08 грудня 2014 року Чернігів Справа № 825/2240/14
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Розмовенко А.О.,
представника позивача Єремова М.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехсоюз» до Управління Держземагенства у Ніжинському районі Чернігівської області про визнання протиправними дій та витягу, його скасування, -
до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротехсоюз» (далі - позивач, ТОВ «Агротехсоюз») до Управління Держземагенства у Ніжинському районі Чернігівської області (далі-відповідач, Управління Держземагенства), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління Держземагенства в частині застосування коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного призначення - 2,5 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 1,5000 га, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002, розташованої за адресою: вул. Леніна, 2-б, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області;
- визнати протиправним та скасувати витяг Управління Держземагенства від 03.06.2014 № 02-14/30 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною площею 1,5000 га, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002, розташованої за адресою: вул. Леніна, 2-б, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що витяг Управління Держземагенства від 03.06.2014 № 02-14/30 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, загальною площею 1,5000 га, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002, розташованої за адресою: вул. Леніна, 2-б, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області, в якому вказано коефіцієнт функціонального використання для земель комерційного призначення-2,5, складений з порушенням приписів законодавства України без врахування факторів, які мають значення для здійснення такого розрахунку. За таких обставин вважає оскаржуваний витяг протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Також просив суд звернути увагу на висновок земельно-технічного дослідження від 17.11.2014 та на те, що копія оскаржуваного витягу завірена - 02.06.2014, тобто раніше ніж складений оскаржуваний витяг.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача. Як на підставу заперечень посилався на те, що основним видом економічної діяльності позивача є оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткуванням, тобто позивач здійснює комерційну діяльність, яка підпадає під опис економічної діяльності на землях, що використовуються в комерційних цілях. Відповідно до додатку 1 до Порядку нормативної грошової оцінки земель коефіцієнтом, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) комерційного призначення є 2,5. Отже, відповідач, визначаючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1,5000 га, розташованої за адресою вул. Леніна, 26, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області (кадастровий номер 7423381900:01:004:0002), яка використовується в комерційних цілях, правильно застосувало значення функціонального коефіцієнта.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд встановив наступне.
ТОВ «Агротехсоюз» є власником нерухомого майна, а саме - нежитлових будівель загальною площею 1281,1 кв.м, що розташовані за адресою вул. Леніна, 26, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області, що підтверджується договором купівлі-продажу від 19.08.2011, посвідченого приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_2 за реєстровим № 2438 (а.с.17-20) та зареєстрованого в КП «Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації», що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав №31168124 від 02.09.2011 (а.с.21).
У пункті 2 вказаного договору зазначено, що об'єкт нерухомості знаходиться на земельній ділянці площею 0,4716 га , кадастровий номер 7423381900:01:004:0002
Згідно витягу з Державного земельного кадастру від 26.03.2013 про земельну ділянку кадастровий номер 7423381900:01:004:0002, цільове призначення земельної ділянки вказано для промисловості, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості(а.с.40).
Управлінням Держземагенства у Ніжинському районі Чернігівської області складений витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1,5000га за адресою: вул. Леніна, 26, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області №02-14/30 від 03.06.2014, в якому коефіцієнт (Кф) функціонального використання вказано - 2,50, нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 03.06.2014 - 765 180,45 грн. (а.с.66).
Не погодившись з діями відповідача в частині застосування вказаного коефіцієнта та витягом із нормативної грошової оцінки земельної ділянки №02-14/30 від 03.06.2014, позивач звернувся до суду.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України від 25.10.2001 № 2768 та Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженим наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 № 18/15/21/11 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 за № 388/12262 (далі - Порядок).
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, законом покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх рішень на відповідача, як суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони в тому числі у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно з частиною першою статті 13 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться серед іншого, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.1995, затверджена Методика нормативної грошової оцінки з земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно з якою враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т.д.).
Відповідно до підпункту 3.1 пункту 3 Порядку в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до пункту 3.3 пункту 3 Порядку нормативна грошова оцінка прямо пропорційно залежить, зокрема, від витрат на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; коефіцієнту, який характеризує місце розташування земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначаються за формулою, одним із показників якої є «Кф» - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.
Значення коефіцієнту «Кф» визначається залежно від категорії земель за функцією використання, коду розділу КВЕД, склад категорії земель та встановлено у додатку 1 «Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)» (далі - Додаток 1) вказаного Порядку.
Згідно з Додатком 1 до земель комерційного використання (категорія земель за функцією використання) застосовується Кф - 2,5.
Згідно з Додатком 1 Кф - 0,5 застосовується до складу категорії земель, а саме: землі зелених насаджень (землі зелених насаджень загального та спеціального користування); землі кладовищ та крематоріїв; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого та рекреаційного призначення (за винятком земель, віднесених до категорії 092.7); землі історико-культурного призначення; землі лісового господарства і пов'язані з ним послуги; землі під водою, у тому числі, з площею акваторії до 50 га включно; землі запасу та резервного фонду; землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми №№ 6-зем, 6а-зем, 66-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.98 № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 за № 788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики (п. 3.5. Порядку).
Відповідно до пункту 3.5 Порядку коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності. Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики. Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Як вбачається із земельно-кадастрової інформації, вид цільового використання земельної ділянки, кадастровий номер 7423381900:01:004:0002 - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (а.с.28). Згідно витягу з Державного земельного кадастру від 26.03.2013, цільове призначення вказаної земельної ділянки: для промисловості, категорія земель: землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель і споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості(а.с.40).
Посилання позивача на висновок експертного земельно-технічного дослідження від 17.11.2014 № 147239/14-41 (а.с.144-153), в якому зазначено, що при формуванні Витягу № 02-14/30 мав бути застосований не коефіцієнт функціонального використання для земель комерційного використання -2,5, а коефіцієнт розрахований як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання, судом до уваги не приймається, оскільки даний висновок в розумінні статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України не є експертним висновком, а підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно підтверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Доказів на підтвердження таких даних позивачем суду не надані.
Отже, відповідач, визначаючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 1,5000 га, розташованої за адресою: вул. Леніна, 26, с. Вертіївка Ніжинського району Чернігівської області (кадастровий номер 7423381900:01:004:0002 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому витяг від 03.06.2014 № 02-14/30 є правомірним.
Що стосується посилань позивача на те, що копія оскаржуваного витягу завірена - 02.06.2014 (а.с.66) раніш ніж складений оскаржуваний витяг (03.06.2014), то суд зазначає, що рішення суб'єкта владних повноважень не може бути скасовано лише з формальних підстав.
Відповідач довів правомірність своїх дій та оскаржуваного витягу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивачу не повертаються.
Керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 9, 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Чернігівський окружний адміністративний суд, -
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехсоюз», - відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, встановленого статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя підпис І.І. Соломко
З оригіналом згідно
Суддя І.І. Соломко