24 листопада 2014 року Справа № 9104/128126/11
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Пліша М.А.,
суддів Шинкар Т.І., Ільчишин Н.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Рівне на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року по справі за позовом державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» до державної податкової інспекції у м. Рівне, третя особа спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків у м. Львові про скасування податкового повідомлення-рішення, -
державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» звернулось в суд першої інстанції з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Рівне, третьої особи спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Львові в якому просило, з урахуванням уточнень(а.с.257-259 т.2) визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача № 0004892342/0 від 22.12.2010 року, № 0005012342/0 від 28.12.2010 року. № 0005152342/0 від 30.12.2010 року та № 0001052342/0 від 23.03.2011 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Рівне № 0004892342/0 від 22.12.2010 року, № 0005012342/0 від 28.12.2010 року. № 0005152342/0 від 30.12.2010 року та № 0001052342/0 від 23.03.2011 року.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції державна податкова інспекція у м. Рівне оскаржила його в апеляційному порядку, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що у ході проведення документальної перевірки встановлено, що період який перевіряється ВП «Вокзал станції Рівне», ВП «Рівненська дистанція колії» та «Рівненська дистанція водопостачання» крім доходів від господарської діяльності залізничного транспорту одержували доходи не від господарської діяльності залізничного транспорту.
Перевіркою встановлено, що в порушення пп. 2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону України «'Про оподаткування прибутку підприємств», де зазначено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи ВП «Рівненська дистанція водопостачання», ВП «Вокзал станції Рівне», ВП «Рівненська дистанція колії» всі доходи оподатковували в управлінні Львівської залізниці.
Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту затверджується Кабінетом Міністрів України. Крім цього, в листі ДПА України від 15.05.2006р. № 5545/5/15-0315 «Про сплату податку на прибуток структурними підрозділами управлінь залізниці» зазначено, що оскільки Закон для головного підприємства та його філії не передбачає такої форми сплати податку на прибуток, централізована, при цьому платниками податку на прибуток є як головні підприємства, так і їх структурні підрозділи, то сплата податку на прибуток, отриманий не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичної особи, здійснюються цими підрозділами самостійно.
Переліком робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.1998р. № 173 обумовлено, що основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу. Прибуток від послуг, що не входить до переліку робіт та послуг діяльності залізничного транспорту, відповідно до пп.2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» має бути оподаткований.
Згідно з пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2 згаданого Закону платниками податку на прибуток, одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. Враховуючи викладене, прибуток, одержаний від операцій, не пов'язаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту.
Крім того, ВП «Вокзал станції Рівне», ВП «Рівненська дистанція колії» та «Рівненська дистанція водопостачання» не зареєструвались платниками податку на прибуток в ДПІ у м. Рівне і не подало до ДПІ у м. Рівне податкові декларації з податку на прибуток IV квартал 2008 року. І квартал 2009 року, за 1-ше півріччя 2009 року. III квартал 2009року, І квартал 2010 року. І-ше півріччя 2010 року.
Відповідно до пп. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Враховуючи вище наведене просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2011р. та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено, що ДТГО «Львівська залізниця» зареєстроване 16 березня 1992 року, місцезнаходження юридичної особи: м. Львів, вул. Гоголя. 1. Позивач перебуває на обліку як платник податків в СДПІ по роботі з ВПП у м. Львові. Відокремлений підрозділ «Вокзал станції Рівне» має статус підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» без права юридичної особи, що підтверджується відповідною довідкою та положенням, та не є платником податку на прибуток, оскільки такий сплачується консолідовано через управління Львівської залізниці. ДПІ у м. Рівне проведено планову перевірку ВП «Вокзал станції Рівне», за наслідками якої складено акт від 20.12.2010 № 2076/23-100/26010065 «Про результати виїзної планової перевірки відокремленого підрозділу «Вокзал станції Рівне» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р.» та зроблено висновок, що відокремлений підрозділ порушив вимоги пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме - не зареєструвався платником податку на прибуток і не подало декларації з цього податку за період, що перевірявся, занизив податок на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, на загальну суму 36605 грн. На підставі висновків акта перевірки орган ДПС прийняв податкове повідомлення-рішення від 30.12.2010 № 0005152342/0, згідно якого ДТГО «Львівська залізниця» в особі ВП «Вокзал станції Рівне» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 36605,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 16853,00 грн., а всього - 53458 грн.
Відокремлений підрозділ «Дистанція колії Рівне» має статус підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» без права юридичної особи, що підтверджується відповідною довідкою та положенням та не є платником податку на прибуток, оскільки такий сплачується консолідовано юридичною особою. ДПІ у м. Рівне проведено планову перевірку ВП «Дистанція колії Рівне», за наслідками якої складено акт від 16.12.2010 № 2066/23-100/01070860 «Про результати планової виїзної перевірки відокремленого підрозділу «Рівненська дистанція колії» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р.» згідно якого орган ДПС дійшов висновку, що відокремлений підрозділ порушив вимоги пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п.4.1. ст. 4. п.11.3 ст. 11, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме - не зареєструвався платником податку на прибуток і не подав декларації з цього податку за період, що перевірявся; занизив валовий дохід на загальну суму 2188 грн. та, відповідно, занизив податок на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту. На підставі висновків акта перевірки орган ДПС прийняв податкове повідомлення - рішення від 28.12.2010 № 0005012342/0, згідно якого ДТГО «Львівська залізниця» в особі ВП «Рівненська дистанція колії» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 546,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 1700,00 грн., разом - 2246,00 грн.
Відокремлений підрозділ «Рівненська дистанція водопостачання» має статус підрозділу ДТГО «Львівська залізниця» без права юридичної особи, що підтверджується відповідною довідкою та положенням, та не є платником податку на прибуток, оскільки такий сплачується консолідовано юридичною особою. ДПІ у м. Рівне проведено планову перевірку ВП «Рівненська дистанція водопостачання», за наслідками якої складено акт 08.12.2010 № 1996/23-100/00267246 «Про результати планової виїзної перевірки відокремленого підрозділу «Рівненська дистанція водопостачання» Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 р. по 30.06.2010 р.» згідно якого орган ДПС дійшов висновку, що відокремлений підрозділ порушив вимоги пп. 2.2.2 п. 2.2 ст. 2, п.4.1. ст. 4, п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме - не зареєструвався платником податку на прибуток і не подав декларації з цього податку за період, що перевірявся; занизив податок на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, на 5480 грн. На підставі висновків акта перевірки орган ДПС прийняв податкове повідомлення-рішення від 22.12.2010 № 0004892342/0, згідно якого ДТГО «Львівська залізниця» в особі ВП «Рівненська дистанція водопостачання» визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у сумі 5480,00 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію у розмірі 3366,30 грн., разом - 8846,30 грн.. Окрім цього, на підставі рішення про результати розгляду скарги від 21.01.2011 № 2227/25-09, відповідачем винесено ще одне податкове повідомлення-рішення від 23.03.2011 № 0001052342, у якому визначено додатково суму штрафної санкції у розмірі 3426,30 грн.
Розглядаючи спір суд першої інстанції вірно зазначив, що відповідно до п. 2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Підпунктом 2.2.2. тієї ж статті передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України «Про залізничний транспорт» залізничний транспорт - це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо, Частиною п'ятою ст. 4 вказаного Закону передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України. З урахуванням цього суд вірно вважав, що поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи» і «структурні підрозділи залізниці» не можна ототожнювати, оскільки вони є різними. У статті 5 цього ж Закону визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю і управління ним здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Крім того, передача в оренду, обмін та надання в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.
Згідно п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою КМУ від 29.02.1996р. № 262 до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом. Згідно ж п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
У даній спірній ситуації з'ясовано, що відокремлені підрозділи ДТГО «Львівська залізниця» - «Вокзал станції Рівне», «Дистанція колії Рівне» та «Рівненська дистанція водопостачання» не відповідають ознакам встановленим законодавством для підприємств, оскільки не являються юридичними особами, діють на підставі Положень, а не Статутів. Державне територіально-галузеве об'єднання «Львівська залізниця» відповідно до вищевказаних вимог ГК України діє на підставі Статуту, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 31.01.2006р. №80 та зареєстрованому державним реєстратором 06.02.2006 за №14151050051000929.
Нормами Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» встановлено, що платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Згідно пункту 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
З огляду на викладене суд першої інстанції правильно вважав, що відокремлені підрозділи залізниці - Управління будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд №3 «Вокзал станції Рівне», «Дистанція колії Рівне» та «Рівненська дистанція водопостачання» не можуть відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не можуть бути самостійними платниками податку на прибуток, а відтак не зобов'язані були подавати декларації з податку на прибуток до ДПІ у м. Рівне.
Крім того суд першої інстанції встановив, що позивач у спірних правовідносинах керувався наданими ДПА України податковим роз'ясненням від 13.09.2004 № 7979/6/15-1116. від 13.09^04 № 7979/6/15-1116 від 10.07.2002 № 10777/7/15-1117, згідно з якими платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. А відповідно до пп. «д» пп. 4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого йому податкового роз'яснення. Згідно роз'яснення ДПА України від 13.09.2004р. № 7979/6/15-1116 платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, є: підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, які мають статус юридичних осіб. Отже в роз'ясненні визначено два суб'єкти господарювання, які є платниками податку на прибуток, що одержаний від інших складових загальної господарської діяльності, а саме: підприємство залізничного транспорту, яке є юридичною особою; структурний підрозділ підприємства залізничного транспорт), який є юридичною особою.
Оскільки відокремлені підрозділи «Вокзал станції Рівне», «Дистанція колії Рівне» та «Рівненська дистанція водопостачання» не відносяться ні до першої, ні до другої категорії, то відповідно суд дійшов обгрунтованого висновку, що податок на прибуток, одержаний від діяльності цих відокремлених підрозділів, правомірно задекларований і сплачений юридичною особою - ДТГО «Львівська залізниця», що підтверджено копіями декларацій ДТГО «Львівська залізниця» за період з IV кварталу 2008 року по І півріччя 2010 року, платіжними дорученнями та банківськими виписками по операціях ДТГО «Львівська залізниця» за 2008 рік на загальну суму 78093576.0 грн.. за 2009 рік на загальну суму 192167524,0 грн., за І півріччя 2010 рік на загальну суму 145384500,0 грн.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а постанова відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, ст.205, ст.206, ст. 254 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Рівне - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 червня 2011 року по справі № 2а-3290/11/1370 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя М.А. Пліш
Судді Т.І. Шинкар
Н.В. Ільчишин