Справа: № 369/7351/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Дубас Т.В. Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.
Іменем України
27 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,
суддів: Мамчура Я.С.,
Шостака О.О.,
при секретарі: Оліщук А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 13 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області про визнання протиправними дій та скасування рішення,-
ОСОБА_3 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області з позовом до Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області та просила визнати протиправним та скасувати рішення 21 сесії 6-го скликання Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 21 березня 2014 року про відмову у задоволенні клопотання про надання безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,25 га, зобов'язати відповідача винести на найближче засідання сесії Шпитьківської сільської ради та розглянути подане клопотання про надання їй безоплатно у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтовною площею 0,25 га у порядку та строки, передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, та винести мотивоване рішення за результатами розгляду вказаного клопотання.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 13 серпня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачка подала апеляційну скаргу, в якій просила постанову суду першої інстанції скасувати як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що у клопотанні нею було зазначено всі необхідні дані, додано графічні матеріали, а також наведено достатнє обґрунтування наявності у неї права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки без її погодження.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явилися у судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, у січні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Шпитьківської сільської ради з клопотанням щодо отримання безоплатно у власність земельної ділянки. У своєму клопотанні позивачка просила визначити та виділити їй земельну ділянку без її погодження, орієнтовною площею до 0,25 га, в межах с. Лісне, Шпитьківської сільської ради, з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, додавши наявні в неї графічні матеріали.
Рішенням 21 сесії 6-го скликання Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 21 березня 2014 року відповідач, розглянувши звернення позивачки, залишив його без задоволення.
Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що подане позивачкою клопотання про отримання безоплатно у власність земельної ділянки розглянуте відповідачем у спосіб та порядок, передбачений чинним законодавством України, протиправності оскаржуваних позивачем дій та рішень Шпитьківської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області судом не встановлено.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого:
Відповідно до ст. 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з вимогами ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх ' повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
В силу ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, в клопотанні позивачки не було визначено бажане місце розташування земельної ділянки. В свою чергу, ОСОБА_3 просила Шпитьківську раду не погоджувати з нею місце розташування земельної ділянки, а визначити його самостійно.
На думку апелянта, у клопотанні про виділення земельної ділянки нею визначено всі необхідні дані та надано достатнє обґрунтування її права на безоплатне отримання у власність земельної ділянки в адміністративних межах в межах с. Лісне, Шпитьківської сільської ради, без його погодження.
Колегія суддів вважає такі вимоги і посилання апелянта необґрунтованими, оскільки приписами ч. 6. ст. 118 ЗК України чітко закріплено, що на графічних матеріалах, доданих до клопотання, має бути зазначене конкретне місце, яке особа бажає обрати для безоплатної передачі у власність. Зі змісту матеріалів справи вбачається, що позивачка до клопотання додав копію карти в межах с. Лісне, Шпитьківської сільської ради, без визначення конкретної земельної ділянки в його межах, а тому останнє не може вважатися графічним матеріалом бажаного місця розташування земельної ділянки.
При цьому необхідно також зауважити, що процедура вибору земельної ділянки здійснюється саме з метою встановлення можливості відведення тієї чи іншої земельної ділянки для цілей, вказаних у клопотанні, її граничних розмірів та площі, правового режиму, складу угідь земель та вимог щодо відведення земельної ділянки.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком Києво-Святошинського районного суду Київської області про наявність у відповідача достатніх підстав для залишення звернення позивачки без задоволення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального та процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи, колегією суддів не виявлено, суд повно і правильно встановив фактичні обставини справи, правильно визначив правовідносини, що склалися між сторонами, і дав їм належну правову оцінку, - з огляду на що підстави до скасування судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Києво-Святошинського районного суду Київської області від 13 серпня 2014 року, - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 02 грудня 2014 року.
.
Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.
Судді: Мамчур Я.С
Шостак О.О.