Ухвала від 16.12.2014 по справі 826/7621/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: №826/7621/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А.

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

УХВАЛА

Іменем України

16 грудня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Оксененка О.М., Федотова І.В.,

за участю секретаря: Бащенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра - 2000» та Компанії Бредвін Трейдінг Лімітед на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Компанії Бредвін Трейдінг Лімітед до Головного управління юстиції у м. Києві, Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Орел Лариси Вікторівни, Державної реєстраційної служби України, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору - ОСОБА_3, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра - 2000», про визнання дій неправомірними,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із адміністративним позовом до Головного управління юстиції у м. Києві (далі відповідач - 1), Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Печерського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві Орел Лариси Вікторівни (далі відповідач - 2), Державної реєстраційної служби України (далі відповідач - 3), в якому, з урахуванням уточнень, просив суд визнати незаконними та протиправними дії відповідача - 1 та відповідача - 2, які полягають у проведенні державної реєстрації змін керівника ТОВ «Ліра-2000» (запис від 20 травня 2014 року №10701070030044889) та змін до статуту ТОВ «Ліра-2000» (запис від 23 травня 2014 року №10701050031044889); визнати незаконними та протиправними дії Державної реєстраційної служби України, що полягають в наданні дозволу на проведення вказаних реєстраційних дій.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із вказаною постановою, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліра - 2000», подала апеляційну скаргу за підписом представника за дорученням Матвійчуком В.В. (довіреність видана 24.07.2014 року директором ТОВ «Ліра-2000» ОСОБА_5), з підстав невідповідністю висновків суду першої інстанції обставинам справи, порушення норм матеріального права, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 жовтня 2014 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову в частині визнання незаконними та протиправними дій відповідача - 2, які полягають у проведення державної реєстрації змін керівника ТОВ «Ліра - 2000» (запис від 20 травня 2014 року №10701070030044889) та змін до статуту ТОВ «Ліра-2000» (запис від 23 травня 2014 року №10701050031044889).

Також, не погоджуючись із вказаною постановою позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 жовтня 2014 року та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року клопотання Компанії Бредвін Трейдінг Лімітед про поновлення строку на апеляційне оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києві від 09 жовтня 2014 року задоволено, поновлено строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги апеляційної скарги та просив їх задовольнити.

Представники третіх осіб у судовому засіданні заперечували проти задоволення апеляційних скарг посилаючись на те, що судом першої інстанції було ухвалене законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування відсутні.

Інші сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з протоколу загальних зборів учасників ТОВ «Ліра-2000» від 07 травня 2014 року №07-05/14, на загальних зборах у складі учасника ОСОБА_3 було вирішено наступне:

1) у зв'язку із набуттям ОСОБА_3 на підставі рішення Старобільського районного суду Луганської області від 23 квітня 2014 року у справі №431/1123/14-ц прав власності на частку у статутному капіталі ТОВ «Ліра-2000» в розмірі 100%, затверджено зміни у складі засновників товариства та розподілено статутний капітал товариства наступним чином: ОСОБА_3 - частка в розмірі 100% статутного капіталу товариства, що становить 30000000,00 грн.;

2) звільнено з посади директора ТОВ «Ліра-2000» ОСОБА_5, обрано директором ТОВ «Ліра-2000» ОСОБА_6 та наділено її всіма повноваженнями директора товариства;

3) змінено місцезнаходження товариства на адресу: м. Львів, вул. Грабовського, буд. 11, корпус 19а;

4) затверджено нову редакцію статуту товариства та наділено новообраного директора - ОСОБА_6, повноваженнями здійснити необхідні дії для державної реєстрації нової редакції статуту, зміни директора та зміни місцезнаходження.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо ТОВ «Ліра-2000», станом на 29.05.2014 року в реєстрі наявні наступні дані про реєстраційні дії:

- 20 травня 2014 року Державним реєстратором Орел Л.В. проведено реєстраційні дії щодо внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах про що внесено відповідний запис №10701070030044889;

- 23 травня 2014 року Державним реєстратором Орел Л.В. проведено державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи, про що внесено відповідний запис №10701050031044889.

Позивач вважає вказані реєстраційні дії щодо ТОВ «Ліра-2000» протиправними, оскільки учасник товариства ОСОБА_3 на момент скликання та проведення загальних зборів ТОВ «Ліра-2000» не володів 100% статутного капіталу товариства, а тому не мав права одноособово приймати рішення про зміну керівника та місцезнаходження товариства; на момент складання протоколу загальних зборів ТОВ «Ліра-2000» від 07 травня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не було внесено змін щодо ОСОБА_3, як єдиного учасника товариства; рішення Старобільського районного суду Луганської області від 23 квітня 2014 року у справі №431/1123/14-ц, яким визнано за третьою особою 1 право власності на частку в розмірі 75,2701% статутного капіталу ТОВ «Ліра-2000», не набрало законної сили на момент проведення 07 травня 2014 року загальних зборів ТОВ «Ліра-2000».

Відмовляючи у задоволення позову, суд першої інстанції, з яким погоджується колегія суддів, виходив з наступного.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» у разі якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язана із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, або не підлягає державній реєстрації, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Частина друга статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» встановлює, що якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення.

Згідно з частиною четвертою статті 19 вказаного Закону державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті.

Частиною шостою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачено, що державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо: документи подані не за місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, встановленим частинами першою - п'ятою статті 8 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подані особою, яка не має відповідних повноважень.

У разі якщо державному реєстратору надійшло рішення суду щодо заборони проведення реєстраційних дій, яке набрало законної сили, державний реєстратор залишає без розгляду документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Відповідно до частини дев'ятої статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису.

Отже, для державної реєстрації зміни керівника юридичної особи державному реєстратору необхідно та достатньо подати заповнену реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, примірник оригіналу рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу розпорядчого документа про їх призначення; за відсутності підстав для залишення поданих документів без розгляду, державний реєстратор зобов'язаний внести до Єдиного державного реєстру запис про внесення відповідних змін.

Згідно матеріалів реєстраційної справи ТОВ «Ліра-2000» 19 травня 2014 року ОСОБА_6 подано Державному реєстратору реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, щодо зміни директора ТОВ «Ліра-2000» на ОСОБА_6

Як свідчить опис документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», разом з реєстраційної карткою подано рішення Старобільського районного суду Луганської області від 23 квітня 2014 року у справі №431/1123/14-ц, протокол від 07 травня 2014 року №07-05/14, наказ від 08 травня 2014 року №05/14 про призначення директора.

З зазначеного вбачається, що для державної реєстрації зімни директора ТОВ «Ліра-2000» Державному реєстратору подано всі документи, що передбачені статтею 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність з боку Державного реєстратора Орел Л.В. протиправних дій при проведенні реєстраційної дії щодо зміни директора ТОВ «Ліра-2000», про що внесено запис від 20 травня 2014 року №10701070030044889, відповідно, обґрунтовано відмовив у задоволенні позову в цій частині вимог.

Відповідно до частин першої та третьої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи, зокрема заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом.

У разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) одного із таких документів: рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників); заяви фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників); заяви, договору, іншого документа про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства; рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) із складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Частина сьома статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачає, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Відповідно до частини одинадцятої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор зобов'язаний залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою, п'ятою та сьомою статті 8, частиною п'ятою статті 10 цього Закону; документи подані не у повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами реєстраційної справи ТОВ «Ліра-2000», 22 травня 2014 року ОСОБА_6 подано Державному реєстратору реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи щодо зміни місцезнаходження товариства на адресу: м. Львів, вул. Грабовського, буд. 11, корпус 19а, та змін складу засновників, а саме зі складу засновників виключено Компанію Бредвін Трейдінг Лімітед.

Згідно з опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії «Державна реєстрація змін до установчих документів», разом з реєстраційної карткою подано примірник оригіналу рішення про винесення змін до установчих документів (протокол від 07 травня 2014 року №07-05/14), нову редакцію установчих документів (два примірники), копії банківських квитанцій, документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів (протокол від 07 травня 2014 року №07-05/14), рішення Старобільського районного суду Луганської області від 23 квітня 2014 року у справі №431/1123/14-ц.

Рішенням Старобільського районного суду Луганської області від 23 квітня 2014 року у справі №431/1123/14-ц, копія якого міститься в матеріалах реєстраційної справи, зокрема, визнано недійсним договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі ТОВ «Ліра-2000» в розмірі 75,2701%, що становить 22581025,00 грн., що укладений 30 липня 2013 року між ОСОБА_7 та Компанією Бредвін Трейдінг Лімітед, та визнано за ОСОБА_3 право власності на частку в розмірі 75,2701% статутного капіталу ТОВ «Ліра-2000», що становить 22581025,00 грн.

Частина п'ята статті 124 Конституції України встановлює, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Зазначене вище рішення суду набрало чинності 06 травня 2014 року, про що свідчить відмітка суду, а тому, як вірно зазначено судом першої інстанції, воно на момент подання документів щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, було обов'язковим для виконання, у тому числі для Державного реєстратора; у свою чергу Державний реєстратор не уповноважений перевіряти достовірність відомостей судового рішення та обставини набрання ним законної сили.

Тому, враховуючи, що вказане рішення підтверджує перехід до ОСОБА_3 частки у статутному капіталі ТОВ «Ліра-2000», воно вважається іншим документом про перехід чи передачу частки учасника у статутному капіталі товариства у розумінні частини третьої статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Ліра-2000», наслідком яких є запис в Єдиному державному реєстрі від 23 травня 2014 року №10701050031044889, подано всі документи, що передбачені статтею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; доказів, які б свідчили про необхідність залишення поданих документів без розгляду (в тому числі, що документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації або не відповідають встановленим вимогам) позивачем до суду не надано.

За таких обставин, у діях Державного реєстратора Орел Л.В. відсутні протиправні дії, відповідно, позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача 2 щодо проведення державної реєстрації змін до статуту ТОВ «Ліра-2000» також не підлягають задоволенню.

Разом з тим, згідно рішення Апеляційного суду Луганської області від 24 червня 2014 року по справі №431/1123/14-ц скасовано державну реєстрацію реєстраційних дій, що були проведені Державним реєстратором Орел Л.В. шляхом внесення запису №10701070030044889 від 20 травня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зміну відомостей про юридичну особу - ТОВ «Ліра-2000», що не пов'язані зі змінами в установчих документах (зміна керівника юридичної особи), та скасовано державну реєстрацію реєстраційних дій, що були проведені Державним реєстратором Орел Л.В. шляхом внесення запису №10701050031044889 від 23 травня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про внесення змін до установчих документів юридичної особи - ТОВ «Ліра-2000» (зміна до установчих документів юридичної особи, у тому числі зміна місцезнаходження, зміна складу або інформації про засновників).

Тобто, як вірно зазначено судом першої інстанції, право Компанії Бредвін Трейдінг Лімітед на управління ТОВ «Ліра-2000» є таким, що відновлене, і, у будь-якому випадку, задоволення позовних вимог до Державного реєстратора Орел Л.В. у межах даного спору не могло б призвести до відновлення порушених прав позивача.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог до ГУЮ у м. Києві та Державної реєстраційної служби України, оскільки відповідно до приписів статей 5 та 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» проведення державної реєстрації юридичних осіб, зокрема реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб, належить до виключних повноважень Державного реєстратора; відповідач - 1 та відповідач - 3 вказаними повноваженнями не наділені та у межах спірних правовідносин не вчиняли жодних реєстраційних дій.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позову.

Відповідно до частини першої статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційних скарг не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліра - 2000» та Компанії Бредвін Трейдінг Лімітед залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

(Ухвалу у повному обсязі складено 19.12.2014 року)

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: О.М. Оксененко

Суддя: І.В. Федотов

Головуючий суддя Ісаєнко Ю.А.

Судді: Оксененко О.М.

Федотов І.В.