Ухвала від 29.10.2014 по справі П/811/282/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2014 рокусправа № П/811/282/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.

суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Гайворонське автотранспортне підприємство № 13538" на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 березня 2014 року по справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області , третя особа- Публічне акціонерне товариство "Гайворонське автотранспортне підприємство № 13538" про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області, третя особа - Публічне акціонерне товариство "Гайворонське автотранспортне підприємство № 13538", в якому просить визнати протиправними дії та скасувати рішення.

Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 березня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Гайворонської районної державної адміністрації, в особі конкурсного комітету по проведенню конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, щодо визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, а саме по маршрутах Гайворон-Чемерпіль, Гайворон-Таужне, Гайворон-Могильне, Гайворон-Долинівка.

Визнано протиправним та скасовано рішення конкурсного комітету по проведенню конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, організатором якого є Гайворонська районна державна адміністрація, щодо визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, а саме по маршрутах Гайворон-Чемерпіль, Гайворон-Таужне, Гайворон-Могильне, Гайворон-Долинівка., яке оформлене Протоколом засідання конкурсного комітету з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району № 4 від 27.12.2013 року.

Визнано результати конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, а саме, по маршрутах Гайворон-Чемерпіль, Гайворон-Таужне, Гайворон-Могильне, Гайворон-Долинівка, проведеного 27 грудня 2013 року, організатором якого є Гайворонська районна державна адміністрація, недійсними.

Вирішено питання про судові витрати по справі.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, у поданій апеляційній скарзі третя особа вказує на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Представники сторін в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 4 ст. 196 та ст. 41 КАС України не перешкоджає розгляду справи без фіксування судового засідання технічними засобами.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності 13.01.2005 року Гайворонською РДА Кіровоградської області.

Види діяльності за КВЕД: інший пасажирський наземний транспорт, н.в.і.у.; торгівля автомобілями та легковими автотранспортними засобами; технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; торгівля іншими автотранспортними засобами; надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (а.с.12).

Відповідно до Ліцензії серії НОМЕР_1, виданої Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті 26.01.2010 року, позивач має право надавати послуги з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт" (а.с.60).

Розпорядженням голови Гайворонської РДА від 29.05.2013 року №131-р "Про організацію перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району", затверджено Положення про конкурсний комітет з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району та склад конкурсного комітету (а.с.25-31).

На виконання Розпорядження, в районній газеті "Гайворонські вісті" від 26.11.2013 року (№90) було опубліковано оголошення про проведення конкурсу.

11.12.2013 року позивачем подано заяву та відповідний пакет документів для участі в конкурсі до Гайворонської РДА Кіровоградської області (а.с.56-68).

Розпорядженням голови Гайворонської РДА від 25.12.2013 року № 397-р, у зв'язку з кадровими змінами, затверджено новий склад конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів на перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території району (а.с.32-34).

27 грудня 2013 року ( в день проведення конкурсу) позивача знято з конкурсу "на підставі поданих ним додаткових матеріалів, що засвідчують подання недостовірної інформації ФОП ОСОБА_1", що відображено в Протоколі засідання конкурсного комітету № 4 від 27.12.2013 року (далі - Протокол № 4 від 27.12.2013 р.).

Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів зазначає, що правовідносини, що виникли між сторонами регулюються Законом України "Про місцеві державні адміністрації", Законом України "Про автомобільний транспорт" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 "Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування".

Також, слід зазначити, що у відповідності до приписів ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до положень ст. 7 Закону України "Про автомобільний транспорт", організація пасажирських перевезень на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) покладена на обласні держадміністрації, які, зокрема зобов'язані проводити конкурс на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування та забезпечувати укладання договору на автобусних маршрутах загального користування із автомобільним перевізником - переможцем конкурсу на приміських та міжміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути).

В силу ст. 44 Закону, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Положеннями ст. 43 цього Закону передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, п. 4 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року № 1081 (далі - Порядок) визначено, що організатором на автобусному маршруті загального користування є: обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території області (внутрішньообласний маршрут).

Конкурсний комітет - постійний або тимчасовий орган, утворений організатором для розгляду конкурсних пропозицій та прийняття рішення про визначення переможця конкурсу (п.2 Порядку).

Згідно з п. 19 Порядку №1081, переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.

Пунктом 29 Порядку № 1081 визначено, що для участі у конкурсі автомобільний перевізник подає на кожний об'єкт: окрему заяву, копію свідоцтва про державну реєстрацію, нотаріально завірену копію ліцензії, перелік транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті, копії ліцензійних карток, документ що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі, копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів, письмову інформацію про наявність або відсутність транспортних засобів, що пристосовані для перевезення осіб з особливими потребами пасажирів, анкету відповідно до п. 32 цього Порядку № 1081, в якій передбачаються питання, що будуть враховані під час перевірки достовірності відомостей, що містяться у документах для участі у конкурсі, та під час підрахунків за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів.

Пунктом 41 Порядку передбачено, що під час проведення конкурсу представники організатора та органів державного контролю, які входять до складу конкурсного комітету, відповідно до їх компетенції надають інформацію про діяльність перевізника-претендента.

Згідно з приписами ст. 45 Закону України "Про автомобільний транспорт" до участі в конкурсі не допускається автомобільні перевізники, які подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію.

У відповідності до п. 12 Порядку № 1081, конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який:

1) подав до участі в конкурсі неналежним чином оформлені документи чи не в повному обсязі, а також такі, що містять недостовірну інформацію;

2) визнаний банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або який перебуває у стадії ліквідації;

3) не відповідає вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";

4) не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;

5) має несплачені штрафні санкції, накладені Укртрансінспекцією, або водії якого мають несплачені штрафи, накладені відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржені у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);

6) подав конкурсну пропозицію, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу (п. 37 Порядку).

Слід зазначити, що в матеріалах справи наявний висновок за результатами перевірки ФОП ОСОБА_1 виконання вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху, виданий ст. державатоінспектором ВДАІ Гайворонського РВ УМВС України в Кіровоградській області, затверджений начальником Гайворонського РВ УМВС України в Кіровоградській області (а.с. 56-59), зі змісту якого вбачається , що робота позивача відповідає вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху, технічний стан автобусів відповідає умовам перевезень.

Крім того, при проведенні робочим органом перевірки даних, заявлених позивачем, будь-яких зауважень стосовно невідповідності технічного стану автобусів умовам перевезень та невідповідності претендента вимогам нормативно-правових актів у сфері безпеки дорожнього руху виявлено не було.

Тож приймаючи рішення про зняття позивача з конкурсу у зв'язку з недостовірністю інформації в день проведення конкурсу, відповідач діяв не в порядку визначеному законодавством України, враховуючи, що будь-якого рішення про не допущення останнього до проведення конкурсу не приймалось, тому як зворотного матеріали справи не містять.

Посилання в апеляційній скарзі представника третьої особи при цьому на те, що це є опискою і малося на увазі не зняття з конкурсу, а не допущення до конкурсу, колегією суддів не приймається до уваги, тому як останнє не є опискою, оскільки містить різне змістовне навантаження та правове значення, а опискою в розумінні ст. 169 КАС України є помилка в написанні слів (спотворенні слів), в спотворенні (неточності): прізвища, імені й по батькові, в зазначенні ініціалів, назві юридичних осіб, їхніх адрес, тощо.

Відповідно до розпорядження голови Гайворонської РДА Кіровоградської області від 25.12.2013 року №397- р до складу конкурсного комітету увійшов представник Громадської організації "Кіровоградська обласна галузева організація роботодавців автомобільних перевізників".

Згідно відомостей з ЄДРПОУ, керівником вказаної громадської організації є Якубінський Олександр Миколайович (а.с.82-84).

Крім того, Якубінський Олександр Миколайович є керівником та одним із власників ПАТ "Гайворонське АТП 13538", яке було учасником конкурсу (а.с.80-81).

Статтею 44 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що до конкурсного комітету не можуть входити представники суб'єктів господарювання - автомобільних перевізників, які є учасниками конкурсу або які діють на ринку перевезення пасажирів і можуть виплати на прийняття рішень комітету.

Отже, в даному випадку має місце очевидне порушення процедури проведення конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, щодо визначення переможця конкурсу з перевезення пасажирів на приміських автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі району, а саме по маршрутах Гайворон-Чемерпіль, Гайворон-Таужне, Гайворон-Могильне, Гайворон-Долинівка, а тому визначення переможця відбулося з порушенням чинного законодавства.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Гайворонське автотранспортне підприємство № 13538" - залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 20 березня 2014 року по справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Гайворонської районної державної адміністрації Кіровоградської області , третя особа- Публічне акціонерне товариство "Гайворонське автотранспортне підприємство № 13538" про скасування рішення - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий: С.М. Іванов

Суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: А.В. Шлай