10 грудня 2014 року Справа № 876/5166/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,
представника апелянта ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції в Сихівському районі м. Львова до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів,
встановив:
В травні 2011 року Державна податкова інспекція в Сихівському районі м. Львова (далі - ДПІ в Сихівському районі м. Львова) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 28740 гривень.
Зазначає, що відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» позивач понинен сплатити податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, оскільки від його імені здійснена перша реєстрація автомобіля.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року позов задоволений. Стягнено з позивача до державного бюджету 28 740 гривень податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.
Відповідач - ОСОБА_2 оскаржив постанову суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права, просить постанову суду скасувати і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі зазначає, що обов'язок щодо перевірки сплати податку за реєстрацію транспортного засобу покладений на органи Державної автомобільної інспекції, а сам факт реєстрації автомобіля є доказом відсутності будь-яких претензій щодо сплати платежів за проведення його державної реєстрації. Крім того, зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 5 Закону України «Про податок власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» у разі відсутності документів про сплату податку перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
В судовому засіданні представник апелянта підтримав апеляційну скаргу з підстав, що у ній зазначені.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представника апелянта, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що 06.03.2010 року відповідачем зареєстрований автомобіль марки Mercedes Benz Sprinter 312, 1996 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується листом Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВ України у Львівській області №9504/10/17-108/174 від 28.04.2010 року. Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу сума податку, яка підлягає сплаті відповідачем під час здійснення першої реєстрації транспортного засобу на його ім'я, становить 28 740 гривень.
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що оскільки відповідачем не надано доказів сплати податку з власників транспортних засобів, позовні вимоги є підставними і підлягають задоволенню.
З такими висновками суду першої інстанції не погоджується колегія суддів апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до Закону «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (тобто, збору за першу реєстрацію транспортного засобу) є юридичні особи, та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які є об'єктами оподаткування.
Відповідно до Закону «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу, а фізичні особи-платники податку зобов'язані пред'явити органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки.
Податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними та юридичними особами перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, що діють на день сплати. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Державна реєстрація транспортних засобів на час виникнення спірних правовідносин регулювалась Постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388 «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок». Пунктом 8 цих правил визначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Виходячи з наведеного, реєстрація транспортного засобу не може відбуватися без сплати податку з власників транспортних засобів.
Отже, безумовною підставою для першої реєстрації транспортного засобу є сплата відповідного податку і такий податок сплачується до державної реєстрації транспортного засобу, а не після.
На підставі наведеного, колегія суддів апеляційного суду прийшла до висновку, що оскільки автомобіль зареєстрований в Україні, то сплата податку з власників транспортних засобів при першій реєстрації в Україні транспортного засобу, як безумовна підстава для такої реєстрації, була здійснена ОСОБА_2
Тому доводи апелянта про те, що сам факт реєстрації автомобіля є доказом відсутності будь-яких претензій щодо сплати платежів за провеження його державної реєстрації, є підставними і обгрунтованими.
Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до вищенаведеного, а також з врахуванням того, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ч.3 ст.160 КАС України, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд
постановив :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року у справі № 2а-5670/11/1370 скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову Державної податкової інспекції в Сихівському районі м. Львова до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий Л.П. Іщук
Судді В.П. Дякович
Т.В. Онишкевич
Постанова складена в повному обсязі 11.12.2014 року