Постанова від 18.12.2014 по справі 824/3279/14-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2014 року м. Чернівці Справа № 824/3279/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі-Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 18.12.2014 року) до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України (далі-Відповідач або Комісія), Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації (далі-Відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про визнання протиправним та скасування протоколу №74 від 29.04.2014 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що з 1979 року по 2007 рік він працював в Сокирянській районній лікарні фельдшером швидкої допомоги. На даний час є пенсіонером. Згідно до наказу Сокирянської районної лікарні №231 від 1986 року був відкомандирований в Іванівський район Київської області у Центральну районну лікарню на 30 діб з 27.09.1986 року, у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС. Прибувши на місце дислокації позивача було відправлено на КПП «Дитятки Чорнобильського району - с. Копачі, с. Терехів, с. Лелів» де дійсно знаходився в зазначених селах з 27.09.1986 року по 26.10.1986 року. Даний факт також підтверджується довідкою виданою виконкомом Дитятківської сільської ради народних депутатів, згідно якої слідує, що позивач у вищевказаний період приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

22.02.1993 року позивачу було видано посвідчення громадянина, який постраждав в наслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2) серії НОМЕР_1 .

10 червня 2014 року на адресу позивача в с. Білоусівка, Сокирянський район, Чернівецька область прийшов лист від Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації №08/1517 від 03.06.2014 року в якому зазначено, що з 29.04.2014 року позивача відповідно до рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, а саме протоколу №74, позивачу припинено пільги та компенсаційні виплати, які передбачені Законом.

Згідно вказаного протоколу № 74 Комісія вирішила, що на підставі представлених документів визнано безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

Позивач вважає, що зазначене Рішення, яке винесене відповідачем про позбавлення його статусу ліквідатора є протиправним та таким, що порушує його права та гарантії, як особи, яка постраждала в наслідок аварії на ЧАЕС, у зв'язку з чим просить визнати протиправним та скасувати протокол Комісії № 74 від 29.04.2014 року.

Позивач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав суду клопотання про уточнення позовних вимог та про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. Про причини неявки суд не повідомив.

Представник відповідача 2 в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно із ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. На підставі вище викладеного суд приходить до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження на підставі наявних матеріалів.

Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

З наказу Сокирянської районної лікарні №231 від 1986 року вбачається, що ОСОБА_2 був відкомандирований в Іванівський район Київської області у Центральну районну лікарню фельдшером на 30 діб з 27.09.1986 року, у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС.

З довідки виконкому Дитятківської сільської ради народних депутатів слідує, що вона видана медпрацівнику Сокирянської центральної районної лікарні фельдшеру ОСОБА_1 в тому, що він дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і знаходився з 27.09.1986 року по 26.10.1986 рік в КПП «Дитятки Чорнобильського району - с. Копачі, с. Терехів, с.Лелів».

22.02.1993 року ОСОБА_1 було видано посвідчення громадянина, який постраждав в наслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 2) серії НОМЕР_1 .

10.06.2014 року Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації листом №08/1517 повідомило позивача про те, що з 29.04.2014 йому припинено виплати компенсації за пільгове забезпечення продуктами харчування та повернення надміру виплачених коштів відповідно до рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно витягу з протоколу №74 від 29.04.2014 року Комісія вирішила, що на підставі представлених документів визнати безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії (2) ОСОБА_1 , так як не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження.

У зв'язку з тим, що за рішенням Комісії не підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 ОСОБА_1 , в нього вилучено посвідчення, припинено надання йому пільг та компенсацій, як постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Відповідно до вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон УРСР від 28 лютого 1991 року № 796-XII "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами і доповненнями (далі - Закон).

Відповідно до статті 9 Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з статтею 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 із змінами і доповненнями (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 10 Порядку, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

а) посвідчення про відрядження в зону відчуження;

б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження;

в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).

Тобто, суд зазначає, що це перелік документів, які безумовно засвідчують факт роботи у зоні відчуження.

Як встановлено судом, підставами для визначення позивача, як учасника ліквідації аварії на ЧАЕС стали:

- довідка видана ОСОБА_1 фельдшеру швидкої допомоги приданих бригад Чернівецького ОЗО, в тім, що позивач з 27.09.1986 року по 26.10.1986 року в період ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС працював на КПП Дитятки Чорнобильського району, с. Копачі, с. Терехів, с. Лелів 30 - км зоні ЧАЕС;

- витяг з наказу Сокирянської районної центральної лікарні №231 від 1986 року з якого вбачається, що ОСОБА_2 був відкомандирований в Іванівський район Київської області у Центральну районну лікарню фельдшером на 30 діб з 27.09.1986 року, у зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС та прибувши на місце дислокації позивача було відправлено на КПП «Дитятки Чорнобильського району - с. Копачі, с. Терехів, с. Лелів» де знаходився з 27.09.1986 року по 26.10.1986 рік;

- карточка-довідка за 1986 рік з якої вбачається, що позивач на основі робочого табелю працював на КПП Дитятки Чорнобильського району, с. Копачі, с. Терехів, с. Лелів в 30 - км зоні ЧАЕС, з 27.09.1986 року по 26.10.1986 рік;

- довідка виконкому Дитятківської сільської ради народних депутатів з якої вбачається, що вона видана медпрацівнику Сокирянської центральної районної лікарні фельдшеру ОСОБА_1 в тому, що він дійсно приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і знаходився з 27.09.1986 року по 26.10.1986 рік в КПП «Дитятки Чорнобильського району - с. Копачі, с. Терехів, с. Лелів».

Отже, надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видача посвідчення ОСОБА_1 в 1993 році Чернівецькою обласною державною адміністрацією, були проведені відповідно до діючого на той час законодавства.

Суд вважає, що Рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 29.04.2014 року згідно протоколу №74 прийняте всупереч вимог чинного законодавства, оскільки необхідною обставиною, з існуванням якої законодавець пов'язує наявність права на отримання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є перебування цієї особи у період 1986-1990 роках на території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У зв'язку з вищезазначеним, проаналізувавши дії відповідача на предмет їх відповідності вимогам чинного законодавства, суд приходить до висновку про їх протиправність.

Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства с захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. Органів місцевого самоврядування" їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В ході судового розгляду відповідач, як суб'єкт владних повноважень не довів суду правомірність своїх дій, а тому суд вважає, що дії та рішення відповідача суперечать вимогам ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, повно та всебічно дослідивши докази по справі, об'єктивно оцінивши їх, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, Управління праці та соціального захисту населення Сокирянської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Управління Пенсійного фонду України в Сокирянському районі Чернівецької області про визнання протиправним та скасування рішення.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 8, 11, 71-86, 94, 99, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 29.04.2014 року згідно протоколу №74 в частині визнання безпідставною видачу ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя І.В. Маренич