Ухвала від 18.12.2014 по справі 825/3082/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 825/3082/14 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л. Суддя-доповідач: Парінов А.Б.

УХВАЛА

Іменем України

18 грудня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Парінова А.Б.,

суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,

при секретарі судового засідання Арсенійчук М.В.,

за участю представників сторін:

від позивача Бачиш Ю.Л.,

від відповідача: Гончаренко О.А., Кулик О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного підприємства «Валентина» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у справі за позовом приватного підприємства «Валентина» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернігівській області, за участю третьої особи - публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернігівській області, в якому просив зобов'язати Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернігівській області провести розслідування та встановити всі обставини вищевикладеного порушення в повному обсязі, а саме: законність та правильність використання системи централізованого опалення селища, як системи постачання теплової енергії з боку ПАТ «ОТКЕ»; законність та відповідність технічному регламенту технічних умов на від'єднання від системи постачання теплової енергії, виданих ПАТ «ОТКЕ», враховуючи, що сама система навіть йому не належить та є системою централізованого опалення селища; встановити, як проводиться ПАТ «ОТКЕ» розмежування системи централізованого опалення та системи постачання теплової енергії, оскільки саме до повноважень Держенергонагляду відноситься нагляд за технічним станом та організацією експлуатації теплових, тепловикористовувальних установок та мереж; надати пояснення, як наявність фізичного розриву в мережі є підставою для розірвання договору на постачання теплової енергії; оскільки представник ПАТ «ОТКЕ» був присутнім при від'єднанні приміщення магазину «Пані», встановити осіб, що здійснили безпідставне відключення від системи теплопостачання приміщення позивача та притягнути їх до відповідальності за такі дії.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач двічі звертався до інспекції Держенергонагляду у Чернігівській області (лист №19 від 24.04.2014 та №21 від 09.06.2014) з вимогами про вжиття заходів щодо притягнення винних осіб до відповідальності у зв'язку з протиправним відключенням приміщення магазину ПП «Валентина» від мереж теплопостачання.

В листі від 24.04.2014 позивач вимагав притягнути винних у від'єднанні приміщення за адресою рі. Миру, 75, смт. Ладан, Прилуцкий р-н, Чернігівська обл., що належить йому, від системи теплопостачання до відповідальності та зобов'язати ПАТ «Облтеплокомуненерго» відновити теплоплопостачання за власний рахунок.

Листом №12-255 від 06.05. 2014. позивачу були надані роз'яснення про те, що відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996р. № 929, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії здійснює державний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Також було роз'яснено, що державне регулювання у сфері теплопостачання, в тому числі, контроль за здійсненням розрахунків у сфері теплопостачання здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг.

09.06.2014 року листом за №21 позивач повторно звернувся до інспекції з метою вирішення порушеного у першому зверненні питання.

За наслідками розгляду вказаного звернення позивача Інспекція Держенергонагляду у Чернігівській області направила запити до «Облтеплокомуненерго» (лист №12-329 від 19.06.2014) та до КП «Водоканал» Ладинської селищної ради (лист №12-394 від 03.07.2014), за результатами розгляду відповідей на які встановила наступне.

З наданих пояснень та додатків до них ПАТ «Облтеплокомуненерго» та КП «Водоканал» Ладанської селищної ради повідомили, що їх співробітники не здійснювали від'єднання системи теплопостачання приміщення за адресою вул. Миру, 75, смт. Ладан, Прилуцкий Чернігівська обл., що належить позивачу.

Встановлено, що позивач звертався до ВАТ «Облтеплокомуненерго» з проханням розірвати договір №39-0012 від 13.12.2006. на постачання теплової енергії ПП «Валентина» (лист №10 від 29.04.2013).

ПАТ «Облтеплокомуненерго» (ПАТ ОТКЕ) вважає договір №39-0012 від 13.12.2006, укладений з позивачем, розірваним з 02.09.2013, коли представником ПАТ ОТКЕ був підписаний акт обстеження системи постачання теплової енергії.

За результатами розгляду звернення позивача від 09.06.2014 відповідачем листом від 14.07.2014 № 12-421 було повідомлено позивача про встановлені обставини та зазначено про те, що встановити яким чином і коли було здійснено від'єднання ПП «Валентина» від теплопостачання, тому притягнути до відповідальності винних неможливо та вказано, що питання щодо зобов'язання ПАТ «Облкомуненерго» відновити підключення приміщення ПП «Валентина» до системи теплопостачання за власний рахунок не належить до компетенції Держенергонагляду, оскільки вказаний орган не може втручатися в господарську діяльність суб'єктів господарювання.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо проведення розслідування порушених у зверненні питань стосовно відключення від теплопостачання, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем було розглянуто заяви позивача в порядку та в межах повноважень, встановлених законодавством.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

З матеріалів справи встановлено, що 13.12.2006 року відкрите акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго» (виробник), новим найменуванням якого є публічне акціонерне товариство «Облтеплокомуненерго», та приватне підприємство «Валентина» (споживач) уклали договір на постачання теплової енергії № 39-0012, відповідно до умов якого виробник бере на себе зобов'язання виробляти, транспортувати та постачати споживачу теплову енергію для підігріву води, опалення, а споживач зобов'язується сплачувати виробнику за надані послуги за встановленими тарифами в терміни та на умовах, передбачених цим договором.

Згідно п. 2.1 договору від 13.12.2006 року № 39-0012 теплова енергія постачається споживачу для об'єктів, перерахованих у додатку № 1, який є невід'ємною частиною договору на опалення, гаряче водопостачання та технологічні потреби.

У додатку № 1 до договору сторони визначили, що опалювальний об'єкт знаходиться в смт. Ладан, вул.Миру,75, аптека площею 98,4 кв.м.

Відповідно до п.2.3 договору від 13.12.2006 року № 39-0012 постачання теплової енергії для опалення здійснюється в опалювальний період, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування, виходячи з кліматичних умов.

В подальшому між сторонами було укладено ряд додаткових угод до договору на постачання теплової енергії від 13.12.2006 року № 39-0012, якими вносилися зміни, доповнення, а саме: додаткова угода від 16.04.2007 року, додаткова угода від 21.10.2007 року, додаткова угода від 07.10.2009 року, додаткова угода від 01.02.2012 року.

У відповідності до п. 11.1 договору від 13.12.2006 року № 39-0012 (в редакції додаткової угоди від 21.10.2007 року) він діє до 15.04.2008 року, набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно продовженим з дня збігу попереднього терміну його дії на наступний річний термін, якщо протягом останнього місяця дії договору від жодної зі сторін не надійшло заяви про відмову від нього.

Відповідно до п. 11.2 договір припиняє свою дію у випадках: 1) за взаємною згодою сторін щодо його припинення; 2) відповідно до п. 10.4 та п. 11.1 договору; 3) за рішенням господарського суду; 4) ліквідації обох або однієї зі сторін без відносин правонаступництва; 5) зміни власника об'єкту теплоспоживання після укладання договору з новим власником.

Позивачем направлено ПАТ «Облтеплокомуненерго» лист від 29.04.2013 року вих. № 10, в якому ПП «Валентина» просить розірвати договір від 13.12.2006 року № 39-0012 на постачання теплової енергії.

Листом від 03.06.2013 року № 1248 ПАТ «Облтеплокомуненерго» не надано згоду ПП «Валентина» щодо розірвання договору від 13.12.2006 року № 39-0012, та вказано, що його дія розповсюджується до 10.10.2013 року.

Строк дії договору на постачання теплової енергії від 13.12.2006 року № 39-0012 було продовжено до 15.04.2014 року.

26.07.2013 року ПП «Валентина» був складений акт обстеження без повідомлення та без виклику представника ПАТ «Облтеплокомуненерго», в якому позивач зазначає про наявність фізичного розриву в мережі, що забезпечувала постачання теплової енергії, згідно договору від 13.12.2006 року № 39-0012 до приміщення споживача, що розташоване за адресою: Чернігівська обл., Прилуцький р-н, смт. Ладан, вул. Миру,75.

Вказаний акт підписаний представником ПАТ «Облтеплокомуненерго» 02.09.2013 року. Факт відключення системи опалення приміщення у буд. 75 по вул. Миру в смт. Ладан підтверджено і актом від 01.09.2013 року, який підписаний представниками ПП «Валентина» та представником магазину «Пані», який знаходиться за тією ж адресою, що і позивач.

Зазначені обставини встановлено в рішенні господарського суду Чернігівської області від 04.12.2013 року у справі № 927/1469/13 за позовом публічного акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» до приватного підприємства «Валентина» про стягнення боргу, що набрало законної сили та має для даної справи преюдиційне значення згідно з вимогами ст. 72 КАС України.

З наведеного вбачається, що спірні правовідносини склалися між позивачем і ПАТ «Облтеплокомуненерго» з приводу надання послуг з теплопостачання за цивільно-правовим договором.

Вирішуючи наявність правових підстав для впливу на спірні правовідносини Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Чернігівській області в межах здійснення державного нагляду, колегія суддів виходить з наступного.

Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії затверджене Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (Далі - Положення № 929).

Згідно з п. 1 Положення державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Пунктом 3 Положення № 929 передбачено, що метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).

Згідно з п. 3-1 Положення № 929 державний енергетичний нагляд (контроль) здійснюється з дотриманням принципу невтручання органу державного енергетичного нагляду (контролю) у статутну діяльність суб'єкта господарювання у разі провадження такої діяльності відповідно до закону.

Згідно з п. 4 Положення № 929 завданнями та функціями Держенергонагляду є:

1) здійснення допоміжних заходів із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України відповідно до законодавства, контроль за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії;

2) здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії;

2-1) підготовка пропозицій стосовно перегляду нормативно-правових актів з питань визначення критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику їх діяльності в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання і періодичності здійснення заходів державного нагляду (контролю);

3) організація розроблення та запровадження в установленому порядку Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, а також інших нормативних та методологічних документів відповідно до своєї компетенції;

4) розроблення і затвердження методичних та інструктивних документів з питань забезпечення діяльності Держенергонагляду;

5) участь у розробленні суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії заходів щодо надійного та безаварійного енергопостачання;

6) здійснення контролю за відповідністю нових та реконструйованих електричних і теплових установок та мереж технічним умовам, нормам, правилам і стандартам, а також підтвердження їх готовності до роботи;

7) участь у разі потреби в роботі комісій з прийняття в промислову експлуатацію автоматизованих систем комерційного обліку енергії на установках суб'єктів електроенергетики та об'єктів у сфері теплопостачання;

8) підготовка пропозицій щодо перегляду нормативно-технічної документації на енергетичне обладнання у разі його невідповідності вимогам Правил улаштування електроустановок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики, Правил технічної експлуатації теплових установок і мереж (далі - Правила), а також інших нормативно-технічних і методичних документів;

9) організація роботи з установлення суб'єктам електроенергетики режимів споживання електричної енергії (обсягів споживання електричної енергії та потужності), погодження споживачам граничних величин споживання електричної потужності;

10) розроблення методології, організація збирання інформації та аналіз прогнозів електроспоживання на коротко- і довгостроковий періоди;

11) участь у роботі комісій з розслідування причин і наслідків аварій і пожеж на енергетичних установках суб'єктів електроенергетики та об'єктів у сфері теплопостачання, а також на енергетичних установках споживачів енергії, які призвели до порушення режимів роботи інших споживачів електричної енергії, суб'єктів електроенергетики або суб'єктів відносин у сфері теплопостачання;

12) участь у роботі комісій з перевірки знань технології робіт (правил експлуатації, виробничих інструкцій) у посадових осіб, відповідальних за електричне та теплове господарство споживачів енергії, а також працівників суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, що займаються оформленням актів допуску на підключення до електричної (теплової) мережі, проведенням оглядів технічного стану енергетичних установок побутових споживачів енергії, а також виконанням інших робіт, пов'язаних з експлуатацією енергетичних установок споживачів енергії;

13) участь у разі потреби в проведенні експертизи електро- та теплотехнічної частин проектів будівництва і реконструкції об'єктів замовників на їх відповідність вимогам Правил;

14) розгляд та вирішення в межах своєї компетенції питань, що виникають у суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії;

15) здійснення в межах своєї компетенції нагляду за:

забезпеченням надійного постачання енергії;

технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії;

дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії:

- режимів виробництва, постачання і споживання енергії (активної, реактивної, теплової);

- установлених нормативними документами режимів (температурних графіків) постачання теплової енергії населеним пунктам (населенню);

- вимог нормативних документів, що регулюють перетікання реактивної електроенергії;

- вимог Правил та інших нормативно-правових і нормативно-технічних актів з питань електроенергетики та теплопостачання;

проведенням суб'єктами електроенергетики та суб'єктами відносин у сфері теплопостачання робіт, пов'язаних із забезпеченням дотримання встановлених режимів постачання і споживання енергії;

відповідністю:

- схем електропостачання (зовнішніх та внутрішніх) - категорійності споживачів та їх струмоприймачів;

- виданих технічних умов на приєднання електричних, теплових установок та мереж до мереж енергопостачальних (електропередавальних) організацій - вимогам нормативних документів та погодженням проектів енергопостачання споживачів енергії;

- виданих суб'єктами електроенергетики актів-допусків подачі електричної енергії на електричні установки замовників та електричні установки, що використовуються населенням, - вимогам Правил і нормативних документів;

- укладених договорів - вимогам нормативних документів щодо користування енергією та приєднання до мереж;

- електротехнічних і режимних параметрів електричних мереж, розрахованих суб'єктами електроенергетики та споживачами електричної енергії, - режимам їх роботи;

- показників якості електричної і теплової енергії та кількісних показників повернення конденсату водяної пари - вимогам нормативних документів;

- стану приладів і систем обліку обсягів виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії - вимогам нормативних документів;

- обсягу модернізації та реконструкції фактичному технічному стану об'єктів електроенергетики;

- застосуванням енергопостачальниками заходів з обмеження та/або припинення постачання енергії споживачам у разі виявлення порушень ними вимог нормативних документів щодо користування енергією, а також споживачам, які не оплатили вартість використаної енергії;

- складенням актів про встановлення екологічної, аварійної та технологічної броні електропостачання і відповідністю визначених ними величин технологічним потребам виробництва і фактичним обсягам споживання електричної енергії;

- забезпеченням належного стану системних елементів протиаварійної автоматики, встановлених у споживачів енергії, що впливають на надійність роботи об'єднаної енергетичної системи України;

- готовністю суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання та споживачів електричної енергії до роботи в осінньо-зимовий період і в умовах надзвичайних ситуацій;

- забезпеченням належного оперативно-диспетчерського управління енергогосподарством споживачів енергії;

- готовністю до роботи резервних автономних джерел живлення споживачів електричної енергії першої категорії і особливої групи першої категорії з надійності електропостачання.

З наведених законодавчих положень, що до компетенції відповідача відноситься здійснення державного нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики.

Посилання позивача, що до компетенції відповідача згідно з пп. 11 п. 4 Положення відноситься участь у роботі комісій з розслідування причин і наслідків аварій і пожеж на енергетичних установках суб'єктів електроенергетики та об'єктів у сфері теплопостачання, а також на енергетичних установках споживачів енергії, які призвели до порушення режимів роботи інших споживачів електричної енергії, суб'єктів електроенергетики або суб'єктів відносин у сфері теплопостачання, колегія суддів вважає помилковими, оскільки у матеріалах справи відсутні відомості про аварію чи пожежу, що призвели до відключення позивача від системи теплопостачання.

При цьому, відповідач не може втручатися у договірні відносини між споживачами та надавачами послуг з теплопостачання.

Оскільки, як встановлено колегією суддів, спірні правовідносини склалися між ПП «Валентина» як споживачем та ПАТ «Облтеплокомуненерго» як надавачем послуг з теплопостачання відповідно до договору на постачання теплової енергії № 39-0012 з приводу припинення надання послуг з теплопостачання, суд приходить до висновку, що до компетенції відповідача не відноситься вирішення порушених у зверненні позивача питань, оскільки такі дії будуть розцінюватися як втручання у господарську діяльність суб'єкта господарювання.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції повно та всебічно, оцінивши фактичні обставини справи, з дотриманням норм матеріального та процесуального права, дійшов вірного висновку про відмову в задоволенні позову.

Згідно з ст. ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 167, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу приватного підприємства «Валентина» залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя А.Б. Парінов

Судді І.О. Грибан

О.А. Губська

Ухвалу в повному обсязі виготовлено 22.12.2014

.

Головуючий суддя Парінов А.Б.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.