Ухвала від 09.12.2014 по справі 823/2454/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 823/2454/14 Головуючий у 1-й інстанції: Каліновська А.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

09 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» звернулося до суду першої інстанції із позовом, в якому просило: скасувати постанову уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 про накладення санкцій за правопорушення, якою у відношенні ТОВ «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» застосовано санкцію у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 1 700 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 позов задоволено.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням відповідач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» з питань дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

За результатами перевірки складено акт №41-ЦД-1-Т-л від 08.07.2014, в якому встановлено порушення ТОВ «КУА «Добробут-Інвест» вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансуванню тероризму», а саме: Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 в товаристві з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу.

23.07.2014 уповноваженою особою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.09.2012 № 1239, винесено постанову №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 про накладення санкції за правопорушення, якою за порушення вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», а саме: Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 в товаристві з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу до позивача застосовано санкцію у розмірі 100 неоподатковуваних доходів громадян, що складає 1700 грн. 00 коп.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що оскаржувана постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів винесена протиправно, оскільки Правила проведення фінансового моніторингу та Програма проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест» містять розділи «Типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» та «Розробка та перегляд критеріїв ризику».

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що Правила проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 та Програми проведення фінансового моніторингу від 01.11.2013 в товаристві з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» розроблені без урахування вимог нормативно-правових актів суб'єкта державного фінансового моніторингу.

Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтею 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначені повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Так, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» суб'єкт первинного фінансового моніторингу з урахуванням вимог законодавства, нормативно-правових актів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері запобігання і протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму, та інших суб'єктів державного фінансового моніторингу встановлює правила, розробляє програми проведення фінансового моніторингу та призначає працівника, відповідального за його проведення, крім спеціально визначених суб'єктів первинного фінансового моніторингу, які провадять свою діяльність одноособово, без утворення юридичної особи, та осіб, зазначених у підпункті «ґ» пункту 8 частини другої статті 5 цього Закону.

Загальні вимоги щодо організації та проведення первинного фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів регламентуються Положенням про здійснення фінансового моніторингу професійними учасниками ринку цінних паперів, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 19.07.2012 № 995 (надалі - Положення № 995), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.08.2012 за № 1346/21658.

Відповідно до п. 1 Положення № 995 правила проведення фінансового моніторингу (далі - Правила) являють собою окремий єдиний внутрішній документ суб'єкта первинного фінансового моніторингу, який визначає порядок та умови проведення заходів, спрямованих на недопущення використання суб'єкта первинного фінансового моніторингу і його відокремлених підрозділів для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму.

Програма проведення фінансового моніторингу (далі - Програма) являє собою окремий внутрішній документ суб'єкта первинного фінансового моніторингу, який містить план організаційних заходів для запровадження фінансового моніторингу.

Згідно з п.п. 2, 3 Положення №995 Правила і Програма розробляються відповідальним працівником з урахуванням вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму і міжнародних стандартів у цій сфері та затверджуються керівником суб'єкта первинного фінансового моніторингу або особою, яка виконує його обов'язки.

Як вбачається з акту перевірки та постанови про накладення штрафу відповідачем під час проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму TOB «Компанія з управління активами «Добробуд-Інвест» встановлено, що:

- Правила не містять типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом або фінансування тероризму, а містять лише розділ з такою назвою та посилання на розміщення їх на внутрішньому мережевому сервері установи, зміст розділу не розкриває відповідних типологій, що є порушенням підпункту к) пункту 8 розділу III Положення №995;

- Програма не містять розробки та перегляду критеріїв ризику, а містить лише розділ з такою назвою та посилання на Правила, зміст розділу не розкриває відповідних критеріїв, що є порушенням підпункту е) пункту 7 розділу III Положення №995.

Відповідно до вимог пункту «к» пункту 8 розділу ІІІ Положення № 995 Правила повинні містити такі окремі розділи, зміст яких відповідає їх назві: типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму.

Колегія суддів звертає увагу, що рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 24.09.2013 № 1930 пункт 8 розділу III Положення № 995 доповнено абзацом двадцять четвертим, згідно з яким у Правилах не допускається посилання на Інтернет-ресурси.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про телекомунікації» Інтернет - це всесвітня інформаційна система загального доступу, яка логічно зв'язана глобальним адресним простором та базується на Інтернет-протоколі, визначеному міжнародними стандартами.

Правила ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест» містять розділ 12 «Типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму», в якому наведені вимоги законодавства, які стосуються використання суб'єктами первинного фінансового моніторингу типологій міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансування тероризму та вимог до змісту цього розділу, шляхи виявлення і запобігання. Також, вказані Правила вказують, що типології міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму розміщені на внутрішньому мережевому сервері установи, який постійно оновлюється.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що Положення № 995 передбачає заборону посилань на інформацію у інтернет-ресурсах, а не на внутрішній мережевий сервер установи, а оскільки зміст розділу «типологія міжнародних організацій, що здійснюють діяльність у сфері протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму» за своєю суттю не має бути індивідуальним для кожного суб'єкта фінансового моніторингу, то постанова №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 в цій частині є протиправною.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 27.11.2014 у справі № К/800/16657/14.

Відповідно до вимог пункту «е» пункту 8 розділу ІІІ Положення № 995 Програма містить такі заходи з термінами (строками) їх виконання та визначенням осіб, що відповідають за їх виконання, а саме: розробка та перегляд критеріїв ризику.

Як вбачається з матеріалів справи Програма проведення фінансового моніторингу ТОВ «КУА «Добробуд-Інвест», затверджена наказом №50 від 01.11.2013 містить розділ 9 «Розробка та перегляд критеріїв ризику», відповідно до якого розробку та перегляд критеріїв ризику здійснює відповідальний працівник та передає на затвердження керівнику установи у складі Правил. Перегляд відповідальним працівником критеріїв ризику проводиться постійно та у разі потреби затверджуються зміни до Правил за поданням відповідального працівника керівником установи.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що постанова уповноваженої особи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №40-ЦД-1-Т-л від 23.07.2014 про накладення санкцій винесена з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню, що вірно встановлено судом першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 15.10.2014 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 15.12.2014.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.