Ухвала від 10.12.2014 по справі 466/1263/14-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2014 р. Справа № 876/7404/14

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Іщук Л.П.,

суддів Дяковича В.П., Онишкевича Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Мартинишина Р.С.,

представника апелянта Перхач С.М.,

позивача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова на постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 27 травня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

26.02.2014 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова (далі - УПФ України в Шевченківському районі м. Львова), в якому просила визнати неправомірною відмову УПФ України в Шевченківському районі м. Львова в зарахуванні сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячної індексації до розрахунку заробітної плати державного службовця для призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», зобов'язати відповідача перерахувати пенсію державного службовця з 09 січня 2014 року згідно довідок, які вона пред'являла відповідачу з врахуванням графи «інші виплати», де вказано, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та щомісячні індексації, на які фактично нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне стархування, входять до складу заробітної плати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що звернулася в УПФ України в Шевченківському районі м. Львова про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», однак, при призначенні їй пенсії в суму заробітної плати не врахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб та індексація заробітної плати. Вважає, що відповідачем безпідставно не враховані зазначені виплати, оскільки до заробітку для обчислення пенсії включаються усі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Шевченківського районного суду м. Львова від 27 травня 2014 року позов задоволений, визнані неправомірними дії відповідача в частині відмови ОСОБА_2 щодо проведення перерахунку пенсії за період з 09 січня 2014 року по 27 травня 2014 року. Зобов'язано УПФ України в Шевченківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 за період з 09 січня 2014 року по 27 травня 2014 року включно з врахуванням пред'явлених довідок в УПФУ в Шевченківському районі м. Львова з врахуванням графи "Інші виплати", в яких вказана матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та щомісячні індексації.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позову. Апеляційна скарга мотивована тим, що врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати в розрахунок для обчислення пенсії державним службовцям не передбачені.

В судовому засіданні представник апелянта підтримала апеляційну скаргу з підстав, що у ній зазначені.

Позивач заперечила проти задоволення апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 з 14.03.2011 року перебуває на обліку в УПФ України в Шевченківському районі м. Львова як пенсіонер за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Загальний страховий стаж позивача становить 38 років і 4 місяці, в т.ч. страховий стаж на державній службі 23 роки, 4 місяці і 22 дні, що підтверджується копією трудової книжки.

07.02.2014 року позивач звернулась з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», із врахуванням складових заробітної плати, згідно поданих довідок про заробітну плату. Однак, отримала відповідь, в якій зазначено, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація грошових доходів населення не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати, з якої призначається пенсія державного службовця, враховується матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, оскільки на них також нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Апеляційний суд повністю погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.4 ст. 37 зазначеного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати входить до структури оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця, сум індексації заробітної плати, слід зазначити, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Тобто індексація - це грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Правова позиція у подібних правовідносинах відображена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року.

Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд прийшов до висновку про безпідставність неврахування відповідачем під час призначення позивачу пенсії до складу заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, так як на них також нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Доводи апелянта є неправильним тлумаченням норм закону, спростовуються встановленими обставинами справи і не впливають на правомірність прийнятої постанови.

Таким чином, суд першої інстанції повно, об'єктивно і всебічно з'ясував обставини справи, але помилково зазначив кінцеву дату зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця позивачу, тому колегія суддів апеляційного суду вважає за необхідне виключити з резолютивної частини постанови слова «по 27 травня 2014 року включно».

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Львова залишити без задоволення, а постанову Шевченківського районного суду м. Львова від 27 травня 2014 року у справі № 466/1263/14-а - без змін, виключивши з резолютивної частини постанови слова «по 27 травня 2014 року включно».

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.

Головуючий Л.П. Іщук

Судді В.П. Дякович

Т.В. Онишкевич

Ухвала складена в повному обсязі 16.12.2014 року