Справа: № 826/13606/14 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В. Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
04 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
за участі :
секретар с/з Печенюк Р.В.
розглянув в судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання протиправними дій -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» звернулося в суд з позовом, в якому просило:
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управлінням Міністерства доходів і зборів України у м. Києві по проведенню зустрічних звірок ТОВ «Європапір Україна», за результатами яких було складено Акт №1706/26-55-22-01/37506536 від 12.06.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна», податковий номер 37506536 з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень 2014 року» та Акт №2113/26-55-22-07/37506536 від 30.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна» (податковий номер 37506536) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період 01.03.2014 року по 30.06.2014 року»;
- визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві щодо коригування в інформаційній системі «Податковий блок» податкового кредиту та податкових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» (код за ЄДРПОУ 37506536) на підставі Акту №1706/26-55-22-01/37506536 від 12.06.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірюки ТОВ «Європапір Україна», податковий номер 37506536 з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень 2014 року» та Акту №2113/26-55-22-07/37506536 від 30.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна» (податковий номер 37506536) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період 01.03.2014 по 30.06.2014 року»;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з інформаційних баз даних органів державної податкової служби України Акт №1706/26-55-22-01/37506536 від 12.06.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна», податковий номер 37506536 з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень 2014 року» та Акт №2113/26-55-22-07/37506536 від 30.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна» (податковий номер 37506536) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період 01.03.2014 по 30.06.2014 року»;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити показники сум податкового кредиту та податкових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» (код за ЄДРПОУ 37506536) в інформаційній системі «Податковий блок», задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» (код за ЄДРПОУ 37506536) у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період січень, березень, квітень 2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві вилучити з інформаційних баз даних органів державної податкової служби України Акт №1706/26-55-22-01/37506536 від 12.06.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна», податковий номер 37506536 з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків за січень 2014 року» та Акт №2113/26-55-22-07/37506536 від 30.07.2014 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Європапір Україна» (податковий номер 37506536) щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період 01.03.2014 по 30.06.2014 року». Зобов'язано Державну податкову інспекцію у Печерському районі ГУ Міндоходів у м. Києві відновити показники сум податкового кредиту та податкових зобов'язань Товариства з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» (код за ЄДРПОУ 37506536) в інформаційній системі «Податковий блок», задекларованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Європапір Україна» (код за ЄДРПОУ 37506536) у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період січень, березень, квітень 2014 року.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог відповідач подав апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення судом першої інстанції матеріального права, просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позовних вимог.
Позивачем зазначене судове рішення в апеляційному порядку не оскаржується.
Сторони, що були належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися. Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення клопотання, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та заперечень на неї, дослідивши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем 12.06.2014 року складено акт №1706/26-55-22-01/37506536 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин платниками податків за період січень 2014 року.
Відповідно до зазначеного акту контролюючим органом зафіксовано порушення позивачем: п. 187.1 статті 187, п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з ПДВ за період з 01.01.2014 року по 31.01.2014 року та завищення податкового кредиту з ПДВ за вказаний період.
Також, відповідачем 30.07.2014 року складено акт №2113/26-55-22-07/37506536 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.03.2014 року по 30.06.2014 року.
Відповідно до зазначеного акту контролюючим органом зафіксовано порушення позивачем: п. 187.1 статті 187, п. 198.1, 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 ПК України, що призвело до завищення податкових зобов'язань з ПДВ за зазначений період на суму 9969571 грн. та завищення податкового кредиту з ПДВ за вказаний період в розмірі 9960878 грн.
За наслідками звірок податковий орган дійшов висновку, що правочини, укладені позивачем з контрагентами порушують публічний порядок, суперечать інтересам держави та суспільства, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.
Вважаючи дії відповідача щодо проведення зустрічної звірки неправомірними, позивач звернувся з позовом в суд.
Задовольняючи позовні вимоги частково суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність та обґрунтованість вчинених ним оскаржуваних дій щодо внесення до інформаційних баз даних органів державної податкової служби України інформації, що міститься в спірних актах.
Розглядаючи справу в межах апеляційної скарги та надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зважає на наступне.
Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно норми пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Пункт 73.5 статті 73 Податкового кодексу України зазначає, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 р. № 1232 (далі -Порядок).
Відповідно до п. п. 2-4 Порядку - зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Пунктом 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України встановлено, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
З системного аналізу наведених вище правових норм вбачається, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка. Зустрічна звірка є заходом інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної податкової служби, відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та, відповідно її віднесенням законодавцем до глави 7 Податкового кодексу України «Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів державної податкової служби». В той час, як функція податкового органу щодо контролю за дотриманням податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, реалізується останніми шляхом проведення перевірок у випадках та в порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України визначено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно із п. 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем на підставі актів про неможливість проведення зустрічної звірки податкові повідомлення-рішення не приймалися.
Разом з тим, на підставі висновків, викладених податковим органом в актах про неможливість проведення зустрічної звірки щодо безтоварності операцій та завищення сум податкових зобов'язань, відповідачем внесено до інформаційної системи відомості щодо корегування сум ПДВ задекларованих позивачем у відповідні періоди.
Колегія суддів звертає увагу, що акт перевірки (зустрічної звірки) органу державної податкової служби не є рішенням (актом індивідуальної дії) в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, він не є обов'язковим до виконання та сам по собі не тягне для позивача ніяких правових наслідків.
Будь-які висновки, викладені в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки, зокрема щодо відсутності факту реального здійснення господарських операцій, самі по собі не можуть порушувати права, свободи чи інтереси позивача.
Дії податкового органу по проведенню перевірки та складанню акта перевірки є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції, а сам акт перевірки є лише носієм інформації, встановленої під час проведення перевірки, та не порушують права платника.
Втім, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.
Наказом Державної податкової служби України від 24 грудня 2012 року № 1197 «Про введення в експлуатацію інформаційної системи «Податковий блок» з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію ІС «Податковий блок» в органах державної податкової служби всіх рівнів.
Виходячи з аналізу положень статті 74 ПК України, інформаційна система «Податковий блок» повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами(або іншими показниками) податкового обліку.
Оскільки у даному разі жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення спірних звірок здійснено не було, то підстави для здійснення в базі даних будь яких коригувань у відповідача відсутні.
Відповідачем в порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не спростовано обставин та не надано доказів правомірності внесення до інформаційних баз даних органів державної податкової служби України інформації, що містяться в спірних актах.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що має місце порушення прав позивача, які повинні бути поновлені шляхом зобов'язання вчинити дії з коригування і відновлення цих показників.
На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не містить доводів, які б спростували висновки суду першої інстанції.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з дотриманням норм матеріального та процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених доказами, колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий-суддя І.О.Грибан
Суддя О.О.Беспалов
Суддя А.Б.Парінов
Повний текст виготовлено - 08.12. 2014 р.
.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.