18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 45-24-38, inbox@ck.arbitr.gov.ua
12 грудня 2014 року Справа № 925/1925/14
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., за участю секретаря судового засідання Кенкеч О.С., у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду розглянув справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал», с. Червона Слобода Черкаського району, вул. Першотравнева, 3
до Департаменту капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223
про визнання недійсним рішення про відміну конкурсних торгів на закупівлю робіт,
за участю представників сторін:
від позивача: Браславець С.Г. - за довіреністю;
від відповідача: Полтавець В.П. - за довіреністю,
Нікітенко О.Ю. - за довіреністю.
В розгляді справи оголошувались перерви: з 27.11.2014р. до 10 години 05.12.2014р., з 05.12.2014р. до 09 години 12.12.2014р.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал» звернулось до господарського суду Черкаської області з позовом до Департаменту капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, в якому просить визнати недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Департаменту капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації про відміну конкурсних торгів на закупівлю робіт по об'єкту: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бул. Шевченка, 234, у м. Черкаси - реконструкція», оформленого протоколом №56 засідання комітету з конкурсних торгів, та винесенням «Повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися» за №186/02-40, та відшкодування судових витрат.
До початку судового засідання, що відбулось 27.11.2014р., представник відповідача подав до суду відзив від 25.11.2014р. №02-37/1617 на позовну заяву з додатками, в якому в задоволенні позову просить відмовити, оскільки відкриті торги по закупівлі робіт з реконструкції (перша черга) Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка по бул. Шевченка, 234 у м. Черкасах на підставі ст. 30 Закону України «Про здійснення державних закупівель» повинні бути відмінені як такі, що не відбулись.
У судовому засіданні:
представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити. Вказав, що відповідач безпідставно посилається на ст. 30 Закону України «Про здійснення державних закупівель», якою не передбачено відміну торгів після їх проведення з укладенням договору на закупівлю робіт та подання оголошення про визнання ТОВ «ПМ-Арсенал» переможцем даних відкритих торгів. Виявлені прокуратурою Черкаської області порушення можливо усунути і на даний час шляхом укладення додаткових угод з відповідачем.
Представники відповідача проти позову заперечили повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та доповненнях до відзиву, та просили в задоволенні позову відмовити повністю. Зазначили, що відміна конкурсних торгів по закупівлі робіт з реконструкції об'єкту здійснена у відповідності до вимог перевіряючи органів та ст. 30 Закону України «Про здійснення державних закупівель». Перевірками процедури закупівлі спеціалістами Державної фінансової інспекції в Черкаській області та Територіального управління Рахункової палати по м. Києву, Київській, Черкаській та Чернігівській областях не встановлено порушень чинного законодавства при прийнятті рішення про відміну торгів. Відміна конкурсних торгів була здійснена уповноваженим на це органом, а саме - комітетом з конкурсних торгів. На час відміни конкурсних торгів договірних відносин між позивачем та відповідачем не було, оскільки строк дії договору закінчився після 31.12.2013р. Додаткових угод на продовження дії договору укладено не було. Комітет з конкурсних торгів діяв в межах бюджетного законодавства, що має пріоритетну силу у правових відносинах, пов'язаних з бюджетними коштами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені такі взаємовідносини сторін та обставини.
17.06.2013р. Департаментом капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації було розміщено оголошення в інформаційному бюлетені за №136695, «ВДЗ»№47 (790) про проведення процедури відкритих торгів закупівлі/роботи, а саме реконструкції «Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка» розташованого по бул. Шевченка, 234 у м. Черкасах.
Суд розцінює це як відкриту пропозицію про закупівлю послуг для необмеженого кола осіб.
Учасником даних торгів було ТОВ «ПМ-Арсенал», на яких товариством була подана тендерна пропозиція по виконанню вказаних робіт на суму 15951424,80 грн.
25.07.2013р. Департамент капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації акцептував тендерну пропозиції ТОВ «ПМ-Арсенал», та відповідно вимог ч.2 ст. 31 Закону України «Про здійснення державних закупівель» ним було зроблено «Повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції» за номером бюлетеня 58(801) за номером оголошення 154755, в якому вказано, що ТОВ «ПМ-Арсенал» визнано переможцем відкритих торгів на виконання робіт по реконструкції «Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка».
21.08.2013р. між Головним управлінням капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, в особі в.о. начальника Головного управління Печиборща Олександра Валерійовича, що діє на підставі Положення про Головне управління капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 29.07.2009р. №210 (Замовником - Відповідач по справі), та товариством з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал» (Генпідрядником - Позивач по справі), в особі директора Мамчура Владислава Володимировича, що діє на підставі Статуту, був укладений договір будівельного підряду №1 (далі - Договір), за умовами якого Замовник доручає, а Генпідрядник бере на себе зобов'язання виконати на свій ризик власними і залученими силами та засобами будівельно-монтажні роботи та здати Замовнику у встановлений Договором строк закінчення робіт по будівництву об'єкта: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бульв. Шевченка, 234 у м, Черкасах - реконструкція (І черга)» (надалі - об'єкт), відповідно до проектно-кошторисної документації з додержанням державних будівельних норм та технічних умов (п. 1.1 Договору).
Замовник бере на себе зобов'язання прийняти закінчені роботи та оплатити їх відповідно до умов цього Договору (п. 1.2 Договору). Обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п. 1.3) Договору.
Відповідно до п. 10.2 Договору договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2013р.
В Розділі 2 Договору встановлено, що ціна цього Договору становить 15951,4248 тис.грн. (п. 2.1 Договору). Договірна ціна є динамічною і визначається відповідно до поточних цін на матеріальні ресурси, що склалися в регіоні на момент укладення Договору, а також поточних цін на матеріальні ресурси, які згідно з листом Мінрегіонбуду України від 27.05.2009р. №9/11-750 підлягають реєстрації і приймаються за найменшою ціною, яка не повинна перевищувати цін, зареєстрованих в Мінекономіки (п. 2.2 Договору).
В Розділі 3 Договору сторони погодили порядок здійснення оплати.
Підлягають виконанню в 2013 році роботи на суму 33,7297 тис.грн. Джерела фінансування: за рахунок обласного бюджету розвитку (п. 3.1 Договору).
Фінансові зобов'язання беруться лише після надходження відповідних коштів на рахунок Замовника.
В разі зменшення або збільшення суми асигнувань на фінансування робіт Замовник письмово попереджає про це Генпідрядника і узгоджує обсяг робіт шляхом підписання Сторонами додаткової угоди до Договору (п. 3.2 Договору).
Замовник до початку робіт при наявності коштів на рахунку фінансування на момент оплати по об'єкту перераховує Генпідряднику аванс в розмірі 30% від вартості річного обсягу робіт згідно постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. №1764 «Про затвердження Порядку державного фінансування капітального будівництва», а Генпідрядник зобов'язується використати одержаний аванс на придбання і постачання необхідних для виконання робіт матеріалів, конструкцій, виробів протягом 1 місяця після одержання авансу з наданням акта приймання виконаних робіт (типова форма №КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (типова форма №КБ-3).
Після закінчення вищевказаного терміну невикористані суми авансу повертаються Замовнику (п. 3.3 Договору).
Розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних підрядних робіт та їх вартість згідно з актами та формами №КБ-2в та КБ-3 (п. 3.4 Договору).
Генпідрядник визначає вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, виходячи з фактично виконаних обсягів робіт та надає форми №КБ-2в і №КБ-3 до 23 числа звітного місяця. Акти приймання виконаних робіт форми №КБ-2в і №КБ-3 надаються в письмовому та електронному вигляді.
Замовник перевіряє правильність актів протягом 5 робочих днів з дня їх отримання та у разі відсутності зауважень - підписує надані документи, або надає письмово обґрунтовані зауваження.
Відповідно до п. 4.2 Договору початок робіт визначається датою надання авансу по об'єкту, закінчення робіт - датою введення об'єкта в експлуатацію після повного виконання робіт Генпідрядником відповідно до умов Договору та проектно-кошторисної документації.
В Розділі 5 Договору закріплені права та обв'язки Замовника та Генпідрядника, та встановлено, що Замовник зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати виконані роботи згідно з умовами цього Договору при наявності коштів на рахунку фінансування об'єкту (п. 5.1.1 Договору), а Генпідрядник зобов'язаний забезпечити виконання робіт у строки, встановлені цим договором та має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за виконані роботи (п. 5.4.1 Договору).
04.11.2013р. між Департаментом капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації (Замовником - Відповідач по справі), в особі директора Департаменту Різника Олега Петровича, що діє на підставі Положення про Департамент капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням облдержадміністрації від 20.08.2013р. №260, та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду №1 до Договору, за умовами якої було змінено найменування Замовника в зв'язку зі зміною найменування юридичної особи з «Головного управління капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації» на «Департамент капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації» відповідно до розпорядження Черкаської обласної державної адміністрації від 26.12.2012р. №413 «Про зміни у структурі обласної державної адміністрації». Решта умов Договору залишено без змін.
27.11.2013р. між Замовником та Генпідрядником було укладено Додаткову угоду №2 до Договору, за умовами якої п. 3.1 Розділу 3 «Порядок здійснення оплати» Договору було змінено, збільшивши суму виконання робіт у 2013 році на 6368,5761 тис. грн., та викладено у наступній редакції:
«Підлягають виконанню в 2013 році роботи на суму 6402,3058 тис, грн. Джерела фінансування:
- за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку - 3243,94210 тис. грн.;
- за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення заходів з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка, 120-річчя від дня народження Олександра Довженка, заходів з вшанування пам'яті у зв'язку з 70 роковинами Корюківської трагедії - 3128,042 тис. грн.
- за рахунок коштів обласного бюджету розвитку - 30,3217 тис. грн.; Фінансові зобов'язання беруться лише після надходження відповідних коштів на рахунок Замовника». Решта умов Договору залишено без змін.
26.08.2013р. за результатами проведених відкритих торгів відповідно вимог ст. 32 Закону України «Про здійснення державних закупівель» Замовником було зроблено оголошення про результати торгів - номер бюлетеня 67(810), номер оголошення у бюлетені 164567, в якому було опубліковано про те, що переможцем даних відкритих торгів стало товариство з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал» (а.с. 18).
Відкриті торги були проведені з дотриманням норм законодавства України, що стали правовою підставою виконання умов Договору Генпідрядником, який розпочав передбачені Договором роботи з реконструкції приміщення, що підтверджується:
актом приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2013 року (форма КБ-2в) на суму 71 291,14 грн. (а.с. 41-44);
довідкою про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2013 року (форма КБ-3) на суму 71 291,14 грн. (а.с. 40);
та підсумковою відомістю ресурсів (витрати по факту) за грудень 2013 року (а.с. 45-47).
27.02.2014р. Замовником було прийнято рішення про відміну вищевказаних відкритих торгів, яке оформлено протоколом №56 (а.с. 20) та винесенням «Повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися №186/02-40» (а.с. 19).
Вказане рішення Замовника Генпідрядник (позивач) вважає незаконним, оскільки вже після завершення процедури проведення відкритих торгів та укладення господарського договору Замовник в односторонньому порядку прийняв рішення про відміну торгів, що і стало причиною звернення Генпідрядника до суду для захисту свого порушеного права.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, враховуючи пояснення представників сторін, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до повного задоволення.
У відповідності з положеннями постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012р. №6 «Про судове рішення» рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
Згідно статутних документів позивач та відповідач є самостійними юридичними особами.
Відповідач є установою місцевого органу виконавчої влади України, діяльність якої регулюється спеціальною нормою - ЗУ «Про місцеві державні адміністрації».
Згідно положень ст. 19 Конституції України органи влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачає зобов'язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.
Між сторонами виникли та існують договірні відносини підряду на підставі письмового строкового оплатного двостороннього консенсуального договору.
Згідно ч.1 ст. 173 ГК України зобов'язання, що виникає між суб'єктами господарювання, в силу якого один суб'єкт зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта, або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку, є господарським зобов'язанням.
Згідно ч. 1 ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
За своїм змістом представлений договір будівельного підряду від 21.08.2013р. №1 є договором підряду і відповідає вимогам ст. 837 ЦК України, відповідно до якої за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити вказану роботу.
Згідно ст. 875 ЦК України робота, виконана підрядником, має відповідати умовам договору підряду, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до роботи відповідного характеру; виконана робота має відповідати якості, визначеній у договорі підряду, або вимогам, що звичайно ставляться, на момент передання її замовнику.
Спірний договір передбачав виконання будівельно-монтажних робіт по будівництву об'єкта: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бульв. Шевченка, 234 у м, Черкасах - реконструкція (І черга)».
Порядок розрахунків передбачений в Розділі 3 Договору.
Позивач розпочав виконання в грудні 2013 року передбачені Договором роботи, що підтверджується копією акту приймання виконаних будівельних робіт та копією довідки про вартість виконаних будівельних робіт, які підписані лише Генпідрядником.
Замовник не розрахувався за виконані роботи на загальну суму 71 291,14 грн. до цього часу. Спору в частині об'єму, вартості виконаних робіт та заборгованості немає. Виконання робіт не заперечене замовником.
Згідно зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно Закону України «Про здійснення державних закупівель» (далі, Закон), чинного на момент оголошення та проведення відкритих торгів, цей Закон встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти. Метою цього Закону є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції, забезпечення раціонального та ефективного використання державних коштів.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 1 Закону державна закупівля - це придбання замовником товарів, робіт і послуг за державні кошти у порядку, встановленому цим Законом.
Згідно частини 1 статті 12 Закону закупівля може здійснюватися шляхом, зокрема, відкритих торгів.
Частиною 1 статті 21 Закону передбачено, що оголошення про проведення процедури відкритих торгів безоплатно публікується в державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель та безоплатно розміщується на веб-порталі Уповноваженого органу відповідно до статті 10 цього Закону.
Як зазначалося вище, 17.06.2013р. Департаментом капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації було зроблено оголошення в інформаційному бюлетені за №136695, «ВДЗ»№47 (790) про проведення процедури відкритих торгів закупівлі/роботи/ а, саме реконструкції «Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка» розташованого по бул. Шевченка, 234 у м. Черкасах.
Згідно частини 1 статті 22 Закону після оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі кожна фізична/юридична особа має право безоплатно отримати документацію конкурсних торгів.
Пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону визначено, що документація конкурсних торгів - це документація, що розробляється та затверджується замовником, оприлюднюється для вільного доступу та безоплатно подається замовником під час проведення торгів (конкурсних торгів) фізичним/юридичним особам. Документація конкурсних торгів не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав.
Згідно частини 2 статті 22 Закону документація конкурсних торгів повинна містити: інструкцію з підготовки пропозицій конкурсних торгів; кваліфікаційні критерії до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб документального підтвердження відповідності учасників встановленим критеріям та вимогам згідно із законодавством; інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, в тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі, у разі якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов'язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз «або еквівалент». Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля; кількість товару та місце його поставки; місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги; строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг; проект договору або основні умови, які обов'язково будуть включені до договору про закупівлю; опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані пропозиції конкурсних торгів, у разі якщо учасникам дозволяється подати пропозиції конкурсних торгів стосовно частини предмета закупівлі (лота); перелік критеріїв та методику оцінки пропозицій конкурсних торгів із зазначенням питомої ваги критеріїв; строк, протягом якого пропозиції конкурсних торгів вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття пропозицій конкурсних торгів; інформацію про валюту, в якій повинна бути розрахована і зазначена ціна пропозиції конкурсних торгів; інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені пропозиції конкурсних торгів; зазначення способу, місця та кінцевого строку подання пропозицій конкурсних торгів; порядок надання роз'яснень щодо документації конкурсних торгів; розмір, вид та умови надання забезпечення пропозицій конкурсних торгів (якщо замовник вимагає його надати); розмір, вид, умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати); місце, дату і час розкриття пропозицій конкурсних торгів; прізвище, ім'я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв'язок з учасниками.
Документація конкурсних торгів може містити також іншу інформацію, відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Документація конкурсних торгів не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
Дослідивши подані представником позивача документи, суд зазначає, що в Документації конкурсних торгів ТОВ «ПМ-Арсенал» вказано найменування предмета закупівлі: «Виконання будівельно-монтажних робіт по будівництву об'єкта: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бульв. Шевченка, 234 у м, Черкасах - реконструкція (І черга)» відповідно адресної програми Замовника. Вказані технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі.
Суд приходить до висновку, що Документація конкурсних торгів ТОВ «ПМ-Арсенал» відповідає вимогам чинного законодавства України та містить в собі інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, в тому числі відповідну технічну специфікацію, а посилання відповідача на те, що у складі пропозиції конкурсних торгів ТОВ «ПМ-Арсенал» надано ряд документів, які не містять підпису уповноваженої особи та печатки у Документації є безпідставними, оскільки торги відбулися, та 25.07.2013р. ТОВ «ПМ-Арсенал» визнано переможцем відкритих торгів.
Документація конкурсних торгів відповідає вимогам Закону України «Про здійснення державних закупівель». Сторони не надали суду доказів порушення процедури проведення спірних торгів позивачем.
Відповідно до статті 31 Закону у день визначення переможця замовник акцептує пропозицію конкурсних торгів, що визнана найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.
Замовник зобов'язаний протягом одного робочого дня з дня прийняття рішення про визначення переможця надіслати переможцю торгів повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів, а всім учасникам - письмове повідомлення про результати торгів із зазначенням найменування та місцезнаходження учасника - переможця, пропозицію конкурсних торгів якого визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки.
Повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції обов'язково безоплатно публікується у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель.
Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, пропозицію конкурсних торгів якого було акцептовано, не пізніше ніж через 30 днів з дня акцепту пропозиції відповідно до вимог документації конкурсних торгів та акцептованої пропозиції. З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника договір про закупівлю не може бути укладеним раніше ніж через 14 днів з дати публікації у державному офіційному друкованому виданні з питань державних закупівель повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів.
Так, 17.06.2013р. Департаментом капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації було зроблено оголошення в інформаційному бюлетені за №136695, «ВДЗ»№47 (790) про проведення процедури відкритих торгів закупівлі/роботи/, а саме реконструкції «Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.Т.Г.Шевченка» розташованого по бул. Шевченка, 234 у м. Черкасах.
25.07.2013р. Департамент капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації акцептував тендерну пропозиції ТОВ «ПМ-Арсенал», та відповідно вимог ч.2 ст.31 Закону України «Про здійснення державних закупівель» ним було зроблено «Повідомлення про акцепт пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції» за номером бюлетеня 58(801) за номером оголошення 154755, в якому вказано, що ТОВ «ПМ-Арсенал» визнано переможцем відкритих торгів на виконання робіт по реконструкції «Черкаського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г. Шевченка».
21.08.2013р. за результатами торгів було укладено Договір будівельного підряду №1 на закупівлю: виконання робіт по будівництву об'єкта: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бульв. Шевченка, 234 у м, Черкасах - реконструкція (І черга)».
Статтею 40 Закону передбачено основні вимоги до договору про закупівлю.
У відповідності до частини 1 статті 40 Закону, договір про закупівлю укладається в письмовій формі, а у разі здійснення закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону - у формі електронного документа, відповідно до положень Цивільного та Господарського кодексів України, законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Згідно статті 42 Закону (недійсність договору про закупівлю) договір про закупівлю є нікчемним у разі його укладення в період оскарження процедури закупівлі відповідно до статті 18 цього Закону, а також у разі його укладення з порушенням строків, передбачених абзацами 3, 4 частини 2 статті 31, абзацом 4 частини 5 статті 36, абзацом 1 частини 3 статті 39 та статтею 39-10 цього Закону, крім випадку порушення зазначених строків у зв'язку з оскарженням процедури закупівлі.
Згідно частини 1 статті 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 цього кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Частинами 1-3, 5 та 6 статті 203 Цивільного кодексу України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи пояснення учасників, суд прийшов до висновку, що укладений між Відповідачем та товариством з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал» договір будівельного підряду відповідає вимогам законодавства України та укладений з дотриманням основних вимог до договору про закупівлю, а відповідачем не обґрунтовано заперечення з посиланням на обставини, визначені частиною 1 статті 215 та частиною 1 статті 203 Цивільного кодексу України як підстави визнання спірного правочину недійсним.
Враховуючи зазначене, вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд повно та всебічно дослідивши обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов висновку щодо прав та обов'язків сторін, які грунтуються на належних та допустимих доказах.
Не розрахувавшись з Позивачем за виконані роботи, Відповідач 27.02.2014 р., в порушення діючого законодавства України, без правового обґрунтування та посилання на правові чи інші підстави в тексті оспореного рішення, прийняв рішення про відміну вищезазначених конкурсних торгів на закупівлю робіт та надіслав «Повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися» за №186/02-40, що позбавило Позивача права на подальше виконання вищевказаних робіт, як це передбачено Договором, та спричинило матеріальні збитки, пов'язані з закупівлею матеріалів для виконання вказаних робіт, вивезенням на даний об'єкт техніки, обладнання, та ухилення Відповідача від оплати за виконані роботи.
Згідно приписів статті 11 Закону комітет конкурсних торгів утворюється замовником для організації та проведення процедур закупівель та діє на засадах колегіальності та неупередженості членів комітету з конкурсних торгів. Рішення комітету з конкурсних торгів оформляється протоколом, який підписується усіма членами комітету, присутніми на засіданні комітету з конкурсних торгів.
Таким чином, на стадії вже завершеної процедури проведених відкритих торгів та виникнення господарських відносин по виконанню окремої господарської угоди (договору), прийняття Відповідачем рішення в односторонньому порядку про їх відміну не відповідає вимогам законодавства України.
Статтями 27, 28, 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель» передбачена процедура розкриття пропозицій конкурсних торгів, розгляд та їх оцінка, відхилення поданих пропозицій.
Як зазначено вище, відповідно ч.1 ст. 31 Закону Відповідач акцептував подану Позивачем пропозицію, визнавши ТОВ «ПМ-Арсенал» переможцем вказаних торгів.
Частиною 1 ст. 32 Закону передбачено, що замовник протягом семи днів з дня укладення договору про закупівлю або прийняття рішення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися подає оголошення про результати проведення процедури закупівлі.
Спірне рішення про відміну торгів від 27.02.2014р. Відповідач міг прийняти до вказаних дій, а саме: до акцептування пропозиції Позивача, публікації оголошення про результати торгів та укладання Договору, за яким станом на 15 грудня 2013 року Позивачем вже виконані роботи на суму 71291,14 грн.
Відповідач не пояснив суду та не обґрунтував свої дії по відміні торгів з посиланням на відповідну норму матеріального права.
Відповідач своїми діями щодо непроведення розрахунку за виконані роботи порушує як умови господарського договору, так і застереження, визначені чинним законодавством щодо належного та добросовісного виконання зобов'язання по договору та недопущення зловживання правом.
Згідно ст. 854 ЦК України замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк.
Відсутність в бюджеті коштів на оплату виконаних робіт не є підставою звільнення відповідача від обов'язку проведення розрахунків за виконані роботи. Суд не враховує заперечення відповідача про те, що підрядник приступив до виконання робіт до отримання коштів з бюджету, оскільки підрядник несе самостійні ризики своєї господарської діяльності. Бюджетні зобов'язання по фінансуванню робіт виникають саме у замовника робіт, а не у виконавця.
Позивачем при зверненні до суду із цим позовом використано належний, в розумінні вимог ст. 16 ЦК України, спосіб захисту його порушеного права.
Відповідно до ст.ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
Позовні вимоги позивача про визнання недійсним рішення відповідача про відміну конкурсних торгів на закупівлю робіт підлягають до задоволення.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на Відповідача повністю та стягнути на користь Позивача 1 218,00 грн. судового збору.
Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення комітету з конкурсних торгів Департаменту капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації про відміну конкурсних торгів на закупівлю робіт по об'єкту: «Черкаський академічний обласний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка по бул. Шевченка, 234, у м. Черкаси - реконструкція», оформленого протоколом №56 засідання комітету з конкурсних торгів, та винесенням «Повідомлення про відміну торгів або визнання їх такими, що не відбулися» за №186/02-40.
Стягнути з Департаменту капітального будівництва Черкаської обласної державної адміністрації, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, код ЄДРПОУ 04014217, номер рахунку в банку невідомий
на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПМ-Арсенал», Черкаська область, Черкаський район, с. Червона Слобода, вул. Першотравнева, 3, код ЄДРПОУ 38447702, номер рахунку в банку невідомий
1 218,00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 16.12.2014р.
Суддя Г.М. Скиба