Ухвала від 16.12.2014 по справі 826/11013/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/11013/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко А.І. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

УХВАЛА

Іменем України

16 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивача представника відповідачаБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Чайка О.С. Ткаченка В.М. Коптюк Ю.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство № 5» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2014 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство №5» до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови та розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2014 року Публічне акціонерне товариство «Автотранспортне підприємство №5» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в якому просило скасувати постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 870-ЦД-1-Е від 25.06.2014 та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 287-ЦД-1-Е від 25.06.2014.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 11 грудня 2013 року уповноваженою особою Комісії - директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі статті 9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 вересня 2012 року № 1239 винесено розпорядження №3539-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким, у зв'язку з виявленням порушення Відкритим акціонерним товариством «Автотранспортне підприємство №5» вимог статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства» та статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», а саме: не здійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну, зобов'язано товариство у термін до 11 лютого 2014 року усунути виявлене порушення та письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання розпорядження.

27 травня 2014 року у зв'язку з виявленням ознак порушення ПАТ «Автотранспортне підприємство №5» пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 грудня 2013 року №3539-ЦД-1-Е, уповноваженою особою Комісії винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою керівнику або уповноваженому представнику товариства запропоновано з'явитися 10 червня 2014 року до Комісії для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.

10 червня 2014 року уповноваженою особою Комісії на підставі доручення директора Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №28-ЦД-1 від 31 березня 2014 року у відношенні позивача встановлено ознаки порушення пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 грудня 2013 року №3539-ЦД-1-Е, про що складено Акт №825-ЦД-1-Е на підставі якого 11 червня 2014 року прийнято постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою ПАТ «Автотранспортне підприємство №5» повідомлено, що розгляд справи відбудеться 25 червня 2014 року.

За наслідками розгляду матеріалів справи про правопорушення на ринку цінних паперів, директором Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 25 червня 2014 року винесено постанову про застосування до позивача штрафу в розмірі 85 000,00 грн., а також розпорядження №287-ЦД-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери, яким у термін до 09 вересня 2014 року ПАТ «Автотранспортне підприємство №5» зобов'язано усунути порушення законодавства про цінні папери та здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну.

Не погоджуючись з вказаними вище постановою та розпорядженням, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

Приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР.

Згідно зі ст. 3 зазначеного вище Закону, державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах: прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів; регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю; заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством; реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів; контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією; створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам; встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням; пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії;контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів; контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів; проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Пунктом 4 частини 1 статті 7 вказаного Закону, основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

В пункті 1 розділу І Порядку проведення перевірок діяльності емітентів цінних паперів № 1178 від 04.09.2012 року передбачено, що цей Порядок установлює єдиний механізм проведення Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку перевірок діяльності емітентів цінних паперів з питань дотримання вимог законодавства про цінні папери та/або акціонерні товариства шляхом проведення планових та позапланових виїзних і безвиїзних перевірок.

Також, відповідно до положень п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Таким чином, судом першої інстанції вірно встановлено, що в разі виявлення порушення чинного законодавства, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку наділена повноваженнями надсилати обов'язкові для виконання розпорядження.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства», усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлено, що емітентом акцій є тільки акціонерне товариство. Порядок прийняття відповідним органом акціонерного товариства рішення про розміщення акцій визначається законом, що регулює питання утворення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Акції існують виключно в бездокументарній формі.

Відповідно до пункту 1 розділу II Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо порядку дій емітента та інвесторів» норми статті 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» щодо існування акцій виключно в бездокументарній формі набирають чинності з 29.10.2010 року та поширюються на всі акціонерні товариства.

Отже, з 29.10.2010 року акції мають існувати виключно в бездокументарній формі, та всі акціонерні товариства зобов'язані до цього часу забезпечити існування власних акцій в бездокументарній формі.

Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за ті самі дії, вчинені повторно протягом року - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на те, що в матеріалах справи міститься копія постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №88-ЦД-1-Е від 05 лютого 2014 року, якою на позивача накладено стягнення за невиконання розпорядження №687-ЦД-1-Е від 28 березня 2013 року про усунення порушень законодавства про цінні папери, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість накладення на ПАТ «Автотранспортне підприємство №5» стягнення у вигляді штрафу у межах розміру, визначеного пунктом 8 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», як за повторно вчинене порушення.

Крім цього, позивач не заперечував порушення законодавства на ринку цінних паперів, за яке накладено відповідне стягнення, та підтвердив вчинення дій щодо усунення відповідних порушень, що також підтверджує законність розпорядження №287-ЦД-1-Е від 25 червня 2014 року про усунення порушень законодавства про цінні папери.

Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що відповідач діяв правомірно з дотриманням вимог законодавства, а відтак, висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову є правильним.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Автотранспортне підприємство №5» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2014 року - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 15 вересня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя суддя суддя Л.П. Борисюк І.Й. Петрик Я.М. Собків

Повний текст ухвали складено та підписано - 19.12.2014

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.