Справа № 591/8277/14-а Провадження № 2-а/591/494/14
12 грудня 2014 року
Зарічний районний суд м. Суми
в складі головуючого судді -Прокудіної Н.Г.
при секретарі - Різниченко Н.А.
розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
Позивач просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, а саме : зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах, починаючи з 01 листопада 2014 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», виходячи з розміру 90% заробітної плати з урахуванням довідки Сумської митниці Міндоходів від 01.10.2014 року за № 05.02/178, повернути сплачений при зверненні до суду судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 01.02.2008 року йому була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу", але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань . 01.10.2014 року Сумська митниця Міндоходів видала йому довідку від 01.10.2014 року за № 05.02/178 про заробітну плату для перерахування пенсії. 10.10.2014 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 ЗУ «Про державну службу» пенсії державного службовця з урахуванням довідки Сумської митниця Міндоходів від 01.10.2014 року за № 05.02/178. 27.10. 2014 року йому було відмолено у перерахунку пенсії , оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань при наданні щорічної відпустки не належить до заохочувальних виплат і надаються державним службовцям у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати. Вважає відмову в перерахунку пенсії неправомірною та зазначає, що такою відмовою відповідачем порушені ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст. 41 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", також зазначає, що такі дії відповідача суперечать правовій позиції, висловленій в постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
Представник позивача в письмовій заяві позовні вимоги підтримав повністю, просить їх задовольнити.
Представник відповідача в письмові заяві заперечує проти позову в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з наступних підстав.
З наданих письмових доказів вбачається, що з 01.02.2008 року позивачу була призначена пенсія державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України „Про державну службу", але при нарахуванні і призначенні пенсії не була врахована матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
10.10.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії та надав довідку Сумської митниці Міндоходів від 01.10.2014 року за № 05.02/178 (а.с.11). Однак листом від 27.10.2014 року за № 475/с позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії (а.с.13).
Правовідносини, що склалися між сторонами, врегульовані ст.ст. 33, 37 Закону України „Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України „Про оплату праці", ст. 66 Закону України „Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 41, 45, 48 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату
(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Одночасно суд враховує, що перерахунок пенсії здійснюється з дати звернення за таким перерахунком та надання всіх необхідних додатків. У разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа (ст.84 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Оскільки, позивач вперше звернувся до відповідача 27.10.2014р., тому перерахунок слід здійснювати з 01 листопада 2014 року.
Тому, суд вважає протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в. м. Сумах здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця, на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу», та позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 73 грн.08 коп., однак відповідно до п.9.ч.1.ст.5 Закону України «Про судовий збір » звільнений від сплати судового збору, то судовий збір підлягає поверненню.
Враховуючи, що вимоги задоволено, а позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід 2 групи, то необхідно стягнути судові витрати з Державного бюджету України відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст.2, 9, 41, 98-100, 158-163, 256 КАС України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах щодо відмови у перерахунку раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1 з урахуванням довідки Сумської митниці Міндоходів від 01.10.2014 року за № 05.02/178.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Сумах здійснити з 01 листопада 2014 року перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру 90% заробітної плати з урахуванням довідки Сумської митниці Міндоходів від 01.10.2014 року за № 05.02/178.
Стягнути з Державного бюджету України судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 гривні 08 копійок, сплачений на підставі квитанції № 0.0.313015723.2 від 05.11.2014 року через ПАТ КБ «Приватбанк» м.Суми , отримувач УДКСУ у м.Суми, рахунок отримувача : 31212206700003, код отримувача : 37970593, код банку отримувача : 837013.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Н.Г.Прокудіна