Постанова від 04.12.2014 по справі 826/15847/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

04 грудня 2014 року № 826/15847/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків» до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та скасування наказів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держземагенчства у Черкаській області щодо ненадання відповіді на заяву ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» від 27 листопада 2013 року №891/1 про поновлення договору оренди землі від 01.07.2011 року та не поновленні договору оренди землі від 01.076.11р., укладеного між Шполянською РДА та ТОВ «Агро Капітал Черкаси»; визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенчства у Черкаській області від 11.02.14р. №ЧК/7125784000:05:005/00002066, яким було надано дозвіл на розробку документації із землеустрою громадянину ОСОБА_2 на земельну ділянку, площею 71,0 га, розташовану в адміністративних межах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області; визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держземагенчства у Черкаській області від 06.05.2014р. №479/14-14СГ, яким затверджено проект землеустрою та надано громадянину ОСОБА_2 земельну ділянку, площею 71,0 га, розташовану в адміністративних межах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області.

Позовні вимоги, позивач мотивує тим, що відповідачем порушене переважне право позивача на поновлення договору оренди землі на новий строк, у зв'язку з наданням дозволу на розробку документації із землеустрою ОСОБА_2, на земельну ділянку, площею 71,0 га, розташовану в адміністративних межах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, що суперечить нормам діючого законодавства України та порушує права та інтереси позивача.

В судовому засіданні, представник позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача, в судове засідання, не з'явився, однак, в матеріалах справи, міститься клопотання про розгляд справи без його участі. Відповідно до заперечень на адміністративний позов, наявних в матеріалах справи, відповідач заперечує проти позову посилаючись на правомірність вчинених дій та прийнятих рішень, оскільки позивач втратив переважне право на укладання договору оренди земельної ділянки, у зв'язку з тим, що станом на 01.01.14р. питання щодо поновлення договору оренди позивачем не вирішено (звернення позивача щодо поновлення договору оренди земельної ділянки не відповідали вимогам ст.33 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи зазначене, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.

Судом встановлено, що між Шполянською районною державною адміністрацією Черкаської області та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Лип'янське» 09.08.2006 року укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, загальною площею 71,0 га. Строк дії договору 5 років до 01.01.2011року. Договір від 09.08.2006р. зареєстрований у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.08.2006р. за №020679900023.

Між ТОВ «Агро Капітал Черкаси», що являється правонаступником СТОВ «Лип'янське» та між Шполянською районною державною адміністрацією укладено Договір оренди землі (поновлення вищевказаного договору оренди землі від 09.08.2006р., зареєстрованого 10.08.2006р. у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за №040679900023), який зареєстрований 28.07.11р. №712570004000112. Строк дії договору до 01.01.2014 року.

У зв'язку з реорганізацією ТОВ «Агро Капітал Черкаси» його правонаступником є товариство з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків».

Судом встановлено, що наказом від 11.02.2014р. №ЧК/7125784000:05:005:00002066 Головним управлінням Держземагенства у Черкаській області надано гр. ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель державної власності в оренду, розташованої в адмінмежах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 71,0000га, з цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства (код КВ ЦПВ - секція А, підрозділ - 01.02).

Наказом Головного управління Держземагенства у Черкаській області від 06.05.2014р. №479/14-14СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 70,9529га в оренду гр. ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства в адмінмежах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області. Надано гр. ОСОБА_2 земельну ділянку сільськогосподарського призначення із земель державної власності площею 70,9529га (кадастровий номер земельної ділянку 7125784000:05:001:0584) в оренду терміном на 10 років для ведення фермерського господарства (код КВ ЦПЗ - секція А, підрозділ -01.02) в адмінмежах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Частиною четвертою наказу від 06.05.2014р. №479/14-14СГ визначено право гр.ОСОБА_2 на укладення договору оренди землі з Головним управлінням Держземагентсва у Черкаській області та здійснення державної реєстрації права оренди в порядку визначеному ст.ст. 125-126 Земельного Кодексу України; приступити до використання земельної ділянки після встановлення її меж в натурі (на місцевості); використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, з дотриманням вимог статей 96, 103 Земельного кодексу України, Закону України «Про фермерське господарство» та інших нормативно-правових актів.

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на заяву від 27.11.13р. №891/1 про поновлення договору оренди землі та відповідно щодо не поновлення вказаного договору оренди. Окрім того, позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що на час прийняття оскаржуваних наказів щодо передачі в оренду земельної ділянки гр.ОСОБА_2, відповідач не був розпорядником вказаної земельної ділянки, відповідно до умов договору оренди землі, та відповідно, не мав права розпоряджатися нею шляхом передачі в оренду.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовано Земельним кодексом України та Законом України «Про оренду землі», Положенням про Державне агентство земельних ресурсів України, Положенням про Головне управління Держземагенства в області.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до положень ч.1 ст.124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Відповідно до змісту п. 6-1 ч.4 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, затверджено указом Президента України від 08.04.2011, № 445/2011 (Положення №445), Держземагенство України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.

Відповідно до ч.1 Положення про Головне управління Держземагенства в області затверджене наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.05.2012, № 258 Головне управління Держземагенства в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державного агентства земельних ресурсів України та йому підпорядковане.

Згідно п.3 Положення №258, завданням Головного управління є реалізація повноважень Держземагенcтва України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до положень пп. 4.32 п.4 Положення №258, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб в межах області.

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. (ст.1 Закону України «Про оренду землі»).

Стаття 15 Земельного кодексу визначає, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови, зокрема якісний стан земельних угідь, порядок виконання зобов'язань сторін, порядок страхування об'єкта оренди, порядок відшкодування витрат на здійснення заходів щодо охорони і поліпшення об'єкта оренди, проведення меліоративних робіт, а також обставини, що можуть вплинути на зміну або припинення дії договору оренди, тощо.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.

У разі якщо договором оренди землі передбачається здійснити заходи, спрямовані на охорону та поліпшення об'єкта оренди, до договору додається угода щодо відшкодування орендарю витрат на такі заходи.

Договір оренди може передбачати надання в оренду декількох земельних ділянок, які знаходяться у власності одного орендодавця (а щодо земель державної та комунальної власності - земельних ділянок, які перебувають у розпорядженні одного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування).

За змістом ст.33 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998, № 161-XIV, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).

Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Як встановлено судом, ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» звернулось до Шполянської районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства у Черкаській області, з листом від 21.10.2013 року №792/2 щодо поновлення договору оренди землі від 01.07.11р.

Головне управління Держземагенства у Черкаській області за наслідками розгляду звернення позивача від 21.10.2013 року №792/2, листом від 17.11.2013року №10/7/030107 повідомило про неможливість вирішення питання про поновлення договору оренди, у зв'язку з тим, що до листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі, орендар не додав проект додаткової угоди.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не одноразово звертався до Головного управління Держземагенства у Черкаській області щодо поновлення договору оренди, листами від 27.11.2013р. №891/1, 21.12.13р. №937/1, 25.03.14р. №1388/030106 до яких додано проект додаткової угоди.

Листом від 25.04.2014 року Головне управління Держземагенства у Черкаській області надало відповідь на звернення позивача, у відповідності до якого повідомило про те, що відсутність витягу про земельну ділянку з Державного земельного кадастру, витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки та невід'ємних частин договору оренди відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі» унеможливлює вирішення порушеного питання.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що всі заяви позивач, що були адресовані та надходили відповідачу вирішено останнім відповідно до норм ст. 33 Закону України «Про оренду землі».

Разом з тим, заява позивача від 27.11.2013 №891/1 адресована Відділу Держземагенства у Шполянському районі Черкаської області та до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Черкаській області не надходила, що свідчить про відсутність можливості вирішення такої заяви Головним управлінням Державного агентства земельних ресурсів України в Черкаській області.

Враховуючи, що Головним управлінням Державного агентства земельних ресурсів України в Черкаській області заяви позивача про поновлення договору оренди землі вирішено відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про оренду землі», оскільки заява від 27.11.2013 №891/1 адресована Відділу Держземагенства у Шполянському районі Черкаської області та до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Черкаській області не надходила, отже факт бездіяльності останнього щодо ненадання відповіді на таку заяву спростовується матеріалами справи. Окрім того, суд зауважує, що, у зв'язку з неодноразовим зверненням позивача щодо поновлення договору оренди земельної ділянки, відповідачем відмовлено у поновленні договору оренди земельної ділянки, що не може розцінюватися як протиправна бездіяльність та свідчить про безпідставність позовних вимог у вказаній частині.

Як вбачається з Договору оренди землі (поновлення договору оренди землі від 09.08.2006р., зареєстрованого 10.08.2006р. у Шполянському районному відділі Черкаської регіональної філії ДП «Центр ДЗК» за №040679900023), зареєстрованого 28.07.11р. №712570004000112, строк дії договору закінчився 01.01.2014р.

Судом встановлено, що до Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Черкаській області звернувся гр.ОСОБА_2 із заявою від06.02.14р. №293/03-01-06 про надання дозволу на розробку проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 71,0га в адміністративних межах Лип'янської сільської ради Шполянського району Черкаської області, за межами населеного пункту в оренду на 10 років для ведення фермерського господарства.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 Земельного кодексу України.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Також слід зазначити, що згідно із частиною другою статті 84 Кодексу право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до Згідно п.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. повноважень, визначених цим Кодексом.

Таким чином, з урахуванням частини четвертої статті 122 Кодексу укладання договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності здійснюється територіальними органами Держземагентства України.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом. (п.5 ст.19 Земельного кодексу України).

Таким чином, виходячи з системного аналізу правових норм та матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що на момент винесення оскаржуваних наказів, право позивача на користування земельною ділянкою, на підставі договору оренди, припинено, а отже, відповідач, відповідно до норм чинного законодавства, наділений правом щодо розпорядження земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач по справі, як суб'єкт владних повноважень, виконав покладений на нього обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків» - відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов