Ухвала від 10.12.2014 по справі 341/678/14а,2а-341/40/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 р. Справа № 876/5290/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іщук Л.П.

суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

01.04.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області (далі - УПФ України в Галицькому районі Івано-Франківської області), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо невключення суми індексації заробітної плати до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 16 серпня 2011 року з включенням суми індексації заробітної плати, а також в подальшому зобов'язати відповідача виплачувати пенсію відповідно до здійсненого перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звернулася в УПФ України в Галицькому районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням суми індексації заробітної плати, однак, отримала відмову. Вважає, що відповідачем безпідставно не враховані суми індексації заробітної плати, оскільки до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14.04.2014 року позов задоволений частково, визнані неправомірними дії відповідача по невключенню до заробітку для обчислення пенсії позивачу суми індексації заробітної плати, зобов'язано УПФ України в Галицькому районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з 01.10.2013 року та виплатити недоплачену пенсію, зобов'язано відповідача в подальшому виплачувати позивачу пенсію в розмірі згідно зробленого перерахунку. Позовну заяву в частині зобов'язання відповідача вчинити дії за період з 16 серпня 2011 року залишено без розгляду.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що врахування суми індексації заробітної плати в розрахунок для обчислення пенсії державним службовцям не передбачені.

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не прибули, тому суд ухвалив провести розгляд справи без їх участі відповідно до ст. 196 КАС України.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 16.08.2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Галицькому районі Івано-Франківської області як пенсіонер за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

В лютому 2014 року позивач звернулася із заявою до відповідача про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум індексації заробітної плати та отримала відповідь, в якій зазначено, що індексація заробітної плати не включається до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати, з якої призначається пенсія державного службовця, враховуються суми індексація заробітної плати, оскільки на них також нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Апеляційний суд повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.4 ст. 37 зазначеного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати входить до структури оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто індексація - це грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Правова позиція у подібних правовідносинах відображена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року, яка з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

З довідки № 09-11-14-14/1760 від 11 березня 2014 року вбачається, що позивачу за період з 01.08.2006 року до 31.07.2011 року були виплачені суми індексації заробітної плати, з яких були нараховані внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд прийшов до висновку про безпідставність неврахування відповідачем під час призначення позивачу пенсії до складу заробітної плати сум індексації заробітної плати, так як на них також нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

ухвалив :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 14 квітня 2014 року у справі № 341/678/14-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий Л.П. Іщук

Судді В.П. Дякович

Т.В. Онишкевич