ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
19 грудня 2014 року Справа 813/8619/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош Володимир Миколайович, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали за позовом ОСОБА_1 до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Федурка Назара Вікторовича про скасування постанов та закриття виконавчого провадження,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Федурка Назара Вікторовича про про скасування постанов про відкриття виконавчого провадження та закриття виконавчого провадження.
При прийнятті ухвали суддя виходить з наступного.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, суддя з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В той же час, як вбачається із матеріалів, доданих до позовної заяви, оскаржувані постанови про відкриття виконавчого провадження від 07.10.2014 р. ВП №44956428 та ВП № 44956660 прийняті державним виконавцем на підставі виконавчого документу, виданого Галицьким районним судом м. Львова у справі № 461/13612/13-п про стягнення із ОСОБА_1 3 622,50 грн. штрафу в дохід держави та 53,96 грн. витрат за зберігання на складі митниці.
Згідно з частиною 1 статті 383 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
У відповідності до частини 2 статті 384 ЦПК України скарга подається до суду, який видав виконавчий документ.
Частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до абзаців 3, 4, 5 пункту 2 Постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 21 травня 2012 року № 5, частиною четвертою статті 82 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Отже, критеріями визначення юрисдикції судів щодо вирішення справ з приводу оскарження рішень дій чи бездіяльності органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення є юрисдикційна належність суду, який видав виконавчий документ, та статус позивача як сторони у виконавчому провадженні.
У розумінні статті 8 Закону України "Про виконавче провадження" сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.
Відтак, оскаржуючи рішення Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Федурка Назара Вікторовича під час виконання судового рішення Галицького районного суду м. Львова, ухваленого за правилами ЦПК України, позивачу (боржник - у виконавчому провадженні) необхідно звернутись до суду, який видав виконавчий документ, із скаргою в порядку цивільного судочинства.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи наведене, у відкритті провадження у справі слід відмовити та роз'яснити позивачу, що відмова у відкритті провадження в адміністративній справі тягне за собою заборону повторного звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження.
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі.
На підставі вказаного, керуючись ст.ст. 3, 17, 19,109, 165 КАС України, суддя, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Державного виконавця відділу державної виконавчої служби Дрогобицького міськрайонного управління юстиції Федурка Назара Вікторовича про скасування постанов та закриття виконавчого провадження.
2. Повернути ОСОБА_1 з Державного бюджету України сплачений ним судовий збір у розмірі 73,08 грн.(сімдесят три гривні вісім копійок).
3. Роз'яснити ОСОБА_1 що порушені, на його думку, права, свободи та інтереси підлягають захисту в порядку цивільного судочинства в судах загальної юрисдикції.
4. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сакалош В.М.