09 грудня 2014 р.Справа №804/18454/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
10 листопада 2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1586,64 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог Податкового кодексу України відповідач має узгоджений податковий борг по єдиному податку в сумі 1586,64 грн., який у добровільному порядку не сплачує.
Представник позивача надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що заявлені позовні вимоги підтримує.
Відповідач заперечень на позовну заяву не надав, телефонограмою повідомив, що не заперечує проти позову та просить розглянути справу за його відсутності.
Враховуючи повідомлення належним чином позивача та відповідача про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд дійшов висновку про розгляд справи у письмовому провадженні за правилами частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи та матеріали, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що платник податків фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) перебуває на податковому обліку у Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, є платником єдиного податку.
20 січня 2012 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Нікопольської ОДПІ із заявою про застосування спрощеної системи оподаткування з 1 січня 2012 року за обраним видом діяльності: КВЕД 47.99 «Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами», за ставкою єдиного податку 20% до розміру мінімальної заробітної плати, друга група.
За обліковими даними Нікопольської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області податковий борг фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 становить 1586,64 грн. та виник відповідно до наступного:
- податковою інспекцією проведено нарахування сум єдиного податку в картці особового рахунку платника за 2013 рік з червня по грудень в сумі 229,40 грн. за кожен місяць окремо (20% ставка податку до мінімальної заробітної плати, яка станом на 1 січня 2013 року складала 1147,0 грн.), всього в сумі 1065,80 грн.
У зв'язку із частковою сплатою заборгованості у розмірі 19,16 грн., податковий борг склав 1586,64 грн. (1605,80 грн. - 19,16 грн.).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені Главою 1 Податкового кодексу України.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на шість груп платників єдиного податку.
Так, друга група - фізичні особи-підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень.
Згідно пункту 293.1 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць. Для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до пункту 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Підпунктом 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України визначено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до органу державної податкової служби заяву.
Відповідно до пункту 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Згідно положень статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Так, Нікопольською ОДПІ з метою погашення податкового боргу сформовано та направлено відповідачу податкову вимогу від 10 вересня 2013 року №1727-17 на суму податкового боргу 439,64 грн., яка повернута до податкової інспекції у зв'язку із неврученням адресату..
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача та їх задоволення, оскільки відповідач доказів добровільного погашення заборгованості не надав та визнав заявлені позовні вимоги.
Керуючись статтями 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь бюджету податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1586,64 грн. (одна тисяча п'ятсот вісімдесят шість грн. 64 коп.).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.О. Верба