05 грудня 2014 р. Справа № 804/19912/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Серьогіної О.В.
при секретарі судового засідання Бурцевої Я.Е.
за участю:
представника позивача Тронько В.В.
представника відповідача Старини В.Б.
представника відповідача Ятченко С.Г.
представника відповідача Бойко Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за поданням Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС" про підтвердження обгрунтованості застосування арешту майна, -
03.12.2014 Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з поданням до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС", в якому просить підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що внаслідок відмови платника податків у допуску службових осіб позивача до проведення документальної позапланової виїзної перевірки було прийнято рішення від 03.12.2014 року про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.12.2014 року було призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 05.12.2014 року.
У судове засідання з'явилися представники позивача та відповідача.
Представник позивача подання підтримав та просив суд його задовольнити.
Представники відповідача заперечували проти задоволення подання у зв'язку з тим, що заявник не мав підстав для проведення позапланової перевірки.
Розглянувши матеріали справи та доводи подання, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Статтею 183-3 КАС України встановлено, що провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі, зокрема, подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Перевірка обґрунтованості накладення адміністративного арешту майна передбачає встановлення судом наявності підстав для застосування адміністративного арешту, визначених пунктом 94.2 статті 94 Податкового кодексу України. Предметом перевірки є відповідність рішення керівника податкового органу (його заступника) про накладення адміністративного арешту на майно платника податків умовам, за яких таке рішення може бути ухвалено.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС" перебуває на обліку в Новомосковській об'єднаній державній податковій інспекції головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Як вбачається з матеріалів справи, 28.11.2014 року позивачем винесено наказ № 735 «Щодо організації та проведення документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС".
02.12.2014 року позивачем було складено акт № 679/221/370045-11 про відмову ТОВ "МЕТАЛ-СТАТУС" та/або посадових (службових) осіб платника податків і його уповноважених представників від допуску до проведення перевірки.
03.12.2014 року в.о. начальника Новомосковської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС" (код ЄДРПОУ 37004571).
Статтею 75 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Пунктом 81.2. ст. 82 Податкового кодексу України встановлено, у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків у допуску службових осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
Підпунктом 94.2.3 пункту 94.2 ст. 94 арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких причин: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для ії проведення або від допуску посадах осіб органу державної податкової служби.
В свою чергу статтею 94 Податкового кодексу України визначено поняття, умови та порядок застосування адміністративного арешту майна платника податків.
У відповідності з п. 94.3., п. 94.4., п. 94.10. Податкового кодексу України арешт майна полягає у забороні платнику податків вчиняти щодо свого майна, яке підлягає арешту, дії, зазначені у пункті 94.5 цієї статті. Арешт майна може бути повним або умовним. Повним арештом майна визнається заборона платнику податків на реалізацію прав розпорядження або користування його майном. У цьому випадку ризик, пов'язаний із втратою функціональних чи споживчих якостей такого майна, покладається на орган, який прийняв рішення про таку заборону. Арешт на майно може бути накладено рішенням керівника органу державної податкової служби (його заступника), обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом.
У відповідності до п.2 ч.1 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження у справах за зверненням органів державної податкової служби при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Подання органу державної податкової служби щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Частиною четвертою статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання в разі, якщо, зокрема, із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Відповідно до ст.183-3 КАС України, норми КАС України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 183-3 цього Кодексу. Тому сторони у процесі розгляду подання податкового органу користуються всіма правами, які мають позивач та відповідач згідно з нормами КАС України, за винятком тих, що не можуть бути реалізовані за змістом статті 183-3 зазначеного Кодексу.
Відповідно до п. 2 ч .4 ст. 183-3 КАС України суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання у разі, якщо з поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.
Спір про право в контексті розглядуваної норми має місце в разі, якщо предметом спору є правовідносини, існування яких є передумовою виникнення підстав для застосування спеціальних заходів, перелічених у статті 183-3 КАС України.
Зокрема, спір про право наявний у разі, коли платник податків висловлює незгоду з рішенням податкового органу, що було підставою для виникнення обставин для внесення відповідного подання.
В судовому засіданні представники відповідача заперечували проти задоволення подання у зв'язку з тим, що заявник не мав підстав для проведення позапланової перевірки. Зважаючи на вищевикладене, на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, провадження у справі підлягає закриттю оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного судочинства, яким є провадження за поданням податкового органу.
Згідно з частиною другою статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд роз'яснює, що відповідні вимоги підлягають розгляду в Дніпропетровському окружному адміністративному суді, але в загальному порядку позовного провадження.
Закриття провадження у справі за поданням податкового органу не позбавляє заявника права звернутися до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.
Керуючись ст. 157, 160, 165, 183-3, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Провадження в адміністративній справі №804/19912/14 за поданням Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕТАЛ-СТАТУС" про підтвердження обгрунтованості застосування арешту майна - закрити.
Роз'яснити заявнику, що в даному випадку він має право звернутися з тими самими вимогами до суду в загальному порядку.
Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі складення ухвали у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дата складення та підписання ухвали в повному обсязі - 10.12.2014 р.
Суддя О.В. Серьогіна