ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
04 грудня 2014 року 16:31 № 826/11781/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Катющенка В.П., суддів Кармазіна О.А., Шейко Т.І., за участю секретаря судового засідання Савченко А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомВідкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії»
до проДержавної авіаційної служби України визнання протиправною та скасування постанови від 09 липня 2014 року № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації
за участю:
від позивача - Рибачок В.А., Рижий В.І.;
від відповідача - Миргородська О.С., Мельничук С.В.
Відкрите акціонерне товариство «Аерофлот - російські авіалінії» (далі - ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії») звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної авіаційної служби України, в якому, з урахуванням заяви про зміну підстав адміністративного позову, просить суд визнати нечинною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України від 09.07.2014 № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає оскаржувану постанову нечинною та такою, яка підлягає скасуванню, оскільки при її винесенні відповідачем допущено численні порушення процедури прийняття рішення. Крім того, ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» 04.04.2014 виконувало регулярний рейс за маршрутом «Харків (UKHH) (04.40) - Москва (UUEE) (04.40)», а не рейс на закритий аеродром «Сімферополь», як зазначено у постанові від 09.07.2014 № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації. Таким чином, відсутній факт вчинення позивачем 04.04.2014 під час виконання рейсу AFL 1811 правопорушення у галузі цивільної авіації.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2014 закінчено підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні 04.12.2014 представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених в уточненій позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні 04.12.2014 проти позову заперечували, зазначивши, що отримавши додаткові матеріали по даному правопорушенню, постановою № 14 про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації від 01.12.2014 скасовано постанову Державної авіаційної служби України від 09.07.2014 № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації та закрито провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації.
У судовому засіданні 04.12.2014 на підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
27.06.2014 державним інспектором Державної авіаційної служби України Князєвим Анатолієм Миколайовичем складено протокол серії АА № 000425 про правопорушення у галузі цивільної авіації, яким зафіксовано факт допущення ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» порушення вимог статті 29 Повітряного кодексу України та пунктів 56, 118 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 401, а саме: 04.04.2014 о 08 год. 55 хв. на закритий аеродром «Сімферополь» здійснено посадку повітряного судна, яке виконувало рейс AFL 1811, незважаючи на заборону використання повітряного простору України.
09.07.2014 першим заступником Голови Державної авіаційної служби України Гречко О.В. винесено постанову серії АА № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою на ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» за порушення статті 29 Повітряного кодексу України та пунктів 56, 118 Положення про використання повітряного простору України накладено штраф у сумі 136000,00 грн.
Вважаючи оскаржувану постанову нечинною та такою, яка підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Державна авіаційна служба України відповідно до Положення, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 398/2011 (далі - Положення № 398/2011), є центральним органом виконавчої влади, яка входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики в сфері цивільної авіації (абзаци 1, 2 пункту 1 Положення № 398/2011).
Згідно з абзацом 7 пункту 3 Положення № 398/2011 одним з основних завдань Державіаслужби України є регулювання використання повітряного простору та організація повітряного руху.
Відповідно до підпунктів 26 та 27 пункту 4 Положення № 398/2011 Державіаслужба України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору під час польотів повітряних суден і переміщення інших об'єктів у повітряному просторі і польотів повітряних суден, які перетинають державний кордон України; здійснює контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору під час управління використанням повітряного простору і обслуговування повітряного руху.
Згідно частин 1 та 2 статті 128 Повітряного кодексу України справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Від імені уповноваженого органу з питань цивільної авіації розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
Відповідно до частини 1 статті 129 Повітряного кодексу України підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.
Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники (частина 2 статті 129 Повітряного кодексу України).
Процедура розгляду справ про правопорушення у галузі цивільної авіації, накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті встановлюється Порядком накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному транспорті, затвердженим наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 № 637, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2012 за № 73/20386 (далі - Порядок № 637), дія якого поширюється на суб'єктів авіаційної діяльності у разі здійснення ними правопорушення у галузі цивільної авіації та фізичних осіб у разі здійснення ними адміністративного правопорушення на повітряному транспорті (пункти 1.1, 1.2 Порядку № 637).
Згідно пункту 2.1 Порядку № 637 підставою для розгляду справи про правопорушення у галузі цивільної авіації є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, складений за формою згідно з додатком 1.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 637 протокол підписується посадовою особою, що склала протокол, та керівником або уповноваженим представником Суб'єкта. У разі наявності свідків протокол підписується також і цими особами.
Відповідно до пункту 3.1 Порядку № 637 розглядає справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Державіаслужба України, за результатами розгляду виноситься постанова про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 2) або постанова про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації (додаток 3).
Від імені Державіаслужби України розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України (пункт 3.2. Порядку № 637).
Пунктом 3.3 Порядку № 637 встановлено, що штраф за невиконання (неналежне виконання) Суб'єктом вимог законодавства, що регулює діяльність у галузі цивільної авіації, накладається у розмірах, визначених в статті 127 Повітряного кодексу України.
Згідно абзацу 4 пункту 1 частини 1 статті 127 Повітряного кодексу України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі порушення правил та порядку використання повітряного простору України.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні 09.07.2014 першим заступником голови Державіаслужби України Гречко О.В. винесено постанову № 000425 серія АА про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою на ВАТ «Аерофлот - російські авіалінії» за порушення статті 29 Повітряного кодексу України та пунктів 56, 118 Положення про використання повітряного простору України накладено штраф у сумі 136000,00 грн.
Частиною 1 статті 29 Повітряного кодексу України встановлено, що використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України, крім випадків, передбачених пунктами 1-5 частини другої статті 24 цього Кодексу.
Пунктом 56 Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 № 401 (далі - Положення № 401) встановлено, що користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
У разі виконання польотів повітряних суден поза межами контрольованого повітряного простору ОПР на висоті не більш як 1500 метрів над середнім рівнем моря заявки на виконання польоту та використання повітряного простору не подаються (за умови обов'язкового інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил згідно з пунктом 83 цього Положення), крім польотів, що виконуються в тимчасово зарезервованому повітряному просторі, повітряному просторі, де управління повітряним рухом здійснюється органами управління Повітряних Сил Збройних Сил та інших державних органів, а також у межах зони з особливим режимом використання повітряного простору (абзац другий пункту 56 Положення № 401).
У разі виконання польотів цивільними повітряними суднами поза межами контрольованого повітряного простору ОПР польотно-інформаційне та аварійне обслуговування здійснюється відповідно до встановленого порядку. Під час виконання таких польотів екіпаж повітряного судна несе відповідальність за своєчасне проходження передпольотної підготовки, отримання відповідної аеронавігаційної інформації, зокрема про наявність заборони та обмеження використання повітряного простору, та безпечне виконання польоту (абзац третій пункту 56 Положення № 401).
Подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами ОПР та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил (пункт 57 Положення № 401).
Відповідно до пункту 118 Положення № 401 до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать: 1) використання повітряного простору без дозволу та/або порушення умов його використання, крім випадків, що передбачені цим Положенням; 2) недотримання умов використання повітряного простору або плану польоту (відхилення від маршруту ОПР, заданого ешелону (висоти) польоту, посадка повітряного судна на незапланований аеродром) без дозволу або погодження органу ОПР (органу управління повітряним рухом), крім аварійних випадків; 3) політ групи повітряних суден, кількість яких більша ніж зазначена у заявці; 4) порушення вимог щодо порядку перетинання державного кордону та виконання польоту в зоні з особливим режимом використання повітряного простору; 5) виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання; 6) політ повітряного судна, яке не відповідає на запит засобів радіолокаційної системи державного розпізнавання, крім суден, на яких апаратура радіолокаційної системи державного розпізнавання не передбачена або які повертаються з несправною апаратурою радіолокаційної системи державного розпізнавання з аеродромів (посадкових майданчиків) іноземних держав, де ремонт такої апаратури неможливий; 7) невиконання вимог пункту 83 цього Положення (крім випадків, що передбачені цим Положенням).
Особи, з вини яких допущено порушення, несуть відповідальність згідно із законодавством (абзац третій пункту 118 Положення № 401).
Пунктами 5.4., 5.5. Порядку № 637 передбачено, що за результатами розгляду матеріалів справи про правопорушення у галузі цивільної авіації Голова Державіаслужби України або його заступники (за напрямом діяльності) протягом 15 днів з дня отримання Державіаслужбою України протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації виносять постанову про накладення штрафу на Суб'єкта або про закриття провадження у справі згідно з додатками 2, 3 до цього Порядку. Підставами закриття провадження у справі є установлення під час розгляду справи факту відсутності правопорушення у галузі цивільної авіації.
Постановою Голови Державіаслужби України Антонюка Д.Ю. № 14 про закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації від 01.12.2014 скасовано постанову Державної авіаційної служби України від 09.07.2014 № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, яка є предметом розгляду у даній справі, та закрито провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації.
Вказану постанову винесено у зв'язку з отриманням Головою Державіаслужби України Антонюком Д.Ю. листа виконуючого обов'язки генерального директора Державного підприємства обслуговування повітряного руху України Бабейчука Д.Г. від 18.09.2014 № 1.13-189, яким повідомлено, що 04.04.2014 о 08:55 на закритий аеродром «Сімферополь» здійснював посадку літак, який виконував рейс AFL 1899.
Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З огляду на наведене та враховуючи скасування відповідачем постанови від 09.07.2014 серії АА № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації і закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки відповідачем свідки не залучалися й судова експертиза не проводилася, судові витрати з позивачів стягненню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позов Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот - російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови від 09 липня 2014 року № 000425 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у десятиденний строк за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України
Головуючий суддя В.П. Катющенко
Судді О.А. Кармазін
Т.І. Шейко