Постанова від 11.12.2014 по справі 577/6016/14-а

Справа № 577/6016/14-а

Провадження № 2-а/577/132/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" грудня 2014 р. м. Конотоп

Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:

головуючого-судді Гетьмана В.В.,

при секретарі Лиховоз Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м іста Конотопа адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі про визнання відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, протиправною та зобов”язання призначити таку пенсію,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом та просить визнати відмову УПФ України в м. Конотоп та Конотопському р-ні щодо призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах протиправною і зобов”язати призначити таку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 26.02.2014 р. Вимоги обгрунтовує тим, що 26.02.2014 р. звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії зі зменшенням віку додатково на 8 років, згідно ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, але отримав відмову у зв”язку з відсутністю документів, які підтверджують факт участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р. Вважає, відмову неправомірною, оскільки Сумською обласною державною адміністрацією на підставі наданих ним документів підтверджуючих роботу у 1987 р. в населених пунктах зони відчуження, кількість відпрацьованих днів та виплату заробітної плати з урахуванням коефіцієнта, йому було видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що і змусило звернутись з позовом до суду.

Позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник Управління пенсійного фонду України в м. Конотопі та Конотопському районі за дорученням Тарасенко О.М. заперечує задоволенню позовних вимог.

Суд, вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.

Так, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 12.05.1987 р. по 06.09.1987 р. був направлений та виконував роботи пов”язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 р. (а.с. 3-4, 7,11-16), листами УПФУ від 11.3.2014 р., 03.07.2014 р. та 24.10.2014 р. йому було відмовлено у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с. 8-10).

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (надалі - Закон), особами, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно зі ст. 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 р.р. незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 р.р. - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Ст. 14 Закону визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Так, зокрема учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 р. незалежно від кількості робочих днів, відносяться до 2 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чернобильської катастрофи.

Єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи”, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС” або “Потерпілий від Чорнобильської катастрофи” .

Як встановлено судом позивач є учасником ЛНА на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням, яке дійсне до теперішнього часу (а.с. 6).

Відповідно до ст. 55 Закону, особам, які працювали у зоні відчуження у 1987 р. не менше 14 календарних днів, пенсія за віком призначається зі зниженням пенсійного віку на 8 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. №22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122.

Ст. 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюються Кабінетом Міністрів.

Згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637, для підтвердження спеціального трудового стажу (пільгового стажу або за вислугу років) приймаються лише уточнюючі довідки підприємств, установ організацій, або їх правонаступників.

За правилами ч. 1 ст. 101 Закону “Про пенсійне забезпечення” органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організації і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі. Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган.

П. 2 вищевказаної постанови передбачено, що у разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. Крім того, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Таким чином, призначаючи пенсію на пільгових умовах необхідно враховувати її вид та особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників.

Для осіб, які працювали в зоні відчуження, документом, що підтверджує період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС може бути будь-який документ, виданий у період роботи в зоні відчуження організацією чи установою, розташованими в зоні (первинний документ), в якому зазначені: період роботи, населений пункт чи об”єкт, де проводились роботи. Такими документами можуть бути первинні довідки, первинний табель обліку робочого часу, дорожні листки тощо.

Суд зазначає, що для підтвердження періоду роботи в зону відчуження в 1987 р. позивачем були надані архівні довідки, якими підтверджено приймання участі ОСОБА_1 у роботах у зоні відчуження не менше 14 календарних днів у 1987 р. (а.с. 11-12). Також період роботи останнього в зоні відчуження в 1987 р. підтверджується відомостями та довідкою про нарахування заробітної плати з урахуванням коефіцієнта 2, довідкою командира військової частини №57278 про знаходження останнього на ліквідації наслідків на ЧАЕС (а.с. 13-15).

Таким чином, суд приходить до висновку, що для призначення пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС були наявні усі необхідні для цього документи, а саме: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відомості та архівні довідки про нарахування заробітної плати з урахуванням коефіцієнта 2, у зв”язку з чим рішення УПФ України в м. Конотоп та Конотопському р-ні щодо відмови в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є неправомірним.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб”єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій)4 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що відповідач при прийнятті рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, не дотримався критеріїв-принципів обґрунтованості, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення: добросовісності; розумності та пропорційності, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Суд не погоджується з позицією відповідача, що відсутні підстави для підтвердження періоду роботи в зоні відчуження позивачем на підставі наданих документів. Факт роботи позивача у зоні відчуження у 1987 р. не менше 14 календарних днів підтверджується вищевказаними документами.

Суд вважає, що ОСОБА_1 не пропущено строк звернення з адміністративним позовом до суду, оскільки останній на підтвердження своїх вимог на кожну з відмов відповідача від 11.03.2014 р. та 03.07.2014 р. додатково надавав докази і лише вичерпавши такі, оскаржив останню за датою відмову.

Керуючись ст.ст. 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст.ст. 3, 10, 69-71, 94, 99, 100, 158-161 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати неправомірним відмову Управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку ОСОБА_1 .

Зобов”язати Управління пенсійного фонду України в м. Конотоп та Конотопському районі призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС з 26 лютого 2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з моменту її проголошення.

Суддя: В. В. Гетьман