Постанова від 28.11.2014 по справі 821/4276/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4276/14

09 год. 12 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача Комадовського Д.П., представника відповідача Оперчук О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Херсонської митниці Державної фіскальної служби про скасування податкових повідомлень-рішень, та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" (далі - ТОВ "Митра-Експо") звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - відповідач, ДПІ у м. Херсоні), Херсонської митниці Державної фіскальної служби (далі - відповідач-2, у якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 03.06.14 № 00004151502, № 0000441502, № 0000461502, зобов'язати відповідача - 2 надати позивачу засвідчену належним чином копію митної декларації № 123010000/2014/000384 від 21.03.14.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті ДПІ у м. Херсоні на підставі проведення позапланової перевірки ТОВ "Митра-Експо", при проведенні якої було надано первинну документацію, а саме вантажно-митну декларацію від 21.03.2014 року без реєстраційного номеру та без запису про фактичне вивезення товару за межі митної території України, без підпису відповідальної особи і гербової печатки митного органу, що призвело податковий орган до висновку про завищення суми операцій, які підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою та прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень. З таким висновком податкової інспекції позивач не погоджується та зазначає, що митна декларація не була оформлена відповідно до вимог Митного кодексу не з вини позивача, оскільки станом на 30.03.2014 року Севастопольська митниця Державної фіскальної служби, ще виконувала свої функції та повинна була зробити відмітку про залишення товару митної території України та проставити гербову печатку на митній декларації. Але, посадові особи Севастопольської митниці ДФС не виконали своїх службових обов'язків з незалежних від позивача причин, що потягло за собою порушення, які зазначені в акті перевірки.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представник першого відповідача, Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі, просив у задоволенні позову відмовити з мотивів наведених у запереченнях на адміністративний позов.

Херсонська митниця Державної фіскальної служби (другий відповідач) явку свого представника у судове засідання не забезпечила, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належаним чином.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" є юридичною особою, суб'єктом господарювання з 21.03.2005 року, здійснює діяльність у сфері оптової торгівлі зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин.

Спірні відносини виникли між сторонами внаслідок прийняття Державною податковою інспекцією у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області податкових повідомлень - рішень від 03.06.2014 року №0000451502 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 1210,0 грн., від 03.06.2014 №0000441502 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 120819 грн. та застосування штрафної санкції (штрафу) в сумі 60410 грн., від 03.06.2014 №0000461502 про збільшення суми податку на додану вартість на 108687 грн. та застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 27172 грн.

Дані рішення були прийнято контролюючим органом на підставі висновків акту від 22.05.2014 № 242/21-03-15-02/33390898 "Про результати позапланової виїзної перевірки ТОВ "Митра-Експо" з достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2014 року».

Перевіряючими особами в акті перевірки було зафіксовано порушення позивачем:

- п.п 195.1 п. 195.1.1 ст. 195 Податкового кодексу України, яке призвело до завищення операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою "експортні операції", за березень 2014 року на суму 1153582 грн.

- п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, яке призвело до заниження підприємством суми ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду за березень 2014 року на суму ПДВ - 108687 грн.

- порушення п.200.1, 200.2, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, яке призвело до завищення підприємством від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду за березень 2014 року на суму ПДВ - 1210 грн.

- порушення п.200.1, 200.3, 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, підприємством завищено суму ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню за березень 2014 року, на суму 120819 грн.

До таких висновків відповідач прийшов на підставі того, що ТОВ "Митра-Експо" до складу податкових зобов'язань податкової декларації за березень 2014 року (ряд. 2.1) включило експортну операцію на суму 1153582 грн. згідно вантажно - митної декларації, яка не зареєстрована в АРМ "Митниця". А товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно вимог Митного кодексу України. Від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за березень 2014 року складає 1210 грн., а сума бюджетного відшкодування ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (ряд. 23.1), яку сформовано з урахуванням залишку від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, нарахованої за попередні звітні періоди за березень 2014 року - 120819 грн.

ТОВ "Митра-Експо" до перевірки надано вантажно-митну декларацію без реєстраційного номера та без запису про фактичне вивезення товару за межі митної території України, без підпису відповідальної особи і гербової печатки митного органу, встановлено що на даній вантажно - митній декларації взагалі відсутні будь які гербові печатки митного органу. У комп'ютерних базах та автоматизованих інформаційних системах ГУ Міндоходів АРМ "Митниця" відсутня інформація про фактичне ввезення та вивезення товару за межі митної території України ТОВ "Митра-Експо" у березні 2014 року. Відповідач зазначає, що товар фактично не перетинав державного кордону України, тому позивач мав застосувати ставку оподаткування ПДВ 20 % згідно із підпунктом 10 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Згідно п. 187.1 ст. 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню…; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пп. 195.1.1 п.195.1 ст. 195 Податкового кодексу України за нульовою ставкою оподатковуються операції з вивезення товарів за межі митної території України. Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно вимог Митного кодексу України.

Метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів. Порядок виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно ст.195 Митного кодексу України переміщення товарів через митний кордон України здійснюється у пунктах пропуску через державний кордон України, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку. Відповідно до ст.198 Митного кодексу України органи доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Приписами ст.210 Митного кодексу України вивантаження товарів із суден закордонного плавання та навантаження товарів на зазначені судна здійснюються з дозволу органу доходів і зборів та під його контролем згідно з документами, передбаченими статтею 335 цього Кодексу. Дозвіл надається невідкладно після перевірки поданих документів та встановлення їх відповідності вимогам цього Кодексу. У разі відмови у наданні дозволу орган доходів і зборів зобов'язаний невідкладно, письмово або в електронній формі, повідомити власника товарів або уповноважену ним особу про причини і підстави такої відмови.

Згідно до вимог ст.248 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію. Засвідчення органом доходів і зборів прийняття товарів, транспортних засобів комерційного призначення та документів на них до митного оформлення здійснюється шляхом проставляння відбитків відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.

Згідно ст.255 Митного кодексу України митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред'явлення органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів комерційного призначенім, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред'явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.

Відповідно до вимог ст.264 Митного кодексу України митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів. Дата та час подання митної декларації фіксується органом доходів і зборів шляхом її реєстрації, у тому числі з використанням інформаційних технологій. Орган доходів і зборів не має права відмовити в реєстрації митної декларації. З метою визначення правильності заповнення поданої митної декларації та відповідності доданих до неї документів установленим вимогам орган доходів і зборів здійснює перевірку митної декларації.

Митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою органу доходів і зборів, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо), у тому числі з використанням інформаційних технологій.

З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації. Орган доходів і зборів не має права відмовити у прийнятті митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені цим Кодексом. Відмова органу доходів і зборів у прийнятті митної декларації повинна бути вмотивованою, а про причини відмови має бути письмово повідомлено декларанта. Перелік підстав відмови у прийнятті митної декларації зафіксований в п. 11 ст.264 Митного кодексу України

У разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою органу доходів і зборів заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження. Рішення про відмову у митному оформленні приймається в межах строку, відведеного ст. 255 МКУ для завершення митного оформлення. Неприйняття такого рішення протягом зазначеного строку є бездіяльністю, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому гл. 4 МКУ. Порядок оформлення картки відмови визначається р. VII Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 631, (далі - Порядок 631). Відповідно до п. 7.1 Порядку 631 у всіх випадках відмови в прийнятті митної декларації (далі - МД), митному оформленні, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення оформлюється картка відмови за формою, наведеною в д. 2 до Порядку 631.

Суд зауважує, що позивач виконав вимоги митного законодавства щодо декларування товарів, які здійснювали переміщення через митний кордон України 30.03.2014 року.

Судом встановлено, що між ТОВ "Митра-експо" та Гленкор Грейн БВ Нідерланди 28.01.2014 року укладено контракт Р470003. 21.03.2014 року відповідно умов укладеного контракту ТОВ "Митра-Експо" було відвантажено Гленкор Грейн БВ Нидерланди сорго червоне загальною вагою 550 тон. Відвантаження товару проводилося в пункті пропуску "Севастопольський морський рибний порт".

Як зазначив у судовому засіданні представник ДПІ у м. Херсоні, що ТОВ "Митра-Експо" на виконання умов контракту від 28.01.2014 року №Р470003/141073 з компанією "Гленкор Грейн БВ" в порту Севастополь оформлено періодичну вантажно-митну декларацію №123010000/2014/000384, відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №651 "Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа".

Севастопольська митниця не оформила митну декларацію належним чином, немає відмітки про фактичне вивезення його за межі митної території України, до бази даних інформацію про митне оформлення товару не внесено. Талон відмови не видано.

Судно з вантажем перетнуло державний кордон України 30.03.2014 та відбуло в порт призначення, про свідчить лист Севастопольської митниці федеральної митної служби Росії від 22.04.2014 року №2770- 61-15/10/1371, та прибуло в порт Іспанії та розвантажено, вантаж отриманий замовником «Glencore Espana.S.A.», про що свідчить лист Гленкор Грейн БВ Нидерланди від 11.06.2014 року .

Згідно листа Севастопольської митниці від 22.04.14 оформлення митної декларації на експорт вантажу "невозможно в связи с принятием Закона от 21.03.14 № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Рестпублики Крым и образовании в составе Российской Федерации нових субъектов - Республики Крым и города федерального значения Севастополя», та наказом Федеральной таможенной службы от 31.03.14 № 580 об образовании Севастопольськой таможни».

Відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 року за № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" Севастопольська митниця державної фіскальної служби увійшла до складу Херсонської митниці ДФС.

Суд зазначає, що на момент перетину судна з вантажем державного кордону України, тобто 30.03.2014, Севастопольська митниця ДФС виконувала свої функції, а тому повинна була зробити відмітку про залишення товару митної території України та проставити гербову печатку на митній декларації.

Згідно до вимог п.5.4 Наказу Мінфіна України від 30.05.2012 року №651 "Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа" за письмовим зверненням осіб, зазначених у графах 2, 8, 9, 14, а також у випадках, передбачених законодавством, митний орган (підрозділ митного органу) засвідчує ксерокопії оформлених аркушів МД на паперовому носії або копії оформлених електронних МД на папері.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 08.09.2014 звернувся до Херсонської митниці Міндоходів і зборів України з письмовим зверненням про надання засвідченої ксерокопії митної декларації №123010000/2014/000384 від 21.03.2014 з проставленою відміткою про залишення товару митної території України та гербовою печаткою, до заяви додано копію попередньої митної декларації, відповідь Севастопольської митниці, відповідь Міндоходів у зборів від 12.06.14, копію коносамента, копію сертифікату якості, та інших документів. Але, відповіді на письмове звернення позивач не отримав.

Також, суд зазначає, що з вини Севастопольської митниці ДФС митна декларація № 123010000/2014/000384 від 21.03.2014 року була оформлена не належним чином. А тому, оскільки Севастопольська митниця ДФС увійшла до складу Херсонської митниці ДФС, суд вважає за необхідне зобов'язати Херсонську митницю ДФС надати ТОВ "Митра-Експо" засвідчену належним чином копію митної декларації № 123010000/2014/000384 від 21.03.2014 року. Той факт, що Севастопольська митниця Міндоходів з 19.03.14 була відключена від баз даних та автоматизованої системи митного оформлення товарів і як наслідок, в базі даних відсутня інформація про періодичну митну декларацію № 123010000/2014/000384 та відмітки про фактичне вивезення товару за межі митної території України, не є підставою для відмову позивачу в оформленні товару в митному режимі експорту та отриманню підтвердження про його фактичне вивезення за межі митної території України, оскільки ці форс-мажорні обставини не є наслідком дій позивача. Саме органи Міндоходів у зв'язку з окупацією Криму повинні встановити шлях вирішення на законодавчому рівні питання про внесення інформації про фактичне вивезення товарів за межі митної території України до відповідних баз даних.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить вважає, що висновки акту перевірки від 22.05.2014 року є необґрунтованими, у зв'язку з чим податкові повідомлення - рішення від 03.06.2014 року №0000451502, податкове повідомлення - рішення від 03.06.2014 №0000441502, податкове повідомлення - рішення від 03.06.2014 року №0000461502 підлягають скасуванню.

Суд, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, задовольняє позовні вимоги позивача в повному обсязі. Судові витрати підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету в повному обсязі в сумі 487 грн. 20 коп.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області від 03.06.14 № 00004151502, № 0000441502, № 0000461502.

Зобов'язати Херсонську митницю Державної фіскальної служби надати товариству з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" засвідчену належним чином копію митної декларації № 123010000/2014/000384 від 21.03.14.

Відшкодувати з Державного бюджету на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Митра-Експо" (код ЄДРПОУ 33390898) витрати по сплаті судового збору в сумі 487 грн. (чотириста вісімдесят сім гривень) 20 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 грудня 2014 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.3.3