11 грудня 2014 року Справа № 876/1620/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді Большакової О.О.,
суддів Глушка І.В., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Омеляновської Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області на ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 20 червня 2012 року про відмову у відкритті провадження у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області до відділу державної виконавчої служби Стрийського Міськрайонного управління юстиції Львівської області про скасування постанови про повернення виконавчого документу,
управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області (далі - УПФУ в м.Стрию та Стрийському районі) звернулося до Стрийського міськрайонного суду Львівської області із адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області про скасування постанови про повернення виконавчого документа від 31.05.2012 ВП №19305070.
Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 20 червня 2012 року відмовлено у відкритті провадження у справі.
Не погоджуючись із цією ухвалою суду УПФУ в м.Стрию та Стрийському районі оскаржило її в апеляційному порядку, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та постановити нову з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи. Обгрунтовуючи скаргу, апелянт зазначив, що суд першої інстанції безпідставно відмовив у відкритті провадження.
Представники сторін, які беруть участь у справі у судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, а тому відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України їх неприбуття не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з таких підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень.
Частиною 6 статті 181 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи Державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини 1 статті 18 КАС, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист.
Відповідно до ч. 4 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскарженні сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається з матеріалів справи та позовної заяви, позивачем оскаржується постанова державного виконавця відділу державної виконавчої служби Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області про повернення виконавчого документа від 31.05.2012 ВП №19305070, яка винесена на підставі виконавчого листа господарського суду Львівської області № 2/1432-6/244а від 01.02.2010 року, виданого за результатами розгляду позову в порядку адміністративного судочинства.
Отже, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Разом з тим, суду при вирішенні питання щодо відкриття провадження у справі вирішити питання щодо підсудності спору цьому суду і застосувати відповідні процесуальні норми.
Згідно зі ст. 199 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції має право скасувати ухвалу суду і постановити нову з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, 199, 204, 205, 206 КАС України, суд,
апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Стрию та Стрийському районі Львівської області задовольнити.
Ухвалу Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 20 червня 2012 року про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі № 1323/4001/12 - скасувати та справу направити до цього ж місцевого суду для продовження її розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Большакова
Судді І.В. Глушко
В.Я. Макарик
Повиний текст виготовлено та підписано 16 грудня 2014 року.