду
Повернення заяви про порушення справи про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.7 Закону України „Про судовий збір" судовий збір, сплачений заявником, згідно платіжного доручення № 1538 від 03.10.2014 р. у розмірі 6090 ( шість тисяч дев'яносто гривень ) грн. 00 коп., підлягає поверненню заявнику.
Керуючись п. 3 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України та ч.1 ст. 15 Закону України "Про відновлення неплатоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (№ 2343-ХІІ), суддя, -
1. Заяву голови ліквідаційної комісії Товариства з обмеженою відповідальністю „АТУМ-ПРО" ( м. Одеса, пров. Воронцовський 13, кв. 14, код ЄДРПОУ 37224717 ) про порушення провадження у справі про банкрутство - повернути без розгляду.
2. Повернути Товариства з обмеженою відповідальністю „АТУМ-ПРО" ( м. Одеса, пров. Воронцовський 13, кв. 14, код ЄДРПОУ 37224717 ) судовий збір, сплачений згідно платіжного доручення № 1538 від 03.10.2014 р. у розмірі 6090 ( шість тисяч дев'яносто гривень ) грн. 00 коп., відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України „Про судовий збір", у зв'язку з повернення заяви про порушення справи про банкрутство.
3. Заяву про порушення справи про банкрутство надіслати Заявнику.
4. Матеріали заяви про порушення провадження у справі про банкрутство на 78 аркушах.
Суддя О.Ю. Ровинський