ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
16 грудня 2014 року 10 год. 35 хв. Справа № 2а-9278/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Козак О.О.,
представника позивача - Синьовського Б.В.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради про стягнення коштів,-
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 24 320,76 грн. до державного бюджету.
В судовому засіданні 16.12.2014 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
В ході судового розгляду справи судом здійснено заміну позивача правонаступником, а саме Інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області на Департамент державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області.
Представник позивача в судове засідання 16.12.2014 року не з'явився, причини неявки не повідомив, попередньо надав клопотання про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує та просить розглядати справу на підставі наявних в матеріалах справи доказах.
Представник відповідача в судовому засіданні 16.12.2014 року проти позовних вимог заперечив, просив відмовити у задоволенні таких.
Розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
На підставі направлення від 01.07.2010 року №05-255-з/н, пп.7 п.4 Положення про державну архітектурно - будівельну інспекцію, затвердженого Постановою КМ України від 18.10.2006 року №1434, Положення про державний архітектурно - будівельний контроль, затверджений Постановою КМ України від 25.03.1993 року №225 та відповідно до плану - графіка проведення перевірок наказу ІДАБК у Львівській області від 01.07.2010 р. № 274, 23.07.2014 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері архітектури та будівництва з приводу проведення капітального ремонту шатрової покрівлі житлового будинку № 46 по вул. Личаківській у м. Львові., за результатами якої складено акт № 241-л від 23.07.2010 року (далі -акт перевірки).
23.07.2010 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області винесено протокол про правопорушення в сфері містобудування №66 -л/ю, відповідно до якого встановлено виконання будівельних робіт з капітального ремонту шатрової покрівлі в житловому будинку на вул. Личаківській, 46 у м. Львові без належним чином погодженої проектної документації чим порушено п.9.1 ДБН А.2.2-3-2004, ст. 7,9,27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушено п. 1.2. розділу 1 ДБН А.3.1-5-96, ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій» та запропоновано накласти штраф у розмірі 31 482 грн.
20.08.2010 року заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області Проць В.І. винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 31 482 грн. за порушення п.9.1 ДБН А.2.2-3-2004, ст. 7,9,27 Закону України «Про архітектурну діяльність» та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушено п. 1.2. розділу 1 ДБН А.3.1-5-96, ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій».
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.5 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції України 24.02.2008 року №29 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю має право в установлених законодавством випадках проводити перевірку об'єктів будівництва і підприємств, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, незалежно від форм власності щодо дотримання вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції; давати у межах своїх повноважень замовникам ,проектним і будівельним організаціям, підприємствам, що виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, обов'язкові до виконання приписи щодо усунення фактів порушень вимог законодавства ,державних стандартів, будівельних норм та правил ,технічних умов, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів; складати протоколи та розглядати справи про правопорушення; від імені інспекції державного архітектурно - будівельного контролю розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право начальник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю та його заступники.
Відповідно п. 9.1 ДБН А.2.2-3-2004 «Склад, порядок розроблення, погодження, затвердження проектної документації для будівництва», робочий проект погоджуються з місцевими органами містобудування та архітектури відповідно до місцевих правил забудови відносно архітектурно-планувальних рішень, розміщення, раціонального використання наміченої для відведення території, відповідності передбачених рішень вимогам архітектурно-плану вального завдання, містобудівній документації.
В ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» зазначено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів у порядку, визначеному ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій».
Ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачає відповідальність за здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законодавством.
Згідно абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.
Департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради представлено Інспекції розрахунок вартості виконання будівельних робіт з капітального ремонту шатрової покрівлі житлового будинку № 46 по вул. Личаківській у м. Львові відповідно до Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д. 1.1-1 -2000) та п. 2 Наказу №237/5 від 21.06.2002р. Державного комітету статистики України і Державного комітету України з будівництва та архітектури «Про затвердження типових форм первинних документів з обліку в будівництві», в якому передбачено типову форму N КБ-3 на усі будівельні підприємства та будівельні структурні підрозділи підприємств усіх видів економічної діяльності незалежно від форм власності, що виконують будівельні та монтажні роботи, роботи з капітального та поточного ремонту будівель і споруд та інші підрядні роботи за рахунок усіх джерел фінансування.
Відповідно до п. 10 Постанови КМУ від 06.04.1995 р. № 244 «Про затвердження Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування підприємство повинно сплати штраф у 15-денний термін з дня його накладення та надіслати копію документу про сплату штрафу інспекції, яка його наклала. Копію квитанції про сплату штрафу Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради не надав.
Відповідно до ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій» державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади. Порядок здійснення такого контролю визначається законодавством.
Судом встановлено, що відповідач, не погоджуючись із рішенням позивача щодо накладення штрафу, оскаржив його в судовому порядку. Так, постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2011 року по справі № 2а-218/11/1370 у задоволенні адміністративного позову Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради відмовлено повністю. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2014 року по справі № 124472/11/9104 апеляційну скаргу Департаменту залишено без задоволення, а вказану постанову Львівського окружного адміністративного суду - без змін.
Згідно з ч.3 ст. 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Відповідно до ч.5 ст. 254 КАС України постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
У зв'язку з наведеним, постанова Львівського окружного адміністративного суду у справі № 2а-218/11/1370 набрала законної сили.
Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Аналізуючи діюче законодавство та обставини справи, суд приходить до висновку, що твердження позивача та знайшли своє підтвердження зібраними у справі належними та допустимими доказами. Позовні вимоги не спростовані відповідачем, що дає суду підстави визнати позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 7-14, 71, 86, 94, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради (79006, м. Львів, пл. Ринок, 1, ЄДРПОУ 34814670) штраф у розмірі 31 482, 00 грн. (тридцять одна тисяча чотириста вісімдесят дві гривні 00 коп.) до державного бюджету Личаківського району ГУДК у Львівській області, р/р 31116106700006, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389406, код: 21081100.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова виготовлена у повному обсязі 22 грудня 2014 року.
Суддя Сакалош В.М.