11 грудня 2014 року Справа № 876/6399/13
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача Богаченка С.І.,
суддів Старунського Д.М., Рибачука А.І.
розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області на постанову Шацького районного суду Волинської області від 28 березня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
18 березня 2013 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань правильності призначення та виплати пенсії Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області щодо припинення виплати йому пенсії від 14 березня 2012 року; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області відновити йому виплату пенсії відповідно до абзацу 4, 5 пункту 3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 березня 2012 року.
Постановою Шацького районного суду Волинської області від 28 березня 2013 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасовано рішення комісії з питань правильності призначення та виплати пенсії Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області від 14 березня 2012 року про припинення виплати ОСОБА_2 пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області відновити з 01 березня 2012 року, дати припинення, виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії, призначеної відповідно до абзаців 4, 5 пункту 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області подало апеляційну скаргу на неї, в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт по справі зазначає, що постанова суду першої інстанції не відповідає вимогам чинного законодавства є необґрунтованою та такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Також, апелянт по справі зазначив, що відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має право на різні види пенсії, призначається один із цих видів за її вибором. Враховуючи зазначене, зважаючи на те, що дружина позивача використала право на призначення пенсії (незалежно від виду) до досягнення віку передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», позивач не має права на призначення дострокової пенсії за віком.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів. Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3, інваліда з дитинства.
09 червня 1994 року дружині позивача ОСОБА_4 призначено пенсію по інвалідності.
21 березня 2011 року позивач, маючи необхідний стаж для призначення достроково пенсії за віком, звернувся до відповідача з заявою про призначення йому такої пенсії відповідно до абз.5 п.3 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому, його прохання ґрунтувалось на заяві його дружини від 17 березня 2011 року, яка відмовилась від призначення їй вищезазначеної пільгової пенсії.
Відповідно до протоколу №1060 від 30 березня 2011 року Управлінням Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області було призначено позивачу пільгову пенсію.
Однак, Рішенням комісії з питань правильності призначення та виплати пенсії Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області від 14 березня 2012 року, встановлено, що у позивача відсутнє право на дострокове призначення пенсії.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до абз. 3 та 4 п. 3 Прикінцевих положень «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Законом України від «Про внесення зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 1 січня 2006 року, в абз.5 п.3 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесено зміни, згідно з якими за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону, за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Колегія суддів вважає зазначити, що абз. 5 п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено спеціальне суб'єктивне право батька (за вибором матері), як одного з членів подружжя, що здійснювало виховання дитини-інваліда, на призначення дострокової пенсії за віком, і допустимість реалізації цього права не може ставитися в залежність від реалізації матір'ю свого права на призначення дострокової пенсії за віком, передбаченого іншими нормами законодавства, якщо вона скористалася своїм правом і відмовилася від пенсії, передбаченого абз.4 п.3 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції вірно прийшов до висновку задовольняючи адміністративний позов, так як позовні вимоги ОСОБА_2 про призначення йому дострокової пенсії, як батьку дитини, інваліда в межах норм діючого законодавства є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.
Керуючись ст.160, ст.ст. 195, ст. 197, ч.1 п.1 ст. 199, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Шацькому районі Волинської області - залишити без задоволення.
Постанову Шацького районного суду Волинської області від 28 березня 2013 року по справі №170/205/13-а - залишити без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя С.І. Богаченко
Суддя Д.М. Старунський
Суддя А.І. Рибачук