Постанова від 08.12.2014 по справі 826/12931/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

08 грудня 2014 року 14:24 № 826/12931/14

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Саніна Б.В., за участю секретаря судового засідання Дмитрієвої В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКомунального підприємства з експлуатації та ремонту житлового фонду «Житло-сервіс»

доДарницької районної у м. Києві державної адміністрації

провизнання протиправним та скасування розпорядження,

за участю представників:

від позивачаМотрончук Д.П. (довіреність)

від відповідачаЧервонописька Л.А. (довіреність)

ВСТАНОВИВ:

До судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Комунального підприємства з експлуатації та ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» (надалі - Позивач/КП «Жило-сервіс») до Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації (надалі - Відповідач/Дарницька РДА), в якому просить суд:

1. Скасувати розпорядження Відповідача №441 від 30.07.2014 р. «Про визнання такими, що втратили чинність окремі пункти розпоряджень Дарницької РДА «Про розгляд житлових питань окремих громадян» (надалі - Розпорядження №441);

2. Судові витрати покласти на Відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.11.2014 р. провадження у справі було відкрите та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання з'явився представник Позивача, який позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити із підстав, викладених в адміністративному позові, зокрема, зазначає про допущення Відповідачем порушень норм Житлового кодексу Української РСР (у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин/надалі - ЖК УРСР) та положень постанови Ради Міністрів УРСР №37 від 04.02.1988 р. «Про службові жилі приміщення» під час прийняття оскаржуваного Розпорядження №441.

В судове засідання з'явився представник Відповідача, який щодо позовних вимог заперечує в повному обсязі, просить в їх задоволенні відмовити, мотивуючи тим, що оскаржуване Розпорядження №441 прийняте Дарницькою РДА відповідно до вимог ЖК УРСР та Закону України «Про місцеві державні адміністрації» №586-ХІV від 09.04.1999 р. (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин/надалі - Закон №586), а тому є правомірним.

Відповідно до положень п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повний текст постанови було виготовлено та підписано - 15.12.2014 р.

Розглянувши наявні в матеріалах докази, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, в межах заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, КП «Жило-сервіс» (код ЄДРПОУ 31025659) зареєстроване 31.07.2000 р. Дарницькою районної в м. Києві державною адміністрацією. Основним видом діяльності Позивача відповідно до довідки з ЄДРПОУ серії АА №777608 є комплексне обслуговування об'єктів.

В той же час, 16.08.2000 р. на баланс КП «Жило-сервіс» за актом «Передачі житлових будинків, службових приміщень, майна у повне господарське відання КП «Жило-сервіс», затвердженим начальником Головного управління житлового забезпечення М.Голицею, був переданий житловий будинок, що знаходиться за адресою: м. Київ, АДРЕСА_1.

Крім того, за підписаним між Позивачем та заступником голови Київської міської державної адміністрації (надалі - КМДА) актом №4 від 29.09.2000 р. КП «Жило-сервіс» прийнято на обслуговування технічне приміщення, загальною площею 88,68 м2, розташоване в ІІІ секції (в вісях 3-5 Л-И) житлового будинку по АДРЕСА_1 у м. Києві (надалі - Технічне приміщення).

Поряд із цим, відповідно до затвердженого Головою КМДА Протоколу доручень №17 напрацьованих під час наради із заступниками голови КМДА та головами районних в м. Києві державних адміністрацій 05.03.2012 р. (надалі - Доручення №17) було прийнято рішення вивчити можливість перепланування нежитлових приміщень, у тому числі об'єктів незавершеного будівництва, під службові гуртожитки та підготувати пропозиції щодо можливості надання службового житла працівникам житлово-комунального господарства до працівників житлово-комунального господарства і побутового обслуговування.

Так, у зв'язку із наявністю у Позивача працівників, які перебувають на обліку щодо отримання службового житла, на виконання вказаного вище Доручення №17 КП «Жило-сервіс», після розроблення проектної документації по переобладнанню Технічного приміщення з пристосуванням його під дві житлові квартири №342 й №342-а (надалі - Квартири №342 та №342-а), Позивачем були здійснені відповідні роботи по його реконструкції, що підтверджується декларацією про готовність об'єкта до експлуатації від 22.04.2014 р. №КВ142141120571 та технічними паспортами на зазначені Квартири.

Згідно із зазначеним, 23.04.2014 р. Позивачем подано до Дарницької РДА лист-прохання (вх. №110/001-585 від 23.04.2014 р.) (надалі - Прохання), в якому просив включити до числа службових КП «Жило-сервіс» Квартири №342 та №342-а в будинку АДРЕСА_1, враховуючи, що відповідні квартири є житловими та введені в експлуатацію, на підтвердження чого останнім були додані копії наступних документів, зокрема: декларацій про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації; технічних паспортів.

За результатом розгляду Прохання Позивача Відповідачем було прийняте розпорядження №284 від 15.05.2014 р. «Про розгляд житлових питань окремих громадян» (надалі - Розпорядження №284), п.1 якого задоволено вимоги КП «Жило-сервіс» у включенні до числа службової житлової площі 2-кімнатної Квартири №342.

При цьому, розпорядженням Дарницької РДА №405 від 14.07.2014 р. «Про розгляд житлових питань окремих громадян» (надалі - Розпорядження №405) було затверджено спільне рішення адміністрації та КП «Жило-сервіс» про надання службової житлової площі (Квартири №342) родині майстра відділення №2 КП «Жило-сервіс» ОСОБА_5, яка, в свою чергу, перебувала на квартирному обліку з 18.07.2007 р. в загальній черзі (п.3 Розпорядження №405), а також доручено відділу обліку та розподілу житлової площі видати їй ордер (п.4 Розпорядження №405).

Проте, 30.07.2014 р. Дарницька РДА прийняла Розпорядження №441, яким визнано такими, що втратили чинність п.1 Розпорядження №284 та п.3 Розпорядження №405 щодо включення до числа службової житлової площі КП «Жило-сервіс» Квартири №342 та надання її працівнику Позивача.

В той же час, вважаючи, що Відповідачем були порушені права та охоронювані законом інтереси КП «Жило-сервіс» під час прийняття Розпорядження №441, Позивач оскаржив його у судовому порядку.

Водночас, ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи усіх форм дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 4 ЖК УРСР визначено, що жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях, що знаходяться на території Української РСР, утворюють житловий фонд. Житловий фонд включає: жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать державі (державний житловий фонд); жилі будинки і жилі приміщення в інших будівлях, що належать колгоспам та іншим кооперативним організаціям, їх об'єднанням, профспілковим та іншим громадським організаціям (громадський житловий фонд); жилі будинки, що належать житлово-будівельним кооперативам (фонд житлово-будівельних кооперативів); жилі будинки (частини будинків), квартири, що належать громадянам на праві приватної власності (приватний житловий фонд); квартири в багатоквартирних жилих будинках, садибні (одноквартирні) жилі будинки, а також жилі приміщення в інших будівлях усіх форм власності, що надаються громадянам, які відповідно до закону потребують соціального захисту (житловий фонд соціального призначення).

При цьому, відповідно до ст.6 ЖК УРСР жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.

Поряд із цим, згідно із ст.118 ЖК УРСР службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Між тим, ст.121 ЖК УРСР встановлено, що порядок надання службових жилих приміщень установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.

Так, постановою Ради Міністрів УРСР від 04.02.1988 р. №37 «Про службові жилі приміщення» було затверджене Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР (надалі - Положення №37), яке визначає порядок надання службових жилих приміщень в будинках державного і громадського житлового фонду і користування ними.

У п.2 Положення №37 визначено, що службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Через це зазначені приміщення повинні знаходитися у безпосередній близькості від дільниці, яка ними обслуговується (їх робочого місця). Підприємства, установи, організації мають використовувати службові жилі приміщення за їх цільовим призначенням.

Водночас, відповідно до п.3 Положення №37 жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів за клопотанням адміністрації підприємства, установи, організації. В тих випадках, коли підприємство, установа, організація розташована на території одного населеного пункту (району в місті), а жиле приміщення на території іншого, рішення про його включення до числа службових приймається виконавчим комітетом Ради народних депутатів за місцем знаходження приміщення.

Як вбачається з матеріалів справи, 23.04.2014 р. КП «Жило-сервіс» звернулось до Дарницької РДА із Проханням включити до числа службових Квартири №342 та №342-а, за результатом розгляду якого Відповідач своїм Розпорядженням №284 прийняв рішення про його задоволення та включив до числа службової жилої площі Квартиру №342.

Крім того, 14.07.2014 р. Розпорядженням №405 Дарницькою РДА було затверджене спільне рішення адміністрації та КП «Жило-сервіс» про надання службової жилої площі (Квартири №342) майстру відділення №2 Позивача ОСОБА_5 та її родині, а також доручено відділу обліку та розподілу житлової площі видати останній ордер.

Разом із тим, згідно із п.6 Положення №37 жиле приміщення виключається з числа службових, якщо відпала потреба в такому його використанні, а також у випадках, коли в установленому порядку воно виключено з числа жилих. Виключення жилого приміщення з числа службових провадиться на підставі клопотання підприємства, установи, організації рішенням виконавчого комітету відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів.

При цьому, відповідно до п.19 Положення №37 рішення про надання службового жилого приміщення може бути переглянуто до видачі ордера, якщо виявляться обставини, які не були раніше відомі й могли вплинути на вказане рішення.

Отже, рішення про виключення жилого приміщення з числа службових приймається виконавчим комітетом відповідної районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів лише на підставі клопотання підприємства, установи, організації або коли таке жиле приміщення в установленому порядку виключено з числа жилих, при цьому, відповідне питання може бути розглянуто до видачі ордера та за наявності обставин, які не були раніше відомі й могли вплинути на рішення про надання службового жилого приміщення.

В свою чергу, суд приймає до уваги посилання Позивача на те, що КП «Жило-сервіс» жодного клопотання на виключення Квартири №342 з числа службових жилих приміщень до Дарницької РДА не подавало. Крім того, за доводами останнього, відповідно до прийнятого Дарницькою РДА Розпорядження №405 на службове жиле приміщення (Квартиру №342) працівнику Позивача вже видано ордер, що позбавляє Відповідача права на перегляд питання про виключення такого жилого приміщення з числа службових.

Разом із тим, за твердженнями представника Відповідача, підставою для прийняття Дарницькою РДА оскаржуваного Розпорядження №441 стало саме усно заявлене клопотання про виключення Квартир №342 та №342-а з числа службових жилих приміщень уповноваженого представника ОСББ «Анди», на балансі якого знаходиться житловий будинок по АДРЕСА_1, що не заперечується представником Позивача, під час особистого прийому громадян Головою Дарницької РДА. Проте, на підтвердження вказаних доводів суд не отримав від Відповідача жодного доказу.

З огляду на викладене, оскільки Відповідачем не підтверджено в порядку, передбаченому ч.2 ст.71 КАС України, наявність у Дарницької РДА законних підстав для виключення жилого приміщення Квартири №342 із числа службових жилих приміщень, відповідно, не підтверджено підстав для визнання Розпоряджень №284 та №405 такими, що втратили чинність, суд приходить до висновку про неправомірність прийняття Дарницькою РДА Розпорядження №441, яке підлягає скасуванню, а позовні вимоги Позивача - задоволенню.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною1 ст.6 КАС України гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Таким чином, завданням адміністративного судочинства є захист саме порушених прав, свобод та інтересів фізичної особи.

Частиною 1 ст.11 КАС України, визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Крім того, в ч.2 ст.72 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

З огляду на вищевказане, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог Позивача. Відповідно до положень ст.94 КАС України судовий збір відшкодовується на користь Позивача.

Керуючись положеннями ст.ст. 2, 17, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» до Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати розпорядження Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації №441 від 30.07.2014 р. «Про визнання такими, що втратили чинність окремі пункти розпоряджень Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації «Про розгляд житлових питань окремих громадян» №284 від 15.05.2014 р.».

3. Стягнути на користь Комунального підприємства з експлуатації і ремонту житлового фонду «Житло-сервіс» витрати зі сплати судового збору у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. із Державного бюджету України направлених на асигнування діяльності Дарницької районної у м. Києві державної адміністрації.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.185-187 КАС України.

Суддя Б. В. Санін