18 грудня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3953/14
14 год. 54 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю: прокурора Кузнєцової О.І.,
відповідача Кость А.Й.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Скадовського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Володимирівської сільської ради Скадовського району Херсонської області про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Прокурор Скадовського району Херсонської області (далі- прокурор) звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Володимирівської сільської ради Скадовського району Херсонської області (далі- відповідач, сільрада) про зобов'язання вчинити певні дії щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що прокуратурою Скадовського району разом з екологічною інспекцією проведено перевірку в частині охорони земель та поводження з відходами на території Володимирівської сільської ради Скадовського району Херсонської області. За результатами перевірки виявлено порушення природоохоронного законодавства, зокрема, відсутність спеціального паспорта на місце видалення відходів, що є порушенням вимог ст.21, 33 Закону України "Про відходи". Просив забов'язати сільраду усунути виявлені порушення.
У судовому засіданні прокурор підтримала уточнені позовні вимоги на підставах, що вказані в позовній заяві та просила позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що паспорт на місце видалення відходів знаходиться в стадії розробки і надав до суду підтверджуючі документи.
Належно повідомлена Державна екологічна інспекція у Херсонській області свого представника до суду не направила, письмових заперечень не надала. З'ясувавши думки сторін, суд вирішив розглядати справу без представника екологічної інспекції, що не суперечить ст.128 КАС України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.
Статтями 21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України "Про відходи" на сільські ради покладені обов'язки щодо організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання корисних компонентів, затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами, наявність спеціального паспорту на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів.
Прокуратурою Скадовського району Херсонської області, на підставі постанови від 08 вересня 2014 року № 102, із залученням спеціалістів екологічної інспекції, проведено перевірку охорони земель та поводження з відходами на території Володимирівської сільської ради Скадовського району Херсонської області. В ході перевірки встановлено, що у порушення вищезазначених вимог закону, відповідачем не оформлено спеціальний паспорт на місце зберігання або видалення відходів.
У 2013 році Державною екологічною інспекцією вже проводилася перевірка відповідача, що відображено в акті від 29 травня 2013 року, проте порушення сільрадою не усунені.
Відповідачем надано до суду договори № 33-12 від 15 грудня 2014 року та № 834-1 від 09 грудня 2014 року, рахунок-фактуру №СФ-55, акт приймання наданих послуг, які підтверджують процедуру виготовлення спеціального паспорта місць видалення відходів.
Відповідно до статей 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному досліджені.
Оскільки у порушення вимог ст.21, 33 Закону України "Про відходи", ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у сільради відсутній спеціальний паспорт на місце видалення відходів, тому суд дійшов висновку, що вимоги прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст. ст. 71, 86 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Володимирівську сільську раду Скадовського району Херсонської області отримати спеціальний паспорт на місце видалення відходів у порядку, встановленому природоохоронним законодавством України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 22 грудня 2014 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 7.1