10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кучина Н.Г.
Суддя-доповідач:Охрімчук І.Г.
іменем України
"01" грудня 2014 р. Справа № 569/13421/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Охрімчук І.Г.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "04" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії ,
В серпні 2014р. ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом про визнання протиправними дії відповідача протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком позивачу починаючи з 23.05.2014р. , додатково включивши вже враховані дані про заробітну плату довідки від 07.09.1998р. №14/09, виданої ТзОВ "ФірмаЛілія" та від 06.07.1998р. №14/07, виданої ТзОВ "Фірма Плесо".
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 04.09.2014р. адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління пенсійного фонду України і м.Рівне про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити певні дії - задоволено повністю. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в місті Рівне, які полягають у відмові здійснити обчислення і виплату пенсії за віком ОСОБА_3, додатково включивши до вже врахованих даних про заробітну плату довідки від 07.09.1998 року, №14/09, виданої ТзОВ «Фірма Лілія» та від 06.07.1998 року №14/07, виданої ТзОВ «Фірма Плесо». Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_3 починаючи із 23.05.2014 року, додатково включивши до вже врахованих даних про заробітну плату довідки від 07.09.1998 року №14/09, виданої ТзОВ «Фірма Лілія» та від 06.07.1998 року № 14/07, виданої ТзОВ «Фірма Плесо».
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області звернулось до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, рішення суду скасувати та прийняти нове про відмову в позові.
Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, дослідивши докази, зібрані в матеріалах справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги з огляду на наступне.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_3, з 14.03.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Рівне. На підставі заяви та довідки МСЕК №105853 їй була призначена пенсія по інвалідності ( а.с.10)
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія по інвалідності обчислювалась із урахуванням заробітної плати до 2000 року відповідно до довідок:
1. від 30.03.2007 року №729/01-18, виданої Рівненською філією ВАТ «Укртелеком»;
2. від 13.07.1998 року №2/13, виданої колективним малим підприємством «Аквакор»;
3. від 27.03.2007 року №27/03, виданої ТзОВ «Дослідне підприємство Водень»;
4. від 07.09.1998 року, № 14/09, виданої ТзОВ «Фірма Лілія»;
5. від 06.07.1998 року №14/07, виданої ТзОВ «Фірма Плесо».
Обчислення пенсії згідно вказаних вище довідок підтверджується листом УПФ в м.Рівне від 15.08.2014 року №341/13 та протоколом про призначення пенсії, не заперечується відповідачем, а відтак є обставиною, що не підлягає озуванню (а.с.17-19)
Як свідчать матеріали справи, 23.05.2014 року позивач, досягнувши віку, встановленого ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» звернулась до відповідача із заявою про перехід із пенсії по інвалідності на пенсію за віком, оскільки розмір пенсійної виплати в такому випадку підвищувався ( а.с. 15).
Листом від 15.08.2014 року за №341/13 ОСОБА_3 було повідомлено, що спеціалістами відповідача направлено письмові запити керівникам підприємств з метою проведення зустрічної звірки достовірності видачі таких довідок, проте відповідь до управління не надійшла ( а.с. 17-19).
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість дій відповідача, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати наступне.
Відповідно до ч. І ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера таза умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Отже, первинними документами є: розрахунково-платіжні відомості, розрахункові відомості по заробітній платі, особові рахунки по заробітній платі або ж платіжні відомості по заробітній платі.
Згідно з пунктом 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 (далі Порядок) за №1566/11846 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або ж архівними установами.
Форма довідки про заробітну плату затверджена Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З оглянутої довідки про заробітну плату від 07.09.2014 року №14/09, виданої ТзОВ «Лілія» вбачається, що вона видана відповідним підприємством, затверджена підписом керівника підприємства та скріплена печаткою, а відтак, відповідає фактичним нарахуванням та виплатам ( а.с. 11).
З оглянутої довідки про заробітну плату від 06.07.1998 року №14/07, виданої ТзОВ «Фірма Плесо» вбачається, що форма вказаної довідки відповідає вимогам, встановленим для неї та скріплена печаткою і затверджена підписом керівника підприємства ( а.с. 12)
У відповідності до п. 1 Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2005 року №306 (далі - Порядок), його дія поширюється на таких осіб, що до 01 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував один календарний місяць, зокрема на тих, що виконували роботи (надавали послуги) за цивільно - правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року № 697 визначає перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування та, які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії.
На всі виплати, включені в довідку нараховувався та сплачувався збір на обов'язкове пенсійне страхування, оскільки відповідачем, як установі, яка займалась адмініструванням вказаного збору не надано доказів відсутності сплати внесків до Пенсійного фонду.
За правилами ч. З ст. 44 Закону, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Це означає, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії за обставин.
Довідки про заробітну плату, які є спірними, враховувались відповідачем при обчисленні ОСОБА_3 пенсії у 2008 році.
В той час були чинні норми стосовно надання права органам Пенсійного фонду здійснювати перевірку обґрунтованості видачі документів для обчислення пенсії, проте така перевірка, з невідомих причин, ним здійснена не була.
Спірні довідки про заробітну плату, видані ТзОВ «Лілія» та ТзОВ «Фірма Плесо» враховувались при обчисленні пенсії по інвалідності, а уже при переході на пенсію за віком відповідач відмовляється їх приймати до визначення розміру пенсійної виплати.
Відмова у обчисленні пенсії з урахуванням довідок є незаконною та порушує конституційне право на соціальний захист, гарантоване ст. 46 Конституції України.
Згідно п. п. 4, 23 ч. 1 Європейської соціальної хартії від 03.05.1996 року, ратифікованої Закону України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої)» № 137-V 14.09.2006 року усі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Управління Пенсійного фонду України як територіальний представницький орган Пенсійного фонду України зобов'язано керуватися у своїй діяльності лише виключно діючим законодавством України в межах своїх повноважень.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову ОСОБА_3
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято судом першої інстанції з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "04" вересня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя І.Г. Охрімчук
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33024
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
4-третій особі: - ,