Ухвала від 28.11.2014 по справі 2а-7101/11/1512

УХВАЛА

28 листопада 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-7101/11/1512

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Куриленко О.М.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

Головуючого: судді Димерлія О.О.

суддів: Єщенка О.В., Романішина В.Л.

розглянув у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Київського районного суду м. Одеси від 26 січня 2012 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, треті особи Одеський обласний військовий комісаріат, військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2011 року позивач звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, треті особи: ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

За результатами розгляду адміністративного позову Київським районним судом м. Одеси 26 січня 2012 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що полягає у невиконанні заходів, спрямованих на перерахунок пенсії ОСОБА_1 в частині відмови проведення перерахунку його пенсії з урахуванням встановлених військовослужбовцям розвідувальних органів Міністерства оборони України надбавок згідно п.5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області в частині відмови в зверненні до ІНФОРМАЦІЯ_2 з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року та з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007року надбавок військовослужбовцям розвідувальних органів Міністерства оборони України. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 30 травня 2011 року здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, враховуючі встановлені п.5 Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року надбавки військовослужбовцям розвідувальних органів Міністерства оборони України та сплатити ОСОБА_1 різницю між перерахованим і фактично отриманим розміром пенсії.

Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 26 січня 2012 року позовні вимоги, заявлені поза межами шестимісячного строку, передбаченого ст. 99 КАС України (чинної на момент розгляду справи) залишено без розгляду. Апеляційна скарга не містить заперечень на зазначену ухвалу.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із відмовою в задоволенні позову.

Справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до п.1 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивач наказом МОУ № 0380 від 18.04.1991 року був звільнений з дійсної військової служби у запас Збройних Сил України.

Перед звільненням позивач проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_2 в званні полковника на посаді начальника напрямку військової частини НОМЕР_2 .

Як вбачається із матеріалів справи, 10.11.2010 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії у зв'язку з введенням постановою КМУ № 1294 нових додаткових видів грошового забезпечення для діючих військовослужбовців розвідувальних органів МОУ.

Листом №2473/Б-11 від 01.12.2010 року відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку, вказуючи на те, що для уточнення правильності визначення розміру грошового забезпечення позивачу необхідно звернутись до військової частини НОМЕР_1 .

05.05.2011 року позивач звернувся із заявою до військової частини НОМЕР_1 , в якій просив повідомити, чи поширюється на нього ст. 21 ЗУ «Про розвідувальні органи України», а саме, в частині визначення розміру грошового забезпечення із якого нараховується пенсія в порядку та розмірах встановлених для співробітників розвідувального органу МОУ.

Листом № 222/4/846 від 25.05.2011 року, військова частина НОМЕР_1 повідомила позивачу про те, що згідно наказу Міністра оборони України № 04 від 29.06.2010 року, посада, яку займав позивач перед звільненням, включена до переліку посад та підрозділів військових частин, на колишніх військовослужбовців яких поширюються заходи соціального захисту, що визначені ст. 21 ЗУ «Про розвідувальні органи України».

03.10.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про звернення до ООВК з вимогою про надання довідки про розмір грошового забезпечення військовослужбовця розвідувального органу МОУ відповідної категорії, згідно Наказу Міністра оборони України № 04 від 29.06.2010 року, для перерахунку пенсії у відповідності із постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року та з урахуванням встановлених постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року надбавок військовослужбовцям розвідувальних органів МОУ провести відповідний перерахунок пенсії.

Відповідач листом № 4499/Б-11 від 01.11.2011 року відмовив позивачу у перерахунку пенсії та у зверненні до ООВК за довідкою про розмір грошового забезпечення військовослужбовця розвідувального органу МОУ відповідної категорії з посиланням на те, що зазначені довідки видає військова частина НОМЕР_1 і підстав для звернення до ООВК немає.

Апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294надано право Міністру оборони України затверджувати схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців певних категорій, до яких відносився позивач до звільнення.

Так, відповідно до Преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб'цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 63 названого Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною 3 названої статті Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01 січня 2008 року було підвищено рівень грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 3 цієї постанови були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

На підставі п. 1 названого Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) та наукових установ Збройних Сил України, відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України видано наказ від 28 липня 2008 року № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».

Даним наказом Міністр оборони України реалізував надане йому право установлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.

Враховуючи, що названим вище наказом Міністра оборони України встановлено нові посадові оклади для певної категорії військовослужбовців, в тому числі новий посадовий оклад за посадою, з якої позивача звільнено з військової служби в запас з призначенням пенсії військовослужбовця, колегія суддів апеляційного суду на підставі наведених вище положень ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» приходить до висновку про наявність у позивача права на перерахунок з 30 травня 2011 року пенсії, виходячи з розміру посадового окладу, обчисленого відповідно до наказу Міністра оборони України від 28 липня 2008 року № 377. При цьому, як прямо зазначено в Преамбулі названого наказу, цей наказ видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відмовивши позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням передбачених п. 5 Постанови КМУ № 1294 надбавок військовослужбовцям розвідувальних органів МОУ, відповідач порушив право позивача на соціальний захист, що визначений ст. 21 ЗУ «Про розвідувальні органи України».

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову місцевого суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 197, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення, постанову Київського районного суду м. Одеси від 26 січня 2012 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Суддя-доповідач: О.О. Димерлій

Суддя: О.В. Єщенко

Суддя: В.Л. Романішин