Постанова від 02.12.2014 по справі 697/3302/13-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 697/3302/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Дубенець М.І.

Суддя-доповідач: Шостак О.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 грудня 2014 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді: Шостака О.О.,

суддів: Мамчура Я.С., Бистрик Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС апеляційну скаргу відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського районного суду Черкаської області від 27 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання дій протиправними дій та зобов'язання проведення перерахунку та виплату пенсії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом, в якому просила: зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області провести станом на день первинного звернення про призначення пенсії донарахування суми матеріальної допомоги на оздоровлення з 22.09.2011 року з проведенням коригування згідно вказаних виплат.

Постановою Канівського районного суду Черкаської області від 27 грудня 2013 року зазначений адміністративний позов - задоволено.

Не погоджуючись з вказаною Постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати Постанову суду першої інстанції. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що оскаржуване рішення є необґрунтованим та прийнято з порушенням норм матеріального права.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у справі доказами, колегія суддів приходить до наступного.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про неправомірність дій відповідачів щодо неврахування при обрахунку пенсії позивачу, як державного службовця, середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, з якої справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_3 вийшла на пенсію з 20.04.2009 року, перебуває на обліку в УПФУ в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області та отримує пенсію як державний службовець, відповідно до Закону України «Про державну службу».

25 листопада 2013 року вона звернулась до відповідача з вимогою здійснити йому перерахунок раніше призначеної йому пенсії.

Листом УПФУ в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області від 03 грудня 2013 року у перерахунку пенсії йому відмовлено.

Згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Згідно ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Тобто, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, які вказані позивачем, та матеріальна допомога в розумінні статті 33 Закону України «Про державну службу» належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільненні зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст.37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Вказана правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. по справі №21-430а11 та, на підставі ст.244-2 КАС України, є обов'язковою для застосування.

Однак, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачу з 23.09.2011 року, оскільки в силу ст.ст.99, 100 КАС України позовні вимоги за період з 23.09.2011 року по 16.06.2013 року підлягають залишенню без розгляду, враховуючи, що позивач звернулась до суду 16.12.2013 року.

Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в оскаржуваній постанові та є підставами для її часткового скасування.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що порушення норм процесуального права призвели до неправильного вирішення питання, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог за період з 23.09.2011 року по 16.06.2013 року.

Керуючись ст.ст.41, 195, 197, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів:

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області - задовольнити частково.

Постанову Канівського районного суду Черкаської області від 27 грудня 2013 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсій за період з 23 вересня 2011 року по 16 червня 2013 року включно.

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахування та виплати недоплачених сум пенсій за період з 23 вересня 2011 року по 16 червня 2013 року залишити без розгляду.

В іншій частині постанову Канівського районного суду Черкаської області від 27 грудня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: Шостак О.О.,

Судді: Мамчур Я.С.,

Бистрик Г.М.

Головуючий суддя Шостак О.О.

Судді: Бистрик Г.М.

Мамчур Я.С