Ухвала від 09.12.2014 по справі 826/13434/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/13434/14 Головуючий у 1-й інстанції: Аблов Є.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

09 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2014 у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Еколан Інгредієнти» звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило: визнати протиправною відмову Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України у наданні дозволу на внесення змін до митної декларації від 12.06.2013 №100270000/2013/224137 згідно заяви ТОВ «Еколан Інгредієнти» №415 від 30.07.2014; зобов'язати Київську міжрегіональну митницю Міністерства доходів і зборів України внести зміни до митної декларації від 12.06.2013 №100270000/2013/224137 згідно заяви ТОВ «Еколан Інгредієнти» №415 від 30.07.2014.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2014 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов контракту №78/01-10 від 11.01.2010 та додатку №182 від 17.05.2013, укладених між ТОВ «Еколан Інгредієнти» та «Larchfield Ltd.» (Великобританія) був ввезений товар - Соєвий лецитин.

27.05.2013 позивачем подано відповідачу вантажну митну декларацію 100270000/2013/223215.

29.05.2013 відповідачем винесено рішення про коригування митної вартості товарів №100270000/2013/400567/2, в якому зазначено, що дане коригування проведене у зв'язку з тим, що декларантом заявлено неповні відомості про митну вартість товарів, а також, у наданих документах містяться розбіжності.

12.06.2013 ТОВ «Еколан Інгредієнти» подано відповідачу митну декларацію, форми МД-2 за №100270000/2013/224137.

Декларантом самостійно скориговано митну вартість товарів на підставі раніше прийнятого органом доходів і зборів рішення про коригування митної вартості товарів від 29.05.2013 №100270000/2013/400567/2 про що зазначено в графі 44 ЕМД.

ТОВ «Еколан Інгредієнти» подало заяву від 30.07.2014 №415 щодо надання Київською міжрегіональною митницею Міністерства доходів і зборів України дозволу на внесення змін до митної декларації №100270000/2013/224137 від 12.06.2013 відповідно до ст. 269 Митного кодексу України.

За результатами розгляду заяви ТОВ «Еколан Інгредієнти» від 30.07.2014 №415 відповідач листом від 21.08.2014 №9501/1/26-70-63-05 повідомив позивача про відсутність правових підстав для надання дозволу на внесення змін до митних декларацій №100270000/2013/224137 від 12.06.2013, №100270000/2013/225979 від 17.07.2013, оскільки ТОВ «Еколан Інгредієнти» самостійно задекларував митну вартість товарів за відповідними деклараціями за ціною підтвердженою ним особисто документально в кожному окремому випадку, без жодних коригувань та рішення митного органу з даного приводу, окрім того, такі суми платежів були також особисто сплачені позивачем на відповідний рахунок Державного бюджету, у зв'язку з чим, такі платежі не можуть вважатися надмірно сплаченими.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що у позивача були відсутні підстави вносити зміни до митної декларації після завершення оформлення, що в свою чергу, свідчить про відсутність у відповідача встановлених законом підстав для надання дозволу на внесення таких змін.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що у відповідача відсутні правові підстави для відмови у наданні дозволу на внесення змін до митної декларації, а тому позов необхідно задовольнити.

Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянта безпідставними, враховуючи наступне.

Відповідно до п. 20 ст. 4 Митного кодексу України митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.

За змістом ст. 264 Митного кодексу України митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.

Вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом поданням митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними, визначає Положення про митні декларації, затверджене постановою Кабінету Міністрів від 21.05.2012 № 450.

Відповідно до п. 3 Положення №450 митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа для декларування товарів (крім тих, що пересилаються через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях), що переміщуються через митний кордон України декларантами (крім громадян), заповнюється на: товари, митна вартість яких перевищує суму, еквівалентну 150 євро; товари, які підлягають державному експортному контролю та переміщення яких через митний кордон України згідно із законодавством потребує надання відповідного дозволу чи висновку;товари, які ввозяться на митну територію України і підлягають державній реєстрації відповідно до законодавства; товари, які поміщуються в митні режими митного складу, вільної митної зони, безмитної торгівлі, переробки на митній території України, переробки за межами митної території України та після перебування у таких митних режимах поміщуються в інші митні режими.

Пунктом 14 Положення №450 передбачено, що бланки єдиного адміністративного документа використовуються для оформлення митних декларацій (митної декларації, заповненої у звичайному порядку, попередньої, тимчасової, періодичної та додаткової митних декларацій), передбачених статтями 258 - 261 Митного кодексу України. Митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа заповнюється з використанням форми МД-2, до якої у разі потреби можуть додаватися доповнення форми МД-6 та додаткові аркуші форми МД-3 або специфікація форми МД-8

Відповідно до п.15 Положення № 450 під час здійснення митного оформлення товарів із застосуванням митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа факт виконання окремих митних формальностей підтверджується шляхом внесення посадовою особою митного органу, яка виконала таку формальність, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відповідної відмітки до електронної митної декларації або електронної копії митної декларації, поданої на паперовому носії. Автоматизована система митного оформлення входить до складу Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України, що функціонує відповідно до положення, яке затверджується Мінфіном

Згідно до п.16 Положення №450 митна декларація на паперовому носії вважається оформленою за наявності на всіх її аркушах відбитка особистої номерної печатки посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Електронна митна декларація вважається оформленою за наявності внесеної до неї посадовою особою митного органу, яка завершила митне оформлення, за допомогою автоматизованої системи митного оформлення відмітки про завершення митного оформлення та засвідчення такої декларації електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення. Оформлена електронна митна декларація за допомогою автоматизованої системи митного оформлення перетворюється у візуальну форму, придатну для сприйняття її змісту людиною, у форматі, що унеможливлює у подальшому внесення змін до неї, засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, яка завершила митне оформлення, та надсилається декларанту або уповноваженій ним особі.

Колегія суддів звертає увагу, що з матеріалів справи вбачається, що декларація №100270000/2013/224137 від 12.06.2013 засвідчена електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, тобто митне оформлення завершено.

Відповідно до ч. 1 ст.269 Митного кодексу України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови у наданні такого дозволу орган доходів і зборів зобов'язаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови

Як вбачається з матеріалів справи ТОВ «Еколан Інгредієнти» подало заяву від 30.07.2014 №415 щодо надання дозволу на внесення змін до митної декларації №100270000/2013/224137 від 12.06.2013, в якій посилається на те, що рішення про коригування митної вартості товару від 29.05.2013 №100270000/2013/400567/12 було прийнято відносно товарів, заявлених за іншою митною декларацією від 27.05.2013 №100270000/2013/223215. Митний орган не приймав рішення про коригування митної вартості товарів відносно товарів по митній декларації №100270000/2013/224137 від 27.06.2013, а митна вартість в митній декларації №100270000/2013/224137 від 12.06.2013 була вказана декларантом самостійно (графи МД 45,46,12-269835,69). Разом з тим, у вказаній заяві позивач зазначив, що ТОВ «Еколан Інгредієнти» у 2013 році не зверталось до митного органу з заявами у порядку ст. 269 Митного кодексу України та/або іншими письмовими зверненнями про коригування митної декларації №100270000/2013/224137 від 12.06.2013 та не перераховувало самостійно до державного бюджету митних платежів у вигляді доплати, у зв'язку з чим позивач просив провести модифікацію ЕМД №100270000/2013/224137 від 12.06.2013 і провести коригування митних платежів по цій ЕМД.

Згідно до ч.ч. 2, 4 ст.269 Митного кодексу України внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації. Внесення до митної декларації змін, які впливають на застосування до товарів заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, здійснюється за умови дотримання таких заходів.

Відповідно до п. 33 Положення №450 за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана. У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів. Дозвіл митного органу на зміну або відкликання митної декларації, митне оформлення якої не завершено, надається посадовою особою митного органу, яка здійснює оформлення цієї митної декларації, в усній формі.

Пунктом 34 Положення №450 передбачено випадки, в яких не дозволяється: внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа; внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів; внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати; внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено); внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання; внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації

Відповідно до п. 37 Положення №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом: подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом; заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.

Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.

В свою чергу, колегія суддів звертає увагу, що згідно п.56.11 ст. 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Відповідно до п.49.16 ст.49 Податкового кодексу України незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів зазначає, що на декларанта покладається обов'язок щодо обґрунтування причин внесення змін до митної декларації. Разом з тим, чинним законодавством чітко встановлено, що не дозволяється: внесення змін до митної декларації, у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або ж, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати.

Як встановлено судом першої інстанції ТОВ «Еколан Інгредієнти» самостійно задекларовано митну вартість товарів за відповідною декларацією, за ціною підтвердженою ним документально, без коригувань та рішень митного органу, а тому колегія суддів вважає, що після завершення митного оформлення товарів у позивача були відсутні підстави вносити зміни до митної декларації, тобто відповідач правомірно відмовив у наданні дозволу на внесення таких змін.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Еколан Інгредієнти» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2014 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 15.12.2014.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.