Постанова від 03.12.2014 по справі 826/13256/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03 грудня 2014 року 10:32 № 826/13256/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:

головуючого судді Аблова Є.В.,

судді Амельохіна В.В.,

судді Шулежка В.П.,

при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,

за участю сторін:

представника позивача - Позичанюка К.І.,

представника відповідача - Кушпіля Д.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» в особі представництва відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося відкрите акціонерне товариство "Аерофлот-російські авіалінії" в особі представництва відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу у галузі цивільної авіації, мотивуючи позовні вимоги тим, що при винесенні Державіаслужбою України постанов порушено порядок розгляду та фіксації правопорушень у галузі цивільної авіації, вчиненого Аерофлотом, за відсутності акту перевірки виявлених порушень, порушено порядок розгляду справ про накладення стягнень. Крім того, представник позивача зазначив, що висновки Державіаслужби України про порушення порядку використання повітряного простору України не відповідають фактичним обставинам, а висновок про відсутність дозволу на використання повітряного простору є безпідставним.

Позивач в позовній заяві (з урахуванням ухвали про об'єднання адміністративних справ) просить:

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №173 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №168 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №332 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №141 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №29 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №322 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №106 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №181 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії";

визнати протиправною та скасувати постанову Державної авіаційної служби України №336 від 12.08.2014 року про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, винесену відносно відкритого акціонерного товариства "Аерофлот-російські авіалінії".

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, з огляду на те, що Авіакомпанія «Аерофлот» навмисно порушила встановлену NOTAM A0520/14 заборону, оскільки зазначений NOTAM був затверджений та опублікований в порядку встановленому міжнародними нормами та законодавством України.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, суд встановив наступне.

12.08.2014 року Державна авіаційна служба України, розглянувши матеріали справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р., встановила порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1820 о 065 01.05.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України на закритий аеродром Сімферополь, що є порушенням ст. 29 Повітряного кодексу України, п. 56 та 118 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. №401.

На підставі абз. 4 п. 1 ч. 1 ст.ст. 127-130 Повітряного кодексу України Державна авіаційна служба України прийняла постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №181 від 12.08.2014 року, якою на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» накладено штраф у розмірі 136000 (сто тридцять шість) грн.

За наслідками розгляду матеріалів справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1827 о 2236 08.04.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України з закритого аеродрому Сімферополь, Державна авіаційна служба України 12.08.2014 року прийняла постанову №29 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

12.08.2014 року Державна авіаційна служба України, розглянувши матеріали справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р., встановила порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1824 о 1453 25.04.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України на закритий аеродром Сімферополь, що є порушенням ст. 29 Повітряного кодексу України, п. 56 та 118 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. №401, за що постановою №141 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» накладено штраф у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

За результатами розгляду матеріалів справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р. Державною авіаційною службою України встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при використанні рейсу AFL1825 о 1700 17.05.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України з закритого аеродрому Сімферополь, за що постановою про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №322 на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» накладено штраф 136000 (сто тридцять шість) грн.

Внаслідок розгляду матеріалів справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р., Державною авіаційною службою України встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1821 о 0910 19.05.14, що є порушенням ст. 29 Повітряного кодексу України, п. 56 та 118 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. №401. Державна авіаційна служба України постановою про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №336 наклала на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» штраф у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

Державна авіаційна служба України 12.08.2014 року прийняла постанову про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №173, якою за порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1827 о 2300 29.04.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України з закритого аеродрому Сімферополь накладено штраф у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

За результатами розгляду матеріалів справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р. Державною авіаційною службою України встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при використанні рейсу AFL1823 о 1020 19.04.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України з закритого аеродрому Сімферополь, за що постановою про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №106 на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» накладено штраф 136000 (сто тридцять шість) грн.

12.08.2014 року Державна авіаційна служба України, розглянувши матеріали справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р., встановила порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1848 о 125 18.05.14 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору України на закритий аеродром Сімферополь, що є порушенням ст. 29 Повітряного кодексу України, п. 56 та 118 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. №401, за що постановою №332 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» накладено штраф у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

Внаслідок розгляду матеріалів справи щодо порушення ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии», протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 р., Державною авіаційною службою України встановлено порушення правил та порядку використання повітряного простору України при виконанні рейсу AFL1822 о 0730 29.04.14, що є порушенням ст. 29 Повітряного кодексу України, п. 56 та 118 Постанови КМУ від 29.03.2002 р. №401. Державна авіаційна служба України постановою про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації №168 наклала на ОАО «Аэрофлот-российские авиалинии» штраф у сумі 136000 (сто тридцять шість) грн.

Позивач, вважаючи зазначені постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації протиправними, такими, що порушують його права та законні інтереси, звернувся до суду за їх захистом з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Правові основи діяльності в галузі авіації встановлює Повітряний кодекс України від 19.05.2011 р. №3393-VI.

Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Повітряного простору України державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.

Як вбачається з матеріалів справи, Державіаслужбою України, за поданням Украероцентра, згідно з пунктом 101 розділу VII Положення про використання повітряного простору України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. №401 (далі - Положення №401), встановлено заборону на використання повітряного простору на період з 17 год. 00 хв. 28.03.2014 року по 23 год. 59 хв. 28.06.2014 року над півостровом Крим в межах координат.

Відповідно до пп. n) п. 5.1.1.1 розділу 5.1 глави 5 Додатку 15 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 р. «Служби аэронавигационной информации» та Doc. 8126 ICAO «Руководство по службам аэронавигационной информации», які є обов'язковими як для України, так і для Російської Федерації, згідно зі статтями 37 та 38 вищезазначеної Конвенції та згідно з абзацом 15 підпункту 3.2.1.2 Правил обслуговування аеронавігаційною інформацією, затверджених наказом Міністерства транспорту України 01.07.2004 № 564, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 липня 2004 р. за № 913/9512 (далі - Правила № 564), заборонені зони встановлюються шляхом видачі та опублікування повідомлень NOTAM.

На підставі вищезазначених норм Державіаслужбою України був виданий NOTAM А0520/14.

Вимоги до змісту, правил видачі та випуску NOTAM уніфіковані для всіх країн, що приєднались до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 р. та містяться у Додатку 15 та Doc.8126.

Відповідно до п. 5.1.1 Додатку 15: «NOTAM составляется и издается незамедлительно в тех случаях, когда подлежащая распространению информация носит временный и непродолжительный характер, или в случае введения в срочном порядке важных с эксплуатационной точки зрения постоянных изменений или временных изменений, носящих долгосрочный характер, исключая обширный текстовой и/или графический материал».

Згідно п. 5.2.2 Додатку 15: «Текст NOTAM составляется с использованием значений/единообразной сокращенной фразеологии, предписанных для кода NOTAM ИКАО, дополненного за счет сокращений ИКАО, индексов, определителей, указателей, позывных, частот, цифр и открытого текста. Подробный инструктивный материал по подготовке NOTAM, содержится в документе Doc 8126».

Пунктом 5.2.2.1 Додатку 15 визначено, що «NOTAM отбирается для международной рассылки, в части, содержащие открытый текст, включается текст на английском языке».

NOTAM є складовою частиною об'єднаного пакета аеронавігаційної інформації, визначення якого міститься в розділі 1.1 «Определения» Глави 1 Додатку 15.

Відповідно до підпункту 2.1.2 пункту 2.1 глави 2 Правил №564, аеронавігаційна інформація затверджується Державіаслужбою України та публікується САІ.

Зважаючи на наведене, в період з 17 год. 00 хв. 28.03.2014 року по 23 год. 59 хв. 28.06.2014 року над півостровом Крим була встановлена заборона використання повітряного простору (заборонена зона), про що свідчить опублікована в NOTAM А0520/14 інформація.

Згідно з розділом 1.1 «Определения» Глави 1 Додатку 15 «Запретная зона - воздушное пространство установленных размеров над территорией или территориальными водами государства, в пределах которого полеты воздушных судов запрещены». Таке ж положення міститься в Главі 1.

Разом з цим, відповідно до пункту 2.1.1 розділу 2.1 Глави 2 Додатка 2 «Правила полетов распространяются на воздушные суда, имеющие национальные и регистрационные знаки Договаривающегося государства, независимо от их местонахождения, при условии, что эти правила не противоречат правилам, опубликованным государством, осуществляющим юрисдикцию над пролетаемой территорией».

Також, згідно з пунктом 2 розділу 1 Положення №401, заборонена зона - частина повітряного простору, в межах якої забороняються польоти повітряних суден.

Відповідно до глави 8 Додатку 15 «на любом аэродроме/вертодроме, обычно используемом для выполнения международных полетов, персоналу, связанному с производством полетов, включая летные экипажи и службы, ответственные за предполетную информацию, предоставляется аэронавигационная информация, необходимая для обеспечения безопасности, регулярности и эффективности аэронавигации и касающаяся этапов маршрутов, начинающихся от данного аэродрома/вертодрома.

Членам летного экипажа предоставляется краткая аннотация действующих NOTAM, имеющих эксплуатационное значение, и другая информация срочного характера в форме составленных открытым текстом бюллетеней предполетной информации (РІВ)».

NOTAM А0520/14 має у своєму тексті у полі визначення цілі літери NBO, що відповідно до Додатку А глави 6 Doc 8126 ІКАО «Руководство по службам аэронавигационной информации» означає, що NOTAM відібрано для негайного сповіщення експлуатантів повітряних суден, для включення в РІВ та стосується виконання польотів.

Крім того, листом Державного підприємства обслуговування повітряного руху від 21.08.2014 року №1.14-112 підтверджується, що служба аеронавігаційної інформації Російської Федерації (ГУП ЦАИ ГА РФ) отримує аеронавігаційну інформацію від служби аеронавігаційної інформації України (САІ).

Зокрема, відповідно до пункту 2.3.2 розділу 2.3 Глави 2 Додатку 2 «До начала полета командир воздушного судна знакомится со всей имеющейся информацией, касающейся запланированной операции».

Наведене свідчить про обізнаність Авіакомпанії «Аерофлот» та льотного екіпажу ПС, які виконували рейси, про дію NOTAM А0520/14.

Щодо встановлення юридичної особи - суб'єкта авіаційної діяльності, ПС якого здійснив політ через заборонену зону, відповідач зазначає, що трилітерний індекс AFL авіакомпанії «Аерофлот» присвоєно Міжнародною організацією цивільної авіації (ІКАО), що зафіксовано в Doc. 8585/162 ИКАО «Условные обозначения летно-эксплуатационных агентств, авиационных органов и служб» (далі - Doc. 8585/162). Під даним індексом рейс може виконувати лише та авіакомпанія, якій він був присвоєний. Під індексом AFL рейси виконуються тільки авіакомпанії «Аерофлот». Зазначене позивачем не спростоване.

Відповідно до статті 11 Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1944 року та частини першої статті 8 Угоди між Урядом України та Урядом Російської Федерації про повітряне сполучення і співробітництво в галузі повітряного транспорту до повітряних суден авіакомпанії «Аерофлот» під час їх перебування на території України застосовуються закони та правила України, які регулюють приліт і виліт з її території повітряних суден, що здійснюють міжнародні польоти, або експлуатацію чи навігацію цих повітряних суден.

При цьому, пунктом 41 ст. 1 Повітряного кодексу України визначено, що заборона використання повітряного простору України - обов'язкове для виконання рішення уповноваженого органу про заборону певним (окремим) користувачам провадити у визначеному районі діяльність, пов'язану з використанням повітряного простору України.

Водночас, матеріалами справи підтверджується, що за результатами перевірки інформації, викладеної у протоколі №181 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №010246 встановлено, що 01.05.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1820 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

Внаслідок перевірки інформації, викладеної у протоколі №29 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №082330, встановлено, що 08.04.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1827 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

Порушення авіакомпанією «Аерофлот» правил та порядку використання повітряного простору України встановлено також за результатами перевірки інформації, викладеної у протоколі №141 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентр ТЛГ №251602, при здійсненні рейсу AFL1824 25.04.2014 р. через заборонену зону повітряного простору України.

Крім того, за результатами перевірки інформації, викладеної у протоколі №322 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №171707 встановлено, що 17.05.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1825 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

За наслідками розгляду та перевірки інформації, викладеної у протоколі №336 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №190740 встановлено, що 19.05.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1821 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

В результаті перевірки інформації, викладеної у протоколі №173 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №292314 встановлено, що 29.04.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1827 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

Державною авіаційною службою України за результатами перевірки інформації, викладеної у протоколі №106 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №191145 встановлено, що 19.04.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1823 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

Також порушення авіакомпанією «Аерофлот» правил та порядку використання повітряного простору України встановлено Державною авіаційною службою України за результатами перевірки інформації, викладеної у протоколі №332 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентр ТЛГ №181628, при здійсненні рейсу AFL1848 18.05.2014 р. через заборонену зону повітряного простору України.

За наслідками розгляду та перевірки інформації, викладеної у протоколі №168 про правопорушення у галузі цивільної авіації від 28.07.2014 року та телеграмі Украероцентру ТЛГ №290804 встановлено, що 29.04.2014 року повітряне судно, виконуючи рейс AFL1822 авіакомпанії «Аерофлот», порушило правила та порядок використання повітряного простору України, здійснивши політ через заборонену зону повітряного простору України.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Повітряного простору України організація використання повітряного простору України - комплекс заходів, який вживається для забезпечення безпечного, економічного та регулярного повітряного руху, а також будь-якої іншої діяльності, пов'язаної з використанням повітряного простору України.

Організація використання повітряного простору України передбачає, зокрема, організацію повітряного руху, що включає забезпечення контролю за дотриманням порядку та правил використання повітряного простору України у певних районах (ч. 2 ст. 23 Повітряного кодексу України).

Згідно п.п. 3, 4 ст. 23 Повітряного кодексу України порушенням порядку використання повітряного простору України вважаються дії або бездіяльність юридичних чи фізичних осіб, що призвели до порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок використання повітряного простору України. Перелік порушень порядку використання повітряного простору України визначається Положенням про використання повітряного простору України.

Відповідно до п. 93 розділу VII Положення №401 в окремих частинах повітряного простору встановлюються заборона або обмеження на його використання, які публікуються в документах з аеронавігаційної інформації та/або включаються до плану використання повітряного простору. Форма та зміст плану використання повітряного простору визначаються інструкцією з управління використанням повітряного простору.

Встановлення заборони та обмежень передбачає визначення частини повітряного простору, використання якої забороняється або обмежується відповідно до умов, визначених Украероцентром або РДЦ.

Під час виконання польоту повітряне судно на запит та з дозволу відповідного органу ОПР (органу управління повітряним рухом) може перетинати межі зони обмеження польотів, небезпечної зони та зони, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, під час їх використання. В інших випадках повітряне судно повинно виконувати політ поза межами зазначених зон згідно з установленим порядком (п. 94 розділу VII Положення №401).

Згідно п. 97 розділу VII Положення №401 у повітряному просторі чи в окремих його частинах, де встановлено заборону або обмеження, не забороняється: діяльність, що провадиться підприємствами, установами або організаціями, в інтересах яких встановлено заборону або обмеження використання частини повітряного простору, а також підприємствами, установами або організаціями, зазначеними в Збірнику аеронавігаційної інформації; виконання польотів на перехоплення повітряних суден - порушників, нерозпізнаних цілей, інша діяльність, що провадиться з метою захисту державних інтересів України; виконання польотів для проведення пошуково-рятувальних робіт, робіт, пов'язаних з поданням допомоги у разі виникнення стихійного лиха, катастроф, аварій, аварійних ситуацій та в інших випадках, що загрожують життю і здоров'ю людей; виконання спостережних польотів згідно з Договором з відкритого неба.

Позивачем не наведено суду та не підтвердженого належними доказами існування обставин, за наявності яких можливе виконання ним польотів у повітряному просторі чи в окремих його частинах, де встановлено заборону.

Рішення про встановлення заборони або обмеження використання повітряного простору на тимчасовій основі доводиться Украероцентром, РДЦ, CAI до користувачів повітряного простору, інтересів яких торкаються зазначені заборона та обмеження, а також до органів управління Повітряних Сил Збройних Сил (п. 103 розділу VII Положення №401).

Наведене свідчить про законодавчо передбачений обов'язок органу, який встановив заборону використання повітряного простору, доведення інформації про прийняття відповідного рішення до користувачів повітряного простору, інтересів яких торкається зазначена заборона. Належне виконання відповідачем обов'язку та обізнаність авіакомпанії «Аерофлот» про існування відповідної заборони використання повітряного простору підтверджується наявними матеріалами справи.

Згідно п. 106 розділу VII Положення №401 контроль за дотриманням рішень про встановлення заборон та обмежень використання повітряного простору покладається на відповідні органи, які їх встановили.

Пунктом 118 Положення №401 визначено, що до порушень порядку використання повітряного простору, що підлягають розслідуванню, належать, зокрема, виконання повітряним судном польоту через зону обмеження польотів, небезпечну зону та зону, що належить до тимчасово зарезервованого повітряного простору, без відповідного дозволу під час її використання.

Відповідно до п. 126 Положення №401 у разі допущення порушення порядку використання повітряного простору іноземним повітряним судном дані засобів об'єктивного контролю органів ОПР передаються Украероцентром Державіаслужбі. Державіаслужба передає протягом 3 діб інформацію про зазначене порушення органам авіаційної влади держави реєстрації (власника, експлуатанта) повітряного судна.

Статтею 126 Повітряного кодексу України передбачено, що за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України визначено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зважаючи на наведене в сукупності, суд приходить до висновку, що оскаржувані постанови про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації прийняті Державною авіаційною службою України на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки станом на момент здійснення рейсів AFL авіакомпанії «Аерофлот» існувала заборона використання повітряного простору на період з 17 год. 00 хв. 23.08.2014 р. по 23 год. 59 хв. 28.06.2014 року.

При цьому, судом встановлено обізнаність позивача про існування зазначеної заборони, вимоги якої проігноровано при виконанні рейсів AFL1820, AFL1827, AFL1824, AFL1825, AFL1821, AFL1822, AFL1848, AFL1823, AFL1827 з закритого аеродрому Сімферополь.

Додатково суд зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 року №424 «Про тимчасове закриття пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю» у зв'язку із загостренням ситуації в Автономній Республіці Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістськи налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон та пунктів контролю, які розташовані в Автономній Республіці Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, та відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" тимчасово закритий, в тому числі, міжнародний аеропорт «Сімферополь».

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, правомірність прийняття оскаржуваних постанов доведена та належними доказами підтверджена.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 70-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» в особі представництва відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 09.12.2014 р.

Головуючий суддя Аблов Є.В.

Суддя Амельохін В.В.

Суддя Шулежко В.П.