Справа: № 698/776/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Баранов О.І. Суддя-доповідач: Романчук О.М
Іменем України
16 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Шелест С.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області на постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 13 жовтня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
Позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, в якому просила: зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області, визнавши його дії неправомірними, здійснити перерахунок її пенсії, врахувавши стаж роботи, який дає право на пенсію в повному розмірі - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений стаж, за період з 01.01.2004 року та виплатити їй донараховану суму пенсії за період з 01.01.2014 року. В обґрунтування позову зазначила, що з 16.03.1993 року має статус потерпілої від наслідків аварії на ЧАЕС 4 категорії та з 26.04.1995 року до 01.01.2004 року отримувала пенсію із зменшенням пенсійного віку на 5 років та збільшенням пенсії на 1 відсоток заробітку згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ.
Постановою Катеринопільського районного суду Черкаської області від 13 жовтня 2014 року позовні вимоги задоволено частково. Дії Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області щодо відмови ОСОБА_3 в здійсненні перерахунку пенсії з 01.06.2014 року відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - визнано протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3, починаючи з 01 червня 2014 року, згідно з ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад встановлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок), із виплатою заборгованості, що утворилася, з урахуванням проведених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач та відповідач подали апеляційні скарги.
Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою змінити постанову.
Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів неповного з'ясування обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, та порушення судом норм матеріального права та прийняти нову постанову, якою у задоволені адміністративного позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 14.11.1995 року Управлінням Пенсійного фонду України в Катеринопльському районі ОСОБА_3 з 26.04.1995 року отримує пенсію за віком та знаходиться на обліку в УПФ України в Катеринопільському районі Черкаської області.
З посвідчення серія НОМЕР_2 виданого Катеринопільською райдержадміністрацією 16.03.1993 року, вбачається, що ОСОБА_3 є потерпілою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 4 категорії.
ОСОБА_3 звернулась до УПФ України в Катеринопільському районі з проханням здійснити перерахунок її пенсії з 01.01.2014 року відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З відповіді УПФ в Катеринопільському районі від 20.06.2014 року № 9/к-10 вбачається, що на час призначення пенсії ОСОБА_3 мала стаж роботи 32 роки 1 місяць та її пенсію було обчислено з урахуванням ч.2 ст.56 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 72% заробітку (55% заробітку + 17% - по 1% за кожний рік роботи понад 15 років). Також вбачається, що відповідач на підставі ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням змін внесених до вказаної статті, які набули чинності 12.01.2005 року провів перерахунок пенсії ОСОБА_3, зменшивши розмір доплати за стаж, через обрахування понад нормативного стажу з 20, а не 15 років, як передбачено ч.2 ст.56 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач оскаржив його в судовому порядку.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, яка згідно зі статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму, визначеного законом для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.
Отже, зі змісту положень даної норми вбачається, що збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи здійснюється всім особам, які віднесені до категорії 1, 2, 3 та 4 за дотримання умов щодо стажу роботи та граничного розміру збільшення заробітку.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів звертає увагу, що вищевикладені норми свідчать про те, що ними визначено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Крім того, апеляційний суд погоджується з місцевим судом, що порядок перерахунку пенсій Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не встановлений, тому за аналогією необхідно застосувати абз.2 ч.1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.
Тобто, колегія суддів приходить до висновку про протиправність відмови Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області у перерахунку пенсії надбавки за стаж понад встановлену норму.
Отже при винесенні постанови судом було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування чи зміни.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд, -
Апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Катеринопільського районного суду Черкаської області від 13 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: О.М. Романчук
Судді: Я.Б. Глущенко
С.Б.Шелест
Головуючий суддя Романчук О.М
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.